Klaus: My sa budeme hrnúť do hlavného jadra EÚ svojou hlúposťou, ak nie priamo tuposťou. Skratka EÚ by sa teraz dala pokojne zmeniť na MM, teda Merkelová a Macron

3. 9. 2017 17:40

„Keď som bol na letisku, tak som si musel vyzúvať aj topánky, a sem prišiel milión ľudí úplne nepreverených,“ glosoval český exprezident Václav Klaus v rádiu Frekvence 1 s tým, že nechápe, ako to mohlo ľudí nechať pokojnými. Pred štvrťstoročím dúfal, že sa Československo podarí zachovať. Čoskoro však pochopil, že to nepôjde. Slovenská politická reprezentácia sa skrátka chcela oddeliť. A dnes sa ukazuje, že rozdelenie bolo úspešné.

Klaus: My sa budeme hrnúť do hlavného jadra EÚ svojou hlúposťou, ak nie priamo tuposťou. Skratka EÚ by sa teraz dala pokojne zmeniť na MM, teda Merkelová a Macron
Foto: TASR
Popis: Václav Klaus

Klaus na úvod rozhlasového rozhovoru zdôraznil, že nadchádzajúce voľby do českej snemovne nepovažuje za nijako zásadné.

„Musím sa priznať k svätokrádeži. Ja tú dôležitosť veľmi necítim. Karty sa pri voľbách rozdávajú vždy, to je všeobecná pravda, ale otázka je, či tam sú nejaké esá. A mne sa zdá, že tam teraz žiadne esá nie sú, a či nejaká karta dostane o trochu hlasov viac než iná, to nie je také dôležité. Mám pocit, že v tých hlavných veciach to bude stále rovnako európsky beznádejné,“ povzdychol si Klaus.

Či to bude ten súdruh, alebo onen súdruh, to je predsa úplne jedno

Prečo je Klaus taký skeptický? Pretože mocenské opraty v EÚ teraz drží tandem nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Klaus je dokonca presvedčený, že skratka EÚ by se teraz dala zmeniť na MM, teda Merkelová a Macron. Väčšina českých politikov robí tú chybu, že se k tejto dvojici chce primknúť.

Tandem M+M, teda Merkelová a Macron Zdroj: TASR

„My sa budeme hrnúť do hlavného jadra EÚ svojou hlúposťou, ak nie priamo tuposťou, aby som to tak povedal,“ pokračoval Klaus. Žiadna zo strán, ktorá nás odtrhne od M+M, vraj najskôr neuspeje. „To je predsa takmer úplne irelevantná otázka. Či to bude ten súdruh, alebo onen súdruh, to je predsa úplne jedno. Mne by se určite zdalo lepšie, keby voľby vyhrala ODS alebo niektorá z tých ministraničiek, ktoré sa na realitu v EÚ pozerajú podobne ako ja, ale či bude premiérom Zaorálek, Babiš, alebo Bělobrádek, to je podľa môjho názoru jedno,“ uviedol Klaus.

Európa je vo vojne

Český exprezident je presvedčený, že Európa je teraz vo vojne, a pokiaľ to mlčiaca väčšina na starom kontinente nevidí, treba im otvoriť oči. Klaus použil slovo vojna zámerne a vôbec ho neprekvapilo, ak to vydesilo tzv. pravdoláskarov.

„My sme v momente fatálneho stretu, fatálneho sporu, ktorý sa prosto niekto snaží bagatelizovať, ale pokiaľ môže tých ľudí prebudiť to, že sa použije slovo vojna, tak dobre,“ povedal Klaus. Bývalý český prezident totiž absolútne nechápe, že ľuďom neotvorila oči ekonomická kríza, neotvorila im oči ani utečenecká kríza, keď nemecká kancelárka pozvala do EÚ milión ľudí. „Keď som bol na letisku, tak som si musel vyzúvať aj topánky, a sem prišiel milión ľudí úplne nepreverených,“ krútil hlavou Klaus nad tým, ako to mohlo ľudí nechať pokojnými.

Obáva sa vraj, že až sa raz ľudia prebudia a budú chcieť zmeniť pomery, už sa to nemusí udiať tak zamatovo, ako sa to odohralo u nás v roku 1989.

S rozdelením nesúhlasil, ale bolo úspešné

V druhej polovici programu si Klaus zaspomínal na rozdelenie Československa. Spočiatku dúfal, že sa Československo podarí zachovať. Čoskoro však pochopil, že to nepôjde. Slovenská politická reprezentácia sa skrátka chcela oddeliť. A dnes sa ukazuje, že rozdelenie bolo úspešné.

Klaus bol preto podľa vlastných slov „zdesený“, keď videl, koho si do debát o rozdelení Československa pozývala Česká televízia. „Buď to bol politický aktivista Petr Pithart, alebo ľudia, ktorí vtedy ešte vôbec neboli na svete, a vôbec nie ľudia, ktorí boli pri tom,“ krútil hlavou nespokojne druhý český prezident.

Vladimír Mečiar a Václav Klaus koncom roka 1992. Zdroj: TASR

Nakoniec padlo tiež niekoľko slov k policajnej žiadosti o vydanie českého ministra financií Andreja Babiša. Klaus v tejto súvislosti zdôraznil, že absolútne odmieta akékoľvek dotácie. „To zlo sa začína v tých dotáciách,“ upozornil. Pripomenul aj to, že Andrej Babiš postavil celú svoju politickú dráhu na tom, že kritizoval všetkých ostatných politikov. Tak se teraz nesmie diviť, že sa mu to vracia a tí ostatní politici to využijú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …