Kiska pritvrdil rétoriku o Ficovi aj pri migrantoch má jasno: Utečenci? Ukážme EÚ, že vieme aj prispieť

19. 6. 2019 11:00

Podľa protokolu mu naďalej patrí oslovenie prezident, jemu samému je to jedno. Svojej nástupkyni nechal na stole medailónik s Pannou Máriou, aby jej priniesol šťastie. Robert Fico je podľa neho strašne trápny. Andrej Kiska sa rozhovoril pre Denník N.

Kiska pritvrdil rétoriku o Ficovi aj pri migrantoch má jasno: Utečenci? Ukážme EÚ, že vieme aj prispieť
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Predseda novej strany Za ľudí Andrej Kiska sa chce v budúcnosti podieľať na zostavovaní novej vlády, prípadne byť jej premiérom. „Ak vchádzam do tohto boja ako predseda strany, určite áno,“ hovorí v Denníku N o tejto možnosti.

Zároveň však dodáva, že dnes je v princípe jedno, či bude premiérom Sulík, Matovič, Hlina, Truban, Beblavý alebo Kiska.

„Po dvanástich rokoch vlády Smeru potrebujeme zobrať na seba zodpovednosť a nájsť formu spolupráce a spájania sa. Podstatné je, aby sme tieto parlamentné voľby vyhrali.“

V prípade, že by strana voľby nevyhrala, nevidí problém byť štyri roky poslancom NR SR. „Život nie je o funkciách. Raz sme hore, raz spadneme niekde inde. Život je o tom, či to, čo robíme, má zmysel,“ hodnotí.

So SNS? Ale no!

Verí však, že nadchádzajúce parlamentné voľby sa neskončia pre súčasnú opozíciu prehrou. „Keby aj naša strana náhodou skončila v opozícii, tak chcem, aby koalíciu vytvorili demokratické strany,“ dodáva.

Pri budúcej spolupráci s existujúcimi strany sa výrazne vyslovil proti spolupráci so Smerom: „Nie, nie, nie, nie,“ zdôraznil. Na otázku, či by šiel do vlády so SNS, odpovedal rovnako dôrazne: „Určite nie. Ale no!“

Ak by hrozilo, že súčasná demokratická opozícia by s kiskovcami nedokázala zostaviť vládu, bol by Kiska ochotný spolupracovať radšej s Borisom Kollárom ako Petrom Pellegrinim.

Radšej Boris Kollár ako Pellegrini, hovorí predseda strany Za ľudí.  Zdroj: TASR

So Sulíkom iné názory na migráciu

Okrem známej ponuky od PS a Spolu spomenul Kiska aj rokovania s Richardom Sulíkom (SaS) pred minuloročným letom. Aj tú však odmietol, lebo „priťahujú rozdielnych voličov“.

„Ja mám inú rétoriku. Hovorím, že euro je fantastické, že pri utečencoch by sme v sebe mali nájsť morálnu povinnosť a ukázať, že sme moderný, vyspelý štát a prijať aspoň tisíce ľudí. Ukázať, že nielen chceme od Európskej únie peniaze, ale že vieme aj prispieť,“ menuje rozdiely so šéfom SaS.

Dnes už obaja lídri svojich strán, Richard Sulík a Andrej Kiska, majú rozdielne názory napríklad na migráciu. Zdroj: TASR

Trestné stíhanie

Kiskovi zatiaľ (rozhovor je z pondelka večera 17. júna – pozn. PL.sk) nedoručili uznesenie o vznesení obvinenia vo veci KTAG.

 Pozeral som sa dnes z okna, že hádam by už mohli prísť, keďže nie som prezident. Smerákov dobre poznáme a myslel som, že budú aktívnejší, ale zatiaľ mi nič nebolo doručené,“ opísal exprezident.

Zároveň dodal, že všetky informácie týkajúce sa platenia daní a teda sporu zosumarizoval a sú dostupné na www.pravdaodaniach.sk.

Zopakoval, že ide o Ficovu pomstu za nevymenovanie za predsedu Ústavného súdu SR. Rovnako sú tam zdokumentované aj stretnutia medzi Ficom a Kiskom.

Podľa Denníka N sa v zápisniciach z vyšetrovania píše, koľko sa na tých stretnutiach popilo alkoholu. Podľa Kisku sa jeho vyšetrovateľ na pitie nepýtal.

„Ak by som si mal spomenúť, tak Krpelan (na niektorých stretnutiach bol prítomný aj hovorca prezidenta Roman Krpelan – pozn. PL.sk.) nevypil nič a my sme možno vypili dve KBŠ-ky,“ uviedol pre Denník N.

Robert Fico Zdroj: TASR

Sám sa nepovažuje za „tých konzumentov, o ktorých sa hovoria už celé bájky“.

Či sú karikatúry Fica s fľaškou oprávnené, Kiska povedať nevie. „Nie som s Ficom, dlho som ho nevidel, ale tiež počúvam smutné správy,“ konštatuje.

Čaputovej medailónik

Svojej nástupkyni daroval exprezident medailónik Panny Márie, ktorý dostal od pápeža.

„Verím, že jej prinesie šťastie. Vidíme, ako sa do nej už oprel nemenovaný predseda jednej politickej strany, a dúfam, že jej pomôže sa problémami a útokmi preniesť,“ reagoval zároveň na prvý konflikt prezidentky s Ficom.

Žalude, bukvice...

„Myslím si, že trochu sa pobavíme, zasmejeme, ale tú pointu, že sme tam všetci za ľudí, za tým si stojím,“ reagoval na komentáre k názvu strany Za ľudí jej predseda. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…