Kiska, pápež František či Bašternák. Poslanci vyberali osobnosti a udalosti roka. Zaznela aj samochvála

30.12.2016 20:21

Slovenskí poslanci hodnotili rok 2016. Označili osobnosti roka, pričom padli mená ako Barack Obama, Andrej Kiska, ale aj Leonardo Di Caprio. Hovorilo sa aj o Ladislavovi Bašternákovi. Poslanci tiež vyberali top pozitívne a negatívne udalosti.

Kiska, pápež František či Bašternák. Poslanci vyberali osobnosti a udalosti roka. Zaznela aj samochvála
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie

Anketu pripravil portál aktuálne.sk. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý označil za domácu osobnosť roka slovenského ekonóma Martina Filka, ktorý tento rok tragicky zahynul, keď sa utopil v Dunaji. „Zahraničnou osobnosťou roka pre mňa je Barack Obama, možno aj preto, že som od neho nemal vysoké očakávania. Bol to najslušnejší a najlepší americký prezident za ostatných 25 rokov,“ hovorí Beblavý, ktorý vyzdvihol prácu pápeža Františka pri zlúčení učenia rímskokatolíckej cirkvi so súčasným „nerovným“ svetom. Beblavý kriticky hodnotil výsledky parlamentných volieb na Slovensku a následné zostavenie tretej Ficovej vlády, ale aj brexit či voľbu Donalda Trumpa za amerického prezidenta. „Aj keď mnohé politické a medzinárodné inštitúcie potrebovali a potrebujú výchovne vyfackať, namiesto facky niekto zobral motorovú pílu.“

Pre nového podpredsedu Smeru Juraja Blanára je osobnosťou roka každý poctivo pracujúci človek. Za negatívnu udalosť roka pomenoval pretrvávajúcu vojnu v Sýrii. Naopak vyzdvihol sebareflexiu EÚ, že zaujatý postoj voči migrantom nebol správny. Dianie na Slovensku charakterizoval Blanár takto: „Pozitívne je, že zvládame predsedníctvo a rovnako sa darí aj ekonomike. Negatívne, že sa možno v politike nepreukazuje len konštruktívna stránka, ale skôr tá škandalizujúca stránka.“Štátnickosť prezidenta Andreja Kisku a rétorika Leonarda Di Capria, ktorý nastolil diskusiu o klimatických zmenách, ocenil poslanec SaS Martin Poliačik. Na druhej strane rebríčka sú podľa neho Donald Trump a Ladislav Bašternák. Z udalostí Poliačik vyzdvihol, že vďaka učiteľským a občianskym iniciatívam sa školstvo stalo prioritou spoločnosti; vo svete zas kladne hodnotí schválenie parížskej klimatickej dohody. Negatívnou svetovou udalosťou roka 2016 je podľa Poliačika brexit, negatívnou domácou udalosťou vstup Mariana Kotlebu do parlamentu. „To je opäť posúvanie neakceptovateľného v politike. Ľudácka rétorika, ktorá bola vytlačená, je opäť prítomná.“Výborné výsledky slovenských športovcov, vedcov či mladých ľudí, ktorí sa dochádzali uplatniť aj v zahraničí, vyzdvihol podpredseda SNS Jaroslav Paška. Takisto ocenil koniec volebného obdobia amerického prezidenta Obamu, „ktorý sa v závere zdržal vstupovania do zahraničných vecí.“ Paška negatívne vníma, že vo svete pretrvávajú konflikty a politické špičky sa nevedia dohodnúť na ich ukončení. Pri hodnotení domácej scény zaznela aj samochvála. „Udalosť roka? Budem trošku sebecký: pre nás, ako SNS, bolo pozitívne, že sme sa dokázali vrátiť do veľkej politiky. Trocha nás mrzí, že sa nám úplne dobre nepodarilo dobré vzťahy vytvoriť vo vzťahu k opozícii. To je aj negatívna udalosť roka pre mňa.“Celý článok, v ktorom nájdete reakcie ďalší poslancov: Veroniky Remišovej, Petra Pčolinského, Zsolta Simona či Jozefa Buriana si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.