Kiska opäť hovoril o mafii a oligarchoch. Je nepoctivé, aby slovenskí politici dvíhali v Bruseli ruku za sankcie, a potom to doma ohovárali, dodáva

11. 10. 2018 14:15

Prezident SR Andrej Kiska prijal s ľútosťou vyjadrenia, ktoré spochybňujú sankcie Európskej únie (EÚ) voči Rusku. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý v tureckej Antalyi kritizoval sankcie, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave.

Kiska opäť hovoril o mafii a oligarchoch. Je nepoctivé, aby slovenskí politici dvíhali v Bruseli ruku za sankcie, a potom to doma ohovárali, dodáva
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska
reklama

„Považujem za nepoctivé a neférové voči ľuďom a škodlivé pre záujmy Slovenskej republiky, aby slovenskí predstavitelia za niečo v Bruseli dvíhali ruku - za sankcie proti Rusku, a potom to doma ohovárali, alebo konali v rozpore s týmto spoločným rozhodnutím. Takto pred rokom v októbri sme všetci traja najvyšší ústavní činitelia podpísali referendum a zaviazali sa k tomu, že budeme jasne posilňovať myšlienku Európskej únie, či vo vzťahu k našim občanom, tak aj vo vzťahu k zahraničiu. Bol to úžasný hlas z našej krajiny smerom k Európskej únii“ napísal prezident Andrej Kiska vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Dodal, že sa tak prihlásili k jednoznačnej podpore členstva v Európskej únii a NATO, rovnako tak spravila aj nová vláda. Preto si len s ľútosťou vypočul hlasy o spochybňovaní sankcií voči Rusku dvomi najvyššími slovenskými ústavnými činiteľmi. „Ako prezident takto konám a hovorím od môjho nástupu do funkcie a, samozrejme, ctím si spoločnú deklaráciu, pod ktorú som sa minulý rok podpísal. Pretože členstvo v EÚ je v životnom záujme obyvateľov Slovenskej republiky. A je povinnosťou všetkých ústavných činiteľov v mene napĺňania tohto záujmu pracovať,“ konštatoval.

Spoločný trh a slobody

Uviedol, že sankcie Európskej únie a ostatných krajín na Rusko sú reakciou na ich anektovanie ukrajinského Krymu a tým pádom porušovania medzinárodného práva. Dodal, že tak vyjadrili svoj názor na ich násilné menenie hraníc, čo nikomu nemôže beztrestne prejsť.

„Je právom ľudí v každom štáte rozhodnúť sa, kam chcú patriť. A keď už niekto chce byť v tejto súvislosti ekonomický pragmatik, tak mu pripomínam, že do krajín EÚ smeruje 80 - 90 percent slovenského exportu. Zdrojom nášho ekonomického rastu, tvorby pracovných miezd i platov je spoločný trh a slobody, ktoré sme vstupom do EÚ získali. A ktoré máme spoločne brániť, nie spochybňovať. Mali by sme si často klásť otázku, aké chceme mať Slovensko. Či chceme mať krajinu, kde bude bezpečnosť a úroveň zdravotníctva ako v Nemecku, Holandsku či Belgicku, alebo chceme mať krajinu bližšie oligarchom, mafii a iným praktikám,“ zdôraznil na záver.

Predseda slovenského parlamentu v Antalyi kritizoval sankcie proti Rusku, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave. Slovensko je jasne proeurópsky a proatlanticky orientovaná krajina, ktorá zároveň musí udržiavať diplomatické vzťahy na všetkých úrovniach.

V reakcii na stretnutie predsedu parlamentu s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom to v stredu (10.10.) povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Doplnil, že aj keď sankciám voči Rusku politicky rozumie, z ekonomického pohľadu si nimi Slovensko škodí. "Slovenská republika je vždy na strane svojich spojencov. Na druhej strane Slovensko má právo vyjadriť svoj názor, že ak sa pozrieme na to, čo sme sankciami dosiahli, tak sa ukazuje, že dokopy nič," poznamenal Pellegrini.

Autor: PH/TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…