Kiska prezradil, s kým chce ísť do politického boja

20.5.2018 16:30

Prezident SR Andrej Kiska chce spraviť všetko pre to, aby nová vláda bola dobrá a slušná. Svoju konkrétnu predstavu plánuje prezradiť ku koncu roka. Uviedol to v nedeľňajšej mimoriadnej diskusnej relácii 25 v televízii Markíza.

Kiska prezradil, s kým chce ísť do politického boja
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

"V prvom rade som pokladal za svoju povinnosť už oznámiť, že nebudem kandidovať za prezidenta. Predsa len, treba dať priestor novým kandidátom, ktorí uvažujú, aby sa ukázali, Možno niektorí čakali na moje rozhodnutie," povedal Kiska.

Doplnil, že zároveň pokladal za povinnosť povedať ľuďom, že nechce z politického života odísť.  Zdôraznil, že by chcel spájať ľudí, ktorí sú ochotní a schopní postaviť dobrú a slušnú vládu. "Potrebujem mať čas na to, aby som mohol všetko pripraviť, naplánovať. To, čo plánujem spraviť, oznámim neskôr, skutočne ku koncu roka s tým, že už presne chcem povedať, čo by to malo byť," uviedol Kiska. 

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

S Krpelanom a Baťom počíta

Kiska neodpovedal konkrétne na otázky, či plánuje založiť novú politickú stranu, alebo vstúpiť do existujúcej. Taktiež nekomentoval mená ľudí, s ktorými sa chce v budúcnosti v tejto veci rozprávať.

Naznačil však potrebu spájania sa na politickej scéne najmä na základe spoločných hodnôt. Upozornil na viacero malých politických subjektov, ktorých hlasy takto môžu prepadnúť.

Moderátor Markízy sa ho potom konkrétne spýtal na jeho možnú spoluprácu so stranami Progresívne Slovensko či Spolu, ale aj s osobnosťami ako sú napríklad Iveta Radičová či Mikuláš Dzurinda. Kiska však konkretizoval len dve iné mená. Bol by spokojný, keby s ním do politického boja išli jeho súčasní poradcovia Roman Krpelan a Radoslav Baťo.

Fico vraj ľutuje odchod

Reč sa, samozrejme zvrtla aj na Roberta Fica, o ktorom vraj Kiska začul vetu, že šéf Smeru dnes ľutuje svoj rýchly odchod z vlády a hovorí, že mal zotrvať dlhšie. Prezident zdroj tejto informácie neprezradil.

Potvrdil tiež, že Fico si želal, aby išiel na Ústavný súd, na čo mu prezident povedal, že sa o tom môžu rozprávať. Prečo ho neodmietol hneď, vysvetlil tým, že „politika je umenie nemožného“.

Prezident síce ocenil to, že Pellegriniho vláda zmenila tón komunikácie, veľa konkrétnych krokov sa od nej zatiaľ nedočkal.

Autor: TASR, im

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…