Kiska je dobrý prezident, povedal Maďarič. Od smerákov si zlízol tvrdú kritiku: Jeho vyjadrenia škodia strane. Dostal nás do veľkých rozpakov

18.1.2018 17:30

Bývalý podpredseda strany Smer a súčasný minister kultúry Marek Maďarič rozvíril hladinu svojimi najnovšími výrokmi. Maďarič okrem toho, že tvrdí, že kandidatúra Roberta Fica na prezidenta bola chybou a že on stratil objektivitu, si myslí, že prezident Andrej Kiska je dobrým prezidentom, čo je v rozpore s tým, ako sa strana Smer s premiérom vyhraňuje voči Kiskovi. Maďarič tak zaskočil svojich kolegov a reakcie stoja naozaj za to.

Kiska je dobrý prezident, povedal Maďarič. Od smerákov si zlízol tvrdú kritiku: Jeho vyjadrenia škodia strane. Dostal nás do veľkých rozpakov
Foto: TASR
Popis: Prezident SR Andrej Kiska a minister kultúry SR Marek Maďarič

Minister kultúry Marek Maďarič sa ešte v decembri na sneme strany Smer, kde opustil stoličku podpredsedu, vyjadril, že má pocit ukončenia určitej etapy. Teraz to však v rozhovore pre Denník N nekonkretizoval, čo pod tým myslel. „Zrejme som mal na mysli opustenie vedenia Smeru. Keď sa niečo končí, nemusí sa hneď aj nevyhnutne niečo začínať,“ povedal Maďarič s tým, že svoju politickú budúcnosť nejako cieľavedome neprojektuje.

„Ak sa pozerám do budúcnosti, tak len do tej veľmi blízkej. Ak by som sa necítil v pozícii ministra kultúry komfortne, opustím ju. V takom prípade by som bol do najbližších volieb členom parlamentu. Situácia po voľbách môže pre mňa znamenať aj definitívny koniec v politike, ale voľby môžu priniesť aj niečo nové, motivujúce,“ dodal minister kultúry o svojej budúcnosti.

Moje miesto na kandidátke Smeru nie je automatické

Maďarič sa dotkol aj svojej podpory zo strany premiéra a vládnej koalície. „Hoci premiér viackrát vyhlásil, že mám jeho dôveru ako člen vlády, netreba skrývať, že nemusím mať úplnú podporu celej koalície. Nemôžem povedať, že si aktívne hľadám zámienku, ale pán premiér na jednej strane môže deklarovať podporu, ale na druhej strane však prax môže ukázať, že ju nebude reálne cítiť,“ myslí si bývalý podpredseda Smeru, pričom priznal, že s Robertom Ficom už dlhší čas nemal väčší rozhovor, okrem pár minút na zasadaní vlády.

Svoju kritiku na adresu Smeru však Maďarič vníma spôsobom, ako pomôcť strane smerom do budúcna. „Ak sa niekedy vyslovujem kriticky alebo mám iné názory, vždy to robím s ambíciou pomôcť Smeru. Nikdy nie, že chcem strane škodiť. Myslím si, že v tejto chvíli stojí pred nami otázka, či je strana Smer stranou Roberta Fica v tom zmysle, že ju založil a s ním aj skončí, alebo či je Smer stranou síce s veľmi dominantným zakladateľom a lídrom s obrovskými zásluhami, ktorá však bude schopná významne pôsobiť aj vtedy, keď on už nebude predsedom,“ vyhlásil minister s tým, že rozhodujúce chvíle nastanú asi až po najbližších parlamentných voľbách.

Bývalý podpredseda strany však dodal, že jeho miesto na kandidátke Smeru nie je isté. „Tým, že som sa vzdal miesta podpredsedu, vedel som, že moje miesto na kandidátke nie je automatické. Dnes by som si skôr trúfol povedať, že na kandidátke nebudem,“ povedal a zopakoval, že posledné župné voľby boli pre Smer ďalším dôkazom poklesu. „Presadzoval by som výrazné zmeny, ktoré by sa mohli dotknúť vedenia, teda aj Kaliňáka, ale aj iných,“ dodal.

Kiska je dobrý prezident. Bola chyba, že Fico kandidoval

Vzťah prezidenta Andreja Kisku s premiérom Robertom Ficom mu vyvoláva spomienky na vzťah Mečiarovej vlády a prezidenta Kováča. Podľa Maďariča je Kiska dobrým prezidentom. „Celkovo je dobrý prezident. Je to prezident, ktorý sa za pochodu učí. Do pozície vstupoval relatívne neskúsený, stále cítim v jeho výkone silný vplyv jeho poradcov, ale to je logické. Postupne zbieraním skúseností si viac presadzuje svoj názor. Pre mňa je kľúčové, že z hľadiska reprezentovania Slovenska a garantovania našej západnej orientácie spĺňa všetky atribúty,“ povedal prekvapivo Marek Maďarič.

Minister kultúry Marek Maďarič s prezidentom Andrejom Kiskom Zdroj: TASR

Maďarič, ktorý bol šéfom kampane Roberta Fica v prezidentských voľbách, hodnotí kandidatúru premiéra s odstupom ako chybu. „Ja si dnes myslím, že to bola chyba. Tým, že bol relatívne krátko predtým zvolený za premiéra, nevedeli sme dostatočne dobre jeho voličov presvedčiť, že majú v ich očiach dobrého premiéra posunúť do prezidentského paláca, kde aj širšia verejnosť vie, že sú slabšie kompetencie. Prečo som to nevidel? Videl som, ako veľmi Robert Fico chce byť prezidentom a chcel som mu to dopriať. Strácal som objektivitu pri posudzovaní prieskumov, ktoré som mal, kde sme aj s určitým predstihom videli, že Fico by v druhom kole prehral. Stratil som profesionalitu a ostražitosť. Želanie bolo silnejšie,“ uzavrel minister kultúry.

Kritika od straníckych kolegov

Vyjadrenia, ktoré zazneli v rozhovore, však okomentovali viacerí poslanci a kolegovia Mareka Maďariča zo strany Smer-SD.

Podpredseda poslaneckého klubu Smer Miroslav Číž nesúhlasí s vyjadrením Maďariča týkajúce sa Kisku. „Tvrdenia, že pán prezident Kiska je dobrým prezidentom prijímam so značnými rozpakmi, ale myslím si, že v tejto fáze sa viac verejne vyjadrovať nebudem. Je to však v rozpore so spôsobom, ako riešime problémy a prijímam to naozaj s veľkými rozpakmi,“ zareagoval Číž.

Dušan Jarjabek, ktorý je tiež podpredseda poslaneckého klubu, poukazuje na diskreditáciu prezidenta a odmieta súhlasiť so slovami ministra kultúry. „Keďže Marek Maďarič hovorí, že Andrej Kiska je dobrý prezident, tak ja hovorím, že Kiska nie je dobrý prezident. Je to jeho názor, ale ja si myslím, že pán prezident Kiska sa niekoľkokrát zdiskreditoval v rámci svojich rozhodnutí,“ povedal Jarjabek, pričom si nemyslí, že by názory Maďariča narúšali stranícku líniu.

Poslanec sa dotkol aj výroku ministra, že bolo chybou, že Fico kandidoval za prezidenta. „Teraz skutočne už nie je podstatné, či mal, alebo nemal kandidovať. Výsledok jeho kandidatúry je na širšiu analýzu a mnohí ho nevolili pre to, lebo sa nechceli zbaviť dobrého premiéra, ale pán minister kultúry o tom musí vedieť ďaleko viacej, keďže bol šéfom jeho volebnej kampane. To, že pán premiér dopadol ako dopadol, je, samozrejme, maslo na hlave aj ministra kultúry,“ uzavrel Jarjabek.

Jeho vyjadrenia škodia strane

K celému rozhovoru sa vyjadril poslanec Ľuboš Blaha aj na sociálnej sieti Facebook s tým, že hlboko nesúhlasí s jeho názormi na prezidenta. „Hlboko s nimi nesúhlasím a špeciálne Kisku považujem za najslabšieho politika v takej vysokej ústavnej funkcii, akého kedy Slovensko malo. Myslím, že máloktorý rozhovor predstaviteľa Smeru ma dostal do takých rozpakov ako práve tento: nielenže nesúhlasím s Marekom Maďaričom, ale mám dokonca potrebu to takto verejne skonštatovať. Ale v jednom predsa súhlasím – áno, diskutujme. Na diskusiu som pripravený, ale v tomto stojím určite za Robertom Ficom,“ napísal Blaha.

Slová Andreja Kisku sú v priamom rozpore so stranou Smer a myslím si, že takéto vyjadrenia škodia strane. A neviem, prečo má Marek Maďarič potrebu hovoriť takéto veci o človeku, ktorý sa diskvalifikoval svojimi daňovými podvodmi a ďalšími prešľapmi. Kiska by nemal mať takéto pozitívne odozvy od predstaviteľa Smeru,“ uzavrel pre PL.sk poslanec Blaha.

Ľubomír Petrák komentuje vyjadrenia Maďariča ako o nesúlade s líniou strany. „Pán minister má svoj názor, ktorý považuje za vhodné ventilovať v médiách a ja si nemyslím, že je to v súlade s tým, čo sa deje aj vo vnútri strany,“ dodal Petrák.

Zala súhlasí s Maďaričovou kritikou

Europoslanec zvolený za Smer Boris Zala, ktorý bol veľkým kritikom pomerov v strane a ktorý má od roku 2016 pozastavené členstvo v strane Smer, súhlasí s vyjadreniami ministra na margo Kisku. „Je to osobný názor pána ministra, ktorý sa pokúša dosť nestranícky a objektívne hodnotiť prácu prezidenta, pričom sa nezapája do akéhosi predvolebného zápasu medzi politickými stranami a jednotlivými osobami. K jeho hodnoteniu teda nemám žiadne výhrady,“ povedal Zala.

„Rozhovor, ktorý poskytol Maďarič, je veľmi sebakritický a myslím si, že ide líniou, ktorú som ja nastolil pred rokom a pol, keď som kritizoval pomery v Smere. Presne v tejto línii pomenoval aj pán Maďarič veci, samozrejme, trošku subjektívnejšie, pričom veľmi prehodnocuje svoje pozície,“ uzavrel europoslanec Boris Zala s tým, že je veľmi skeptický, čo sa týka nejakých iných personálnych zmien na najvyšších postoch v strane Smer.

Odklon od oficiálnej línie Smeru, hodnotí analytik

Politický analytik Ján Baránek hovorí o otvorenom vymedzení sa Mareka Maďariča voči Smeru. „Je to úplný odklon od oficiálnej línie Smeru, ktorý ilustroval aj na vyjadreniach o Kiskovi. Celkovo mi to však príde ako taký rozlúčkový rozhovor a ako keby nám oznamoval, že skôr či neskôr v Smere skončí a uvidí, čo ďalej,“ myslí si Baránek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…