Kiska si osvojil mafiánsky newspeak. Aký je rozdiel medzi ním a Bašternákom? Brutálne zneužívanie štátnych orgánov. Stane sa. Dnes to len tak lietalo

12.9.2017 18:00

Viaceré médiá informovali o vyšetrovaní spoločnosti Kiska Travel Agency, ktorá si skrátila dane z príjmu o 27 000 eur v súvislosti s financovaním Kiskovej volebnej kampane. „To nevymyslíš, to je Kiska. Ešte aj to, že kandidoval, chcel vyúčtovať štátu,“ povedal na adresu hlavy štátu poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Podľa Lucie Nicholsonovej (SaS) došlo v Kiskovom prípade k brutálnemu zneužitiu štátnych orgánov, pričom Milan Krajniak (Sme rodina) sa domnieva, že možno niekto chcel prezidentovi naznačiť, že by mal zvážiť svoju kandidatúru v ďalších voľbách. Analytikovi Eduardovi Chmelárovi zase chýbalo od hlavy štátu čarovné slovíčko prepáčte.

Kiska si osvojil mafiánsky newspeak. Aký je rozdiel medzi ním a Bašternákom? Brutálne zneužívanie štátnych orgánov. Stane sa. Dnes to len tak lietalo
Foto: TASR
Popis: prezident Andrej Kiska

Smerák Blaha sa na sociálnej sieti opäť nad konaním prezidenta pohoršil a nevynechal ani príležitosť oprieť sa do denníka SME, ktorý „rieši, že išlo o ojedinelú kontrolu“. Spôsob, akým informovali o neuhradení 27-tisíc eur na daniach Kiskovou firmou, považuje za príklad dvojitého metra.

Ak by podvádzal na daniach ktokoľvek iný, podľa Blahu by z toho urobili veľkú kauzu. „Ale keďže ide o plyšového medvedíka z Prezidentského paláca a z americkej ambasády je pokyn, že ho treba natierať na ružovo, tak oni neriešia daňový podvod, ale to, že čo si to vôbec daňová kontrola dovoľuje kontrolovať,“ zhodnotil.

„On si odpočítal z daní peniaze na svoju volebnú kampaň. To nevymyslíš, to je Kiska. Ešte aj to, že kandidoval, chcel vyúčtovať štátu. Nestačí, že štát vydojil, keď si do Popradu za rodinkou lietal špeciálom a otrieskal na tom milión eur z peňazí daňových poplatníkov,“ nešetril Blaha kritikou hlavu štátu. Uviedol, že aj Matovič „si na svoje daňové podvody navymýšľal rôzne komplikované schémy, zapojil do toho bielych koní, akože stratil dokumentáciu“, Kiska však vie, že ho médiá podržia. „Všade inde okrem Turkmenistanu by na takéhoto politika celá občianska spoločnosť vyvíjala tvrdý nátlak,“ nazdáva sa Blaha, ktorý si neodpustil otázku, „a v čom je vlastne rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom?“

Dušan Jarjabek (Smer-SD) má na celú záležitosť svoj pohľad. „Je to také prekvapivé, ale ja v prvom rade pánovi prezidentovi stále vyčítam, že nevymenoval ústavných sudcov. To je pre mňa v tejto chvíli najdôležitejšie, lebo to je porušenie ústavného zákona. Dokonca aj Benátska komisia čosi povedala, kde pán prezident verejne sľúbil, že zareaguje, a akosi nepomohlo, nezareagoval,“ povedal poslanec ParlamentnýmListom.sk.

„Pán prezident sa subjektívne drží svojho názoru a ako keby vedome porušoval ústavu. A to sa mi od prezidenta republiky nepáči. Ja si prezidentský úrad nesmierne vážim,“ priznal s tým, že okolo postavy prezidenta by podľa neho takéto kauzy existovať nemali. „Na jednej strane je plne podporovaný médiami a hráme sa na rozdávača peňazí chudobným, a nechceme plat, a rozdáme, a neviem čo všetko, a na druhej strane, ak je pravdou to, že teda sú tu nejaké daňové problémy, no tak pŕŕŕ aj s celým názorom na pána prezidenta. To absolútne všetko mení o 180 stupňov,“ tvrdí presvedčený Jarjabek.

„Také porovnanie, aká je tá mediálna atmosféra iná voči pánovi prezidentovi a, povedzme, voči vláde. Keby sa toto stalo akémukoľvek ministrovi a keby to bolo opodstatnené, tak by bol na stole návrh na odvolanie toho ministra a parlament by o tom rokoval,“ uzavrel.

Kedy sa na Slovensku nezneužívali štátne orgány? Pýta sa Nicholsonová

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) položila rečnícku otázku: „Kedy bola na Slovensku taká situácia, že sa nediskreditovali politici, že sa nezneužívali orgány štátu?“ s tým, že si tieto praktiky pamätá od čias mečiarizmu. Podľa nej sa brutálnym spôsobom zneužívajú štátne orgány práve na diskreditáciu politikov, „aby sa vydierali, a to potom slúži ako ekonomickým, tak aj politickým cieľom“.

„Ja som podnikateľ, to znamená, že som mal kontrol strašne veľa. To nemusí ani majiteľ firmy vedieť. Proste účtovník niečo zaúčtuje inak, ako má. Stane sa,“ konštatoval líder Sme rodina Boris Kollár pre ParlamentnéListy.sk. Daňový úrad sa vyjadrí, čo treba spraviť, pričom „keď vám niečo vyhodí, tak potom vám to dorubí, vy to zaplatíte a život ide ďalej“. Podľa opozičného poslanca to nie je trestný čin ani podvod a celú vec číta inak.

„Prezident Kiska povedal, že v septembri oznámi, či bude znova kandidovať. A niekomu z vládneho zlepenca veľmi vadí, že by prezident Kiska išiel znova kandidovať. A toto je absurdné flagrantné zneužívanie, toto je politická mafia. Oligarchický politický Ficov systém,“ pridal olej do ohňa Kollár, podľa ktorého sa represívne zložky, orgány činné v trestnom konaní, NAKA a SIS-ka zneužívajú na politický boj voči oponentom, lídrom opozície, prezidentovi a aj predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. „Oni sa neštítia zneužívať tieto zložky na politický boj. A toto je neprípustné, to je štátny terorizmus. Toto je nebezpečné, nie nejaký Kiskov nedoplatok, ktorý doplatil. Toto rozvracia štát,“ uzavrel.

„Tu by som si netrúfol odhadnúť, kto má záujem toto urobiť. Vedel by som si tipnúť, ale tu by som nevedel, že kto za tým je,“ komentoval situáciu Milan Krajniak zo strany Sme rodina. Berie to však tiež ako pokus o diskreditáciu. „Začiatkom bola letka, teraz máme toto, predpokladám, že prídu ďalšie veci, ktoré by mali možno pánovi prezidentovi naznačiť, že by bolo dobré zvážiť svoju kandidatúru v ďalších voľbách, že by s malým dieťaťom mal mať kľud a starať sa o rodinu, a nezaoberať sa takýmito škandálmi,“ myslí si.

Nespadli sme z jahody, tvrdí Chmelár

„Na celom prapodivnom vysvetľovaní krátenia dane zo strany prezidenta republiky mi chýba jedno jediné slovíčko: PREPÁČTE,“ konštatuje analytik Eduard Chmelár, podľa ktorého by sa na hlavu štátu nemali klásť len manažérske, ale aj morálne kritériá.

„Andrej Kiska by nemal predpokladať, že sme všetci spadli z jahody a strávime jeho vysvetlenie, že ide o chybu účtovníka. Lebo v tomto prípade si pán prezident osvojil klasický mafiánsky newspeak a jeho zahmlievajúce slová o tom, že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými ,daňový úrad nemusí súhlasiť, vyvolávajú prinajmenšom úsmev,“ tvrdí Chmelár.

„Chudobný človek môže ísť do väzenia za krádež dvoch šúľkov kukurice a podnikateľovi, ktorý sa pokúsi okradnúť štát, a teda nás všetkých o viac ako trištvrte milióna starých slovenských korún, stačí vyjadriť ľútosť? Aj takáto ,spravodlivosť‘ na slovenský spôsob totiž vedie k nárastu extrémizmu,“ konštatuje.

Ak budú najväčšie zločiny relativizované, z verejného života sa nám podľa analytikových slov vytratia morálne autority a „spoločnosť sa čoskoro ocitne na pokraji rozkladu“. Znepokojuje ho tiež to, že celá táto kauza má politický podtón. Motív financovania volebnej kampane mal byť údajne dôvodom Kiskovho rozhodnutia nevstupovať do straníckej politiky.

„Neviem, čo je v tomto prípade horšie. Či mafiánske praktiky ministra, ktorý má na každého voľačo, alebo fakt, že hlava štátu je vydierateľná. V každom prípade sa blížime k bodu, kedy bude spoločnosť požadovať už radikálne riešenia. A tento spoločenský výbuch nemusí priniesť nič príjemné,“ zhrnul.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…