Klientelizmus, zdieranie a žiadna pomoc. Podnikatelia sú k sociálnym balíčkom skeptickí

    0
    Robert Fico, slovenský premiér (Autor: SITA)

    Zamestnávatelia si myslia, že namiesto sociálneho balíčka treba znížiť dane a urobiť reformy, informujú Hospodárske noviny. Premiér sa však chváli, že nové pracovné miesta vzniknú práve vďaka balíčkom, a to vďaka rekonštrukciám ciest druhej a tretej triedy alebo budovaním bytov pre učiteľov. Niekoľko firiem sa ale obáva, že sa tým podporí klientelizmus.

    Deformujú trh

    Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka si myslí, že podnikateľom by sa dalo pomôcť aj efektívnejšie, napríklad použitím finančných prostriedkov na zníženie daňového zaťaženia. „To by pôsobilo plošne pre všetkých a mohlo by naštartovať ekonomiku oveľa viac než selektívna podpora niektorých skupín,“ citujú ho Hospodárske noviny.

    Ľudia z biznisu by privítali namiesto sociálnych balíčkov štrukturálne reformy. Napríklad Peter Zálešák, zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Nay Elektrodom si myslí, že vládne opatrenia deformujú podnikateľské prostredie a že štátne byty budú stavať firmy, ktoré budú vybrané v tendri. „A vieme, ako to chodí,“ povedal veľavýznamne. Celý tento špás podľa neho napokon aj tak zaplatia podnikatelia zo svojich daní.

    Riaditeľ spoločnosti Martinus Michal Meško tvrdí, že v opatreniach nie je nič a sú aj iné spôsoby, ako vytvoriť desaťtisíce pracovných miest. Podľa neho by mali byť firmy motivované, aby ich vytvárali.

    Budeme mať čo ponúknuť aj o desať rokov?

    Ivan Trančík, generálny riaditeľ spoločnosti i.tran, naopak, sociálny balíček víta. Je to najmä preto, že jeho firma pôsobí v hladovej doline, preto kvituje sľubované opravy ciest. Podľa neho je pozitívum balíčka aj v tom, že reaguje na prehlbujúce sa sociálne rozdiely v spoločnosti a znižuje ich.

    Riaditeľ spoločnosti SYGIC si myslí, že opatrenia zamerané na nízkopríjmovú skupinu obyvateľstva sa orientujú na tých občanov, ktorí vykonávajú operatívnu či manuálnu činnosť. Chýba mu však zameranie sa na to, aby z chudobných vyšli bohatší. Alfou a omegou je však podľa neho kvalita školstva, pretože práve rozum bude to, čo bude mať hodnotu. „Ak budeme robiť balíčky iba pre podporu rúk, môže sa stať, že nebudeme mať čo ponúknuť o desať rokov,“ vyjadril sa skepticky.

    Dosť kritický bol Jan Krekáň, majiteľ siete kaviarní Štúr Café, ktorý si myslí, že vládne opatrenia nepomôžu nikomu a, navyše, akýkoľvek zásah štátu do ekonomiky podľa neho nie je dobrý. Myslí si, že sa otvoria dvere klientelizmu a verejnými prostriedkami sa bude plytvať za cenu ďalšieho zdierania.

    - Reklama -