Kiska sa poriadne zapotil. Nemám čo skrývať. Nie som účtovník. Chcem poprosiť, aby sa tu neposielali anonymy, bránil sa zubami-nechtami kvôli vyšetrovaniu políciou

12.9.2017 12:05

Spoločnosť Kiska Travel Agency vyšetrovala Finančná správa aj polícia, lebo zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014. Prezident Andrej Kiska dnes predstúpil pred novinárov s tým, že nemá čo skrývať. Čeliť musel aj otázke, či to dal na Bašternáka. Kiska však vidí problém v tom, že táto informácia pochádza z anonymu a je únikom z Finančnej správy.

Kiska sa poriadne zapotil. Nemám čo skrývať. Nie som účtovník. Chcem poprosiť, aby sa tu neposielali anonymy, bránil sa zubami-nechtami kvôli vyšetrovaniu políciou
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala Finančná správa SR aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 000 eur, prípad súvisí s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila.  Z toho dôvodu skutok nie je vnímaný ako trestný čin. Informácia prišla na základe anonymu do viacerých redakcií. Viac sme o tom písali TU.

Prezident Kiska sa k celej záležitosti vyjadril dnes dopoludnia. „Včera skoro všetky médiá dostali anonym s informáciami z Daňového úradu SR. Pokladám za správne, aby každý jeden politik a každý jeden verejný činiteľ akonáhle vznikne podozrenie z čohokoľvek, aby sa postavil a vysvetlil svoj názor a odpovedal na otázky. Ja nemám čo skrývať,“ začal Kiska s tým, že včera kontaktoval konateľa spoločnosti KTAG pána Kučkovského, aby mu podal vysvetlenie k tomu, čo sa udialo.

Konateľ prezidentovi mal vysvetliť, že jeho spoločnosť uhradila každú jednu faktúru načas. „KTAG postupovalo aj v tomto prípade v rámci účtovania na základe zmlúv, ktoré malo uzavreté medzi právnickými a fyzickými osobami. V apríli 2014 vznikol nárok na odpočet DPH a tak, ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu. Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovania spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho spoločnosť KTAG uhradila DPH v sume 9 227 eur ako aj penále 15 543 eur,“ priblížil Kiska.

Po ukončení roku prebehla kontrola aj na daň z príjmu, keď spoločnosť podľa prezidenta doplatila daň z prímu 27 114 eur a penále 2 711 eur. „Ako býva zvykom, daňový úrad aj v tomto prípade požiadal políciu, aby prešetrila porušenie zákona. Preto sa v januári 2015 začalo vyšetrovanie spoločnosti,“ dodal Kiska s tým, že vyšetrovatelia si pozreli všetky zmluvy a faktúry a bol vypočutý konateľ, ale aj Kiskov brat. V auguste minulého roka však vyšetrovateľ všetky materiály vrátil, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania.

Chcem poprosiť, aby sa tu neposielali anonymy, hovorí Kiska

„K celej veci mám ešte dve pripomienky. Po prvé, zasa ide o anonym. Chcem poprosiť kohokoľvek, ktorúkoľvek organizáciu, pokiaľ má výhrady voči mojej práci a minulosti, aby mi to povedali a aby sme o danom probléme otvorene diskutovali, aby sa tu neposielali anonymy, o ktorých pôvode nevieme, skadiaľ skutočne prišli. Druhá pripomienka je k úniku údajov z Finančnej správy z Daňového úradu SR. Žiaľ, opakovane unikajú údaje z daňového úradu a to, čo mala byť len korešpondencia, sa dostalo von a vyvoláva to len zbytočne veľa otázok, hoci prípad bol jasne ukončený. Znova nám vyvstáva otázka, ako tieto údaje z týchto spoločností unikajú,“ dodal Kiska. On sám však nemá tip, kto tieto anonymy púšťa do médií.

Andrej Kiska ďalej tvrdil, že pokladal za správne, aby ho v čase pred volebnou kampaňou zastupovala spomínaná spoločnosť. „Ja nie som právnik a ani účtovník. S bratom sme mali presne stanovené dohody, že akýkoľvek náklad, ktorý vznikne spoločnosti, uhradím,“ povedal prezident, pričom zdôraznil, že uvažovali aj o odvolaní sa na súd, ale z minulosti pre podobné spory s daňovým úradom si povedal, že to nemá zmysel a že to uhradia.

Na otázku, či to dal Kiska na Bašternáka a či vidí paralelu s týmto podnikateľom, odpovedal prezident takto: „Zopakujem. Spoločnosť KTAG podniká na slovenskom trhu viac ako 24 rokov. Všetky faktúry, vrátane DPH, uhrádzala načas. Akonáhle daňový úrad zaujal iný postoj k účtovaniu spoločnosti KTAG, tak bol rozdiel okamžite uhradený."

Konala sa rovnaká kontrola aj u ostatných kandidátov na prezidenta?

„Veľmi rád by som videl, aby tak, ako teraz prebehla kontrola spoločnosti KTAG, sa uskutočnila rovnaká kontrola aj pri ostatných kandidátoch. Prebehla?“ uzavrel prezident Kiska s tým, že vychádzal z toho, že mu ekonomické oddelenie spoločnosti potvrdilo, že účtuje správne.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…