Klaus pre PL o trestaní Maďarska Bruselom: Škandalózne vrchnostenská arogancia EÚ a vyhrážanie odporcom migrácie. Babišova podpora Orbána je správna. A neslávne známy Poche...

14.9.2018 16:00

ROZHOVOR Bývalý prezident Václav Klaus odpovedal na otázky PL, ktoré sa týkali krokov Európskej únie proti Maďarsku. „Krok Európskeho parlamentu voči Maďarsku je škandalózny. Je to zjavný príklad vrchnostenskej arogancie tých, ktorí dnes EÚ ovládajú, voči menším a predovšetkým postkomunistickým krajinám... Posledné hlasovanie v Európskom parlamente je vyhrážkou aj odkazom všetkým ďalším krajinám, ako sa s nimi bude ,poeurópsky‘ zaobchádzať,“ uviedol Klaus.

Klaus pre PL o trestaní Maďarska Bruselom: Škandalózne vrchnostenská arogancia EÚ a vyhrážanie odporcom migrácie. Babišova podpora Orbána je správna. A neslávne známy Poche...
Foto: TASR
Popis: Václav Klaus
Pán prezident, čo hovoríte na to, že Európsky parlament schválil návrh na začiatok konania podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii, keď môže Európska rada Maďarsku odobrať hlasovacie práva v Európskej únii?
 
Krok Európskeho parlamentu voči Maďarsku je škandalózny. Je to zjavný príklad vrchnostenskej arogancie tých, ktorí dnes EÚ ovládajú, voči menším a predovšetkým postkomunistickým krajinám. Nikomu ani nenapadlo zaoberať sa situáciou v Španielsku, kde násilím potlačili katalánske protesty a dodnes väznia katalánskych politikov. Nikto sa nezaoberal zásadným porušovaním európskych dohôd zo strany Nemecka v čase migračnej krízy atď. Útočí sa iba na Maďarsko, ktoré si ako jediné vyslúžilo nenávisť európskej ľavice. Posledné hlasovanie v Európskom parlamente je vyhrážkou aj odkazom všetkým ďalším krajinám, ako sa s nimi bude ,poeurópsky‘ zaobchádzať.
 
Premiér Andrej Babiš sa dištancoval od hlasovania europoslancov zvolených za hnutie ANO, ktorí hlasovali za konanie proti Maďarsku. Povedal, že stojí za Orbánom, Orbán je náš spojenec a že Orbán bol jediný, kto postupoval podľa Dublinu a čelil ilegálnej migrácii. Ako hodnotíte postoj premiéra a aj tú zvláštnosť, že europoslanci za ANO hlasovali proti postoju svojej strany?
 
Skutočnosť, že sa k hlasovaniu proti nášmu partnerovi a spojencovi z V4 pripojili niektorí českí europoslanci, je pre českých voličov neprijateľná a opovrhnutiahodná. Voliči by si mali dobre zapamätať, kto sa nehanbil byť kolaborantom Junckera a ďalších európskych prominentov proti partnerskej krajine. To, že má premiér Babiš často veľmi nešťastnú ruku pri výbere osôb do rôznych funkcií, je, bohužiaľ, dobre známe. Správanie sa europoslancov z ANO však tiež naznačilo, že premiér svoju stranu plne v rukách nemá a že sa v nej žiadna vážna politická diskusia nevedie. Babišova podpora Orbána je správna.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

U. S. Steel reaguje na problémy: Zajtra odstavujeme vysokú pec. Dotkne sa to zamestnancov?

15:30 U. S. Steel reaguje na problémy: Zajtra odstavujeme vysokú pec. Dotkne sa to zamestnancov?

Košické oceliarne U. S. Steel informovali o tom, že od štvrtka (20. 6.) dochádza k odstávke vysokej …