Kiska na mňa útočí. Aj útok na Kaliňáka bol zbytočný, hovorí Fico

4. 4. 2017 13:06

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) by bol pokojný, keby existovala opozícia zo štandardných politických strán. Vyhlásil to dnes na podujatí HNClubu organizovaného Hospodárskymi novinami. Hlavnou témou diskusie bolo Slovensko rok po voľbách.

Kiska na mňa útočí. Aj útok na Kaliňáka bol zbytočný, hovorí Fico
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
reklama

Priznal, že by bol pokojnejší, keby existovala v súčasnosti opozícia Mikuláša Dzurindu či Ivana Mikloša. Znepokojuje ho, ak človek, ktorý sa stavia do pozície lídra opozície, vyzýva na odchod z jadra EÚ. "Musíme byť súčasťou Európy, musíme byť súčasťou jadra, toto je línia vlády," zdôraznil premiér. Podľa neho je nezmysel "teraz zaradiť spiatočku", keď sme už prijali euro a sme súčasťou Schengenu. Slovensko navyše patrí na rozdiel od Poľska ku krajinám, ktoré si myslia, že nie je nutné meniť zakladajúce zmluvy.

Zároveň potvrdil pretrvávajúcu pozíciu Slovenska, ktoré v súvislosti s migračnou krízou naďalej odmieta kvóty. Myslí si, že ak sa má zastaviť migrácia, tak sa musíme sústrediť na krajiny, odkiaľ migranti pochádzajú. 

Pri zhodnotení prvého roka vlády priznal, že v parlamentných voľbách v roku 2016 bol väčší počet strán ako v predchádzajúcich, vrátila sa na politickú scénu aj Slovenská národná strana. "Byť sám vo vláde má svoje výhody i nevýhody," uviedol premiér. Zároveň však priznal, že trvalo nejaký čas, kým si strany súčasnej koalície na seba zvykli. "Každá má svoju históriu, Béla Bugár bol na inej strane barikády, Andrej Danko prišiel s reformovanou stranou, ale po polroku to začalo fungovať," uviedol s tým, že dnes je Slovensko stabilné z hľadiska koalície a je so súčasným stavom spokojný.

Zdôraznil, že chce aj naďalej stabilnú vládu, keďže momentálne sa v Európe môže stať čokoľvek, pričom Slovensko by malo byť schopné hneď zareagovať. Zároveň priznal, že počas pondelkového (3.4.) stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa dohodli na štruktúrovanom dialógu. Posilnia vzájomnú spoluprácu na rezorte diplomacie, pokiaľ ide o zahraničnú politiku, a na rezorte vnútra, pokiaľ ide o bezpečnosť.

Diskusia sa dotkla i témy Mečiarových amnestií. Táto téma bola podľa premiéra umelo politicky vytiahnutá. "Téma bola umelo vnesená a bol jasný cieľ, čoby sa cez ňu malo dosiahnuť," uviedol premiér. Zdôraznil potrebu rešpektovania rozhodnutia Ústavného súdu SR. 

Na adresu slovenského prezidenta Andreja Kisku premiér uviedol, že si osobu prezidenta váži, sám sa snaží konfliktom vyhýbať. Mrzí ho však naopak, že sa prezident hanlivo vyjadruje na adresu premiéra a samotnej vlády. "Mali by sme nastaviť rovnaký mediálny meter pre všetkých. Ja nemám záujem o konflikt s prezidentom, ten útočí na vládu, na mňa. Aj útok na ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) bol zbytočný. Musel len vyjsť v ústrety uzneseniu Národnej rady (NR) SR, za ktoré hlasovalo 128 poslancov NR. Za ktoré museli hlasovať aj poslanci opozície," konštatoval Fico.

V bilancovaní práce ministrov počas prvého roka uviedol, že rešpektuje nominácie na ministrov, ktoré dostal, a pokiaľ ide o nominácie za jeho stranu, myslí si, že ide o profesionálny tím. Domnieva sa, že keby mal dôvod niektorého ministra vymeniť, urobí tak.

V rámci diskusie sa dotkol i otázky verejnoprávnych médií. Podľa neho hrajú hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie zlyhalo. „Myslím si, že musí dôjsť k výmene vedenia RTVS," zdôraznil, pričom ich spravodajstvo považuje za opozične ladené.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…