Kiska v Prahe vyznamenal riaditeľa Národného múzea

29.4.2019 15:00

Slovenský prezident Andrej Kiska udelil v pondelok riaditeľovi českého Národného múzea Michalovi Lukešovi najvyššie slovenské vyznamenanie pre cudzincov - Rad Bieleho dvojkríža. Kiskova pracovná návšteva Prahy je súčasťou série rozlúčkových návštev slovenského prezidenta pred ukončením jeho mandátu.

Kiska v Prahe vyznamenal riaditeľa Národného múzea
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Rad Bieleho dvojkríža je okrem iného určený tým, ktorí sa mimoriadne zaslúžili o rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a vlasťou vyznamenaného alebo významne prispeli k šíreniu dobrého mena Slovenska vo svete.

Podľa Lukeša je to vyznamenanie pre všetkých pracovníkov múzea, napísal server iDNES.cz. 

Svoj program začal Kiska na Staromestskej radnici, kde sa stretol aj s pražským primátorom Zdeňkom Hřibom.

"S Prahou je spojený život nás Slovákov. Praha bola dlho aj pre mňa mojím hlavným mestom," uviedol Kiska na Instagrame a dodal, že pri tom množstve Slovákov, ktoré tam žije, je azda tretím najväčším slovenským mestom.  

S vedením mesta Praha diskutovali o bývaní, doprave i spolunažívaní ľudí rôznych kultúr. 

Niektoré problémy väčších miest na Slovensku sú v niektorých aspektoch blízke tomu, čo rieši Praha, myslí si prezident.

Sú majitelia, ktorí podľa prezidenta kúpia veľa bytov, ponúkajú ich prostredníctvom online služieb a majú podstatne vyššie príjmy, ako keby tieto byty dali do prenájmu. A mladí ľudia tak majú problém so zháňaním bytov do prenájmu. 

"Táto situácia je rovnaká v Bratislave, Prahe, ale aj vo Vysokých Tatrách. A mladé rodiny sa nemajú ako dostať k nájomným bytom. Takže sme sa rozprávali o tom, ako túto problematiku riešiť," dodal v tejto súvislosti Kiska.

Témami boli aj aplikácie na taxíky a prepravovanie občanov. S poslancami mestského zastupiteľstva diskutoval aj o tom, ako Praha tento multikultúrny rozvoj zvláda. 

"Nepoznám vo svete dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Česko a Slovensko. Verím, že úzka spolupráca Prahy a Bratislavy bude pokračovať," uviedol primátor.

Kiska po rokovaní s mestskými poslancami prevzal symbolický kľúč od mesta a položil vence k pamätnej tabuli Alexandra Dubčeka na budove bývalého Federálneho zhromaždenia.

Kiska sa počas pondelka stretne i s vedením Karlovej univerzity, kde prevezme Zlatú medailu Karlovej univerzity a vystúpi na besede so študentmi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…