Klesajúce preferencie SaS: Mihál to nekomentuje, Galko vidí iba jednu cestu. Reagoval aj Sulík

23. 11. 2019 9:32

Liberálna SaS stráca priazeň voličov. Podľa viacerých prieskumov niekoľkých agentúr im čísla v prieskumoch padajú. Podľa prieskumu agentúry MVK, ktorý agentúra zverejnila vo štvrtok 21. novembra, teda sto dní pred voľbami, by sa SaS už do parlamentu možno ani nedostala. Skončili pod hranicou päť percent so 4,4 % hlasov. ParlamentnéListy.sk preto oslovili predsedu SaS Richarda Sulíka aj jeho niekdajších najbližších podpredsedov, čo si o tom myslia.

Klesajúce preferencie SaS: Mihál to nekomentuje, Galko vidí iba jednu cestu. Reagoval aj Sulík
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 12. júna 2013 zľava predseda SaS Richard Sulík a jeho vtedajší podpredsedovia: Ľubomír Galko a Jozef Mihál.
reklama

Prečo klesá liberálom podpora voličov? Neponúkajú im zaujímavý program alebo za to môže rozkol v strane, keď odídenci Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová, Jozef Rajtár a ďalší opustili SaS, a do volieb idú pod hlavičkou Demokratickej strany?

Predseda strany Richard Sulík nám to veľmi neobjasnil. Naopak, akoby nevidel problém v strane, ale v agentúre.

„MVK nám takto pred voľbami merala zhruba tri percentá, výsledok bol 12 %. Myslím, že to hovorí za všetko,” reagoval na najnovší prieskum MVK predseda SaS Richard Sulík pre ParlamentnéListy.sk.

Nielen podľa agentúry MVK, ale aj podľa agentúry Focus majú preferencie SaS klesajúci trend. Kým v auguste nameral Focus pre SaS 7,9 %, v septembri to bolo už len 6,4 %, v októbri 5,2 % a v novembri päť percent.

Aj podľa agentúry AKO ide SaS od decembra 2018 s preferenciami zo 14,8 % nadol až do októbra, keď im agentúra AKO namerala 6,7 %. Novší prieskum zatiaľ táto agentúra nezverejnila.

Ako sa plánujete dostať z klesajúcich čísel? Aj túto otázku sme položili Richardovi Sulíkovi.

„Budeme pokračovať v našej  kampani,  sme skúsená strana s najlepším programom,” reagoval Sulík. 

Rozkol v SaS opisoval pre médiá ešte pred snemom strany aj niekdajší zakladajúci člen SaS Jozef Mihál (Spolu). Ten vykresľoval vtedajšieho podpredsedu Galka ako intrigána, ktorý mení z pozadia personálne zloženie strany.

Mihál v septembri 2019 uviedol, že zo strany pred dvoma rokmi neodišiel vlastne pre Sulíka, ale pre Galka, ktorý podľa neho robil zlú krv.

„Vôbec sa nebudem vyjadrovať k SaS,” reaguje Mihál, keď sme ho oslovili, čo si myslí o prepade preferencií SaS. 

Bývalý podpredseda  SaS Ľubomír Galko (DS) sa k aktuálnej situácii u liberálov nemá problém vyjadriť. Pochybuje, že sa SaS vôbec do parlamentu dostane.

„SaS je na zostupe už dlhšie obdobie a náš odchod k tomu prispel. Momentálne mám pocit, že sa do parlamentu ani nedostanú. Ten trend je neustále klesajúci a je dôležitý. Trend klesania zaznamenávajú pri SaS všetky prieskumné agentúry. Ak sa chcú zachrániť, musia vstúpiť s niekým do koalície,” je presvedčený bývalý podpredseda SaS Galko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…