Kiska podpísal pristúpenie k Nagojskému protokolu. Pozrite sa, o čo ide

12. 11. 2015 11:29

Prezident SR Andrej Kiska podpísal listinu o pristúpení k Nagojskému protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania k Dohovoru o biologickej diverzite. Ako informoval Martin Lipták k tlačového odboru Kancelárie prezidenta, Kiska tak urobil v stredu 11. novembra.

Kiska podpísal pristúpenie k Nagojskému protokolu. Pozrite sa, o čo  ide
Foto: sita
Popis: Prezident SR Andrej Kiska

Protokol, ktorý bol schválený v roku 2010 a vstúpil do platnosti minulý rok, stanovuje presné pravidlá na obchodovanie, zdieľanie a využívanie svetových genetických zdrojov, ktoré sa dajú použiť pre farmaceutický priemysel, poľnohospodárstvo či na kozmetické účely. Genetickým zdrojom je akýkoľvek materiál rastlinného, živočíšneho alebo mikrobiálneho pôvodu obsahujúci funkčné jednotky dedičnosti. Ľudské genetické zdroje sú z Nagojského protokolu vyňaté.

Cieľom protokolu je zaistiť transparentné podmienky prístupu ku genetickým zdrojom a k súvisiacim vedomostiam. Spravodlivé delenie finančných a iných prínosov má prispieť k efektívnej ochrane biodiverzity vo svete, potravinovej bezpečnosti a ochrane verejného zdravia. Pristúpenie k Nagojskému protokolu je v súlade s Národnou stratégiou ochrany biodiverzity do roku 2020 prijatou v septembri minulého roka. 

Protokol o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom využívaní prínosov z ich využívania bol prijatý v októbri 2010 na zasadaní zmluvných strán Dohovoru o biologickej rozmanitosti v japonskom meste Nagoja. Protokol už ratifikovalo 54 krajín a Európska únia. Do platnosti vstúpil v októbri 2014. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…