Kľúčom štrngalo len desať percent obyvateľstva, ostatní čučali doma, tvrdí Budaj

19. 11. 2017 14:10

Ľudia si uvedomili, že naozaj sa musia znova zaangažovať vo voľbách, aby sa zvýšila kvalita demokracie. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda strany Zmena zdola Ján Budaj (klub OĽaNO).

Kľúčom štrngalo len desať percent obyvateľstva, ostatní čučali doma, tvrdí Budaj
Foto: archív JB
Popis: Ján Budaj
reklama

„V istom zmysle sme znovu v takej emócii, že by bola potrebná zásadnejšia zmena. Tá prvá vlna si vydobyla slobodu v roku 1989, v roku 1998 sme naozaj potvrdili, že ideme do Európskej únie, ideme do NATO. A teraz cítim, že sa začína tretia vlna tej zmeny, kedy si ľudia uvedomili, že naozaj sa musia znovu zaangažovať v regionálnych voľbách, komunálnych voľbách, potom budú eurovoľby, aby naozaj sa zvýšila kvalita demokracie,“ povedal Budaj v súvislosti s Novembrom '89 a vývoji na Slovensku po tomto roku.

Poslanec NR SR Peter Osuský (SaS) doplnil, že v novembri 1989 sme slobodu dostali veľmi lacno a bez boja a „tú zodpovednosť sa nám zrejme, keď sa pozrieme na to štvrťstoročie, nie úplne podarilo nadobudnúť.“

„Máme stále taký nejaký pocit, že to tí hore robia tak, alebo onak. Ale zabúdame, že štvrťstoročie sme zodpovední za tých hore tým, že ich volíme. Že ich volíme v tajných, demokratických voľbách a to, čo si zvolíme, je naším obrazom. A nesieme za to stopercentnú nedeliteľnú zodpovednosť,“ skonštatoval. Uviedol, že ľud si zvolil Jána Slotu či Vladimíra Mečiara.

K udalostiam Novembra '89 ešte okrem iného dodal, že „dnes v diskusiách všade počúvam, ako sme štrngali kľúčmi, kľúčom štrngalo desať percent obyvateľstva, tí ostatní čučali doma a čakali, ako sa to vyvŕbi".

Ján Budaj

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • minister životného prostredia

Podľa poslanca NR SR a člena Predsedníctva strany Smer-SD Miroslava Číža sú sloboda a demokracia základné hodnoty pre človeka v rámci jeho sociálneho života, „takže pripomínať si ich, má veľký význam".

Čo sa týka vývoja na Slovensku po roku 1989 uviedol, že „nepochybne sa toho zmenilo veľa u nás, ale aj vo svete. Už dnes aj západná Európa je v inej situácii a samozrejme aj u nás začíname cítiť to, že aj nový typ systému sociálno-ekonomického, ktorý tu začal fungovať, prirodzene tiež generuje problémy".

Poslanec NR SR a podpredseda strany SNS Anton Hrnko zdôraznil zodpovednosť ako hodnotu. „Predovšetkým treba vidieť, že november bola svojím spôsobom revolúcia, bola to radikálna zmena politických, sociálno-ekonomických i vzťahových otázok. V roku 1990 sme začínali budovať novú spoločnosť, ktorá bude založená na princípoch demokracie, právnom štáte, slobodnej voľby a, samozrejme, toto všetko nemôže byť bez zodpovednosti. A myslím si, že tá zodpovednosť je najviac to, čo nám chýba, pretože mnohí ľudia sa správajú nezodpovedne,“ dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…