Kiskovo vystúpenie k únosu? Chce posilniť svoje stranícke ambície a zničiť pravicových konkurentov, hovorí Fico

7.8.2018 9:30

Bývalý premiér Robert Fico tvrdo kritizuje konanie prezidenta Andreja Kisku týkajúce sa jeho výrokov v kauze uneseného podnikateľa a komunistického funkcionára Trinh Xuan Thanha. Jediný cieľ tejto hry je podľa neho posilnenie straníckych ambícií Kisku a zničenie jeho pravicových konkurentov.

Kiskovo vystúpenie k únosu? Chce posilniť svoje stranícke ambície a zničiť pravicových konkurentov, hovorí Fico
Foto: TASR
Popis: Premiér SR Robert Fico

Anketa

Podieľali sa slovenské štátne orgány na únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha?

60%
28%
hlasovalo: 564 ľudí

„Keď prezident Andrej Kiska prehovoril na festivale Pohoda o ´prevzatí moci na Slovensku´, považoval som to za jedno z jeho nešikovných vyjadrení,“ priznáva v komentári pre Hospodárske noviny bývalý premiér Robert Fico.

Demokratický politik rešpektujúci pravidlá však podľa neho vždy hovorí o ambícii vyhrať parlamentné voľby, nie pokútnym spôsobom zvrátiť ich výsledok a nastoliť nové pomery. „Ako ukázal čas, nešlo o nešťastné vyjadrenie, ale avizovanie novej mocenskej hry s cieľom destabilizovať vládu a koalíciu,“ dodáva.

Ako pozitívum hodnotí Fico fakt, že sa situácia na Slovensku po marcových udalostiach spojených s vraždou dvoch mladých ľudí upokojila. „Koalícia pre ľudí ponúkla nové sociálne opatrenia, napravilo sa medzinárodné renomé a vláda s novým premiérom od začiatku podávala efektívny výkon. Fakt, že sa Slovensku darí, potvrdili v júli aj ratingové agentúry Standard & Poor's a Fitch Ratings. Slovensku priradili rating A+ so stabilným výhľadom. Považujú to za výsledok dlhodobého a rýchleho hospodárskeho rastu, stability bankového sektora, ako aj zdravej fiškálnej politiky,“ pokračuje predseda vládnej strany Smer-SD.

Kritika Kisku

Fakty ako hospodársky rast krajiny, ktorý sa blíži k štyrom percentám, však podľa Fica nehrajú do karát tým, ktorí chcú zmenu mocenských pomerov na Slovensku.

„Úspešná vláda a koalícia ich ohrozuje, a tak sa sústavne snažia mobilizovať liberálneho voliča a vyháňať ho do ulíc. Oznámenie Andreja Kisku, že mieni vstúpiť do politického zápasu, odštartovalo zápas medzi pravicovými stranami o toho istého voliča, výsledkom čoho je permanentná destabilizácia vnútropolitických pomerov a nastoľovanie absurdných tém. Hovoriť o mafiánskom štáte a zároveň ho pokojne reprezentovať dokáže iba slovenský prezident,“ kritizuje konanie prezidenta bývalý premiér.

Súčasnú situáciu okolo únosu vietnamského podnikateľa prirovnáva Fico k situácii po vražde Jána Kuciaka. „Mocenský scenár povalenia vlády na pozadí tragickej vraždy dvoch mladých ľudí nevyšiel, a tak Kiska avizoval na hudobnom festivale novú mocenskú hru, kde obvinil slovenské štátne orgány, že participovali na únose vietnamského občana. Scenár je rovnaký ako pri marcových udalostiach. Najskôr spriaznený denník príde s veľkým mediálnym odhalením, vzápätí prezident vydá zásadné politické stanovisko, ktoré okamžite podporujú študenti z mimovládok prepojených na amerického finančníka, aby vytiahli svojho voliča do ulíc. Napriek tomu, že ministerstvo vnútra rozporovalo celý článok, snaha o násilnú zmenu volebných výsledkov je znova aktuálna,“ píše poslanec Fico.

Sebazničujúci zápas pravice

Strana Smer sa však podľa neho nedá zatiahnuť do hry, ktorá ma za cieľ „posilniť stranícke ambície Kisku a zničiť jeho pravicových konkurentov“. „Je to doslova sebazničujúci zápas pravice. Na rozdiel od nich sa sústreďme na napĺňanie sociálneho programu pre ľudí, na upevňovanie silného postavenia Slovenska v zahraničí a ekonomickú prosperitu. Pred nami je ešte veľa tvrdej práce a pravica na čele s Kiskom nech si hrá svoju ruskú ruletu s pomyselným revolverom v ruke. Neťahajte nás do vášho hazardu so Slovenskom, páni!“ uzatvára Robert Fico.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …