Kiska hovorí o najväčšej politickej kampani. Prezident zase potreboval trochu pokritizovať nás, reagoval Pellegrini

7. 5. 2019 12:15

Novým ministrom financií je Ladislav Kamenický (Smer-SD). Prezident SR Andrej Kiska ho v utorok vymenoval do funkcie na návrh vlády. Hlava štátu vyzdvihla dôležitosť rezortu financií a upozornila na to, že situácia, v ktorej Kamenický preberá vedenie rezortu, nie je jednoduchá.

Kiska hovorí o najväčšej politickej kampani. Prezident zase potreboval trochu pokritizovať nás, reagoval Pellegrini
Foto: TASR
Popis: Na snímke zľava nový minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD), premiér Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska

Kiska poznamenal, že sa objavujú signály o tom, že ekonomike celosvetovej, európskej, ale aj národnej sa nemusí dariť najlepšie. "My sme ako keby vyčerpali náš rast založený na priemyselnej veľkovýrobe," myslí si prezident.

Premiér: Kamenický má podľa premiéra všetky predpoklady

Ďalšou výzvou ministra financií je podľa Kisku dodržanie naplánovaného vyrovnaného rozpočtu. Zdôraznil, že ho môžu ohroziť aj niektoré poslanecké návrhy, ktoré sú predložené v parlamente.

Zároveň dodal, že sa schyľuje k voľbám, čo je rizikové obdobie. "Je vidieť obrovský záujem spraviť si najväčšiu politickú reklamnú kampaň, ako sa dá," podotkol Kiska.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na prezidentovu kritiku reagoval s tým, že to patrí k štandardnej politickej kultúre.

"Ja som včera pokritizoval pána prezidenta a je úplne normálne, ak pán prezident zase potreboval trochu pokritizovať nás," skonštatoval. 

Kamenický má podľa premiéra všetky predpoklady na to, aby zvládol funkciu ministra financií.

Kamenický má voči tejto funkcii veľký rešpekt

"Pán minister, pokiaľ pôjde v línii ozdravovania verejných financií a naozaj hospodárneho nakladania s peniazmi všetkých Sloveniek a Slovákov, tak bude mať vždy moju plnú a maximálnu podporu," uistil predseda vlády.

Kamenický má voči tejto funkcii podľa vlastných slov veľký rešpekt. "Funkciu ministra financií považujem za úplne kľúčovú, jednu z najdôležitejších vo vláde SR.

Preberám tento úrad v nie ľahkej dobe, samozrejme, máme asi tak desať mesiacov pred voľbami, na druhej strane, to čo spomínal aj pán prezident, ochladzuje sa nám ekonomika. Budem musieť s týmto, samozrejme, pracovať," priblížil minister financií s tým, že najväčšou výzvou bude udržanie historicky prvého vyrovnaného rozpočtu.

V súvislosti s avizovanými sociálnymi opatreniami poznamenal, že sa budú týkať až rozpočtu na budúci rok.

Nový minister neuvažuje o Makóovi ako novom šéfovi Finačnej správy SR

"Ja s tým budem musieť rátať, myslím si, že nejaká dohoda už je na stole. Samozrejme, celkové vyčíslenie tých dosahov, ešte si na to počkám a na základe toho budem zostavovať rozpočet na budúci rok," dodal minister.

Kamenický súčasne uviedol, že zaregistroval správy, v ktorých sa spomínalo meno Ľudovíta Makóa v súvislosti s pozíciou šéfa Finančnej správy (FS) SR. Tieto však vyvrátil. "Ja som o takomto mene nikdy neuvažoval a ani neuvažujem," zdôraznil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

9:01 V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

AKTUALIZOVANÉ Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok ráno vo Fakultnej nemocnic…