Kisku znepokojuje situácia v RTVS. Telefonoval s ministerkou

31.5.2018 17:48

Výpovede redaktorov sú podľa prezidenta SR Andreja Kisku ďalšou zlou správou pre kvalitu verejnoprávneho spravodajstva a dôsledkom napätej situácie v RTVS, ktorá sa nezlepšuje, ale, naopak, ešte zhoršuje. Informovalo o tom tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie.

Kisku znepokojuje situácia v RTVS. Telefonoval s ministerkou
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Prezident v tejto súvislosti telefonoval aj s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou (Smer-SD), ktorá povedala, že sa v piatok (1.6.) stretne s riaditeľom RTVS. Podľa Kisku by sa napätou situáciou v RTVS mala zaoberať vládna koalícia, príslušný parlamentný výbor a Rada RTVS. Vyjadrenia odchádzajúcich redaktorov o neadekvátnom zasahovaní manažmentu do práce novinárov považuje Kiska za mimoriadne vážne.

"Dôvera v spravodajstvo RTVS sa zvyšovala aj vďaka práci novinárov, ktorí teraz odchádzajú podaním výpovede alebo predtým pre nepredĺženie zmluvy zo strany vedenia. Je neprípustné, aby túto dôveru znevažovali zásahy manažmentu a politikov. Verejnoprávna inštitúcia nepatrí ani jej riaditeľovi, ani strane, ktorá ho tam dosadila," vyhlásil Kiska. Telerozhlas vedie od augusta minulého roku Jaroslav Rezník. V tajnej voľbe v parlamente získal 95 hlasov.

Predstaviteľov RTVS mrzí ohlásený odchod časti spravodajského tímu, ale rešpektujú ich slobodné rozhodnutie. Počas dvojmesačnej výpovednej doby sa im vedenie spravodajstva bude naďalej snažiť vysvetľovať hodnoty verejnoprávnosti. Verejnosť ubezpečili, že chod RTVS odchodom redaktorov, ktorí podali k 31. máju výpovede, nebude ohrozený.

Redaktori o svojom rozhodnutí informovali na sociálnej sieti, kde v spoločnom stanovisku vyhlásili, že ich odchod z RTVS je otázkou profesionality a novinárskej cti a nie sú za ním osobné spory. Nový generálny riaditeľ a jeho manažment však podľa redaktorov ničil ich prácu, rozbíjal tím spravodajstva a trestal ich za názor.

Svojím odchodom chcú vyslať signál, že Slovensko si v roku 2018 zaslúži viac, že je mladá a moderná krajina, ktorá by mala mať nezávislé a sebavedomé verejnoprávne spravodajstvo. Medzi novinármi, ktorí opúšťajú RTVS, sú okrem iných Zuzana Kovačič Hanzelová, redaktori Pavol Kalinský, Filip Minich, bruselská spravodajkyňa Daniela Hajčáková či rozhlasová redaktorka Lucia Osvaldová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

0:01 VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

Výjazdové rokovania vlády nebývajú iba čisto pracovnými záležitosťami. V mnohých regiónoch sú ľudia …