Kiska bol aj konateľom spoločnosti KTAG, nech sa nevyhovára. Od štátu chcel neoprávnene 146 307 eur, tvrdí anonym v novom maile

19.9.2017 17:10

Viaceré redakcie dostali dnes ďalší mail od ukrajinského odosielateľa týkajúci sa daňových nedoplatkov prezidenta Andreja Kisku. Hlava štátu si podľa neho chcela uplatňovať vratky na omnoho viac ako doteraz zverejnené sumy.

Kiska bol aj konateľom spoločnosti KTAG, nech sa nevyhovára. Od štátu chcel neoprávnene 146 307 eur, tvrdí anonym v novom maile
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

V oznámení z podozrenia zo spáchania daňového trestného činu sa uvádza, že vo vyrubovacom konaní Daňový úrad Prešov „nepriznal platiteľovi nadmerný odpočet uplatnený v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie apríl 2014 v sume 146 307,82 eur a vyrubil daň v sume 9 226,94 eur“, informujú topky.sk.

V dokumente sa píše, že správca dane neuznal kontrolovanému platiteľovi odpočítanie dane v sume 155 534,76 eur (146 307,82 + 9 226,94) z dodávateľských faktúr preto, lebo nakúpené tovary a prijaté služby nepoužil na podnikateľské aktivity podliehajúce zdaneniu.

Do redakcií poslali zároveň s uniknutým materiálom list adresovaný generálnemu prokurátorovi a médiám. „Sme veľmi radi, že pán prezident nevyvrátil ani jednu jedinú informáciu, ktorú sme poskytli médiám v pondelok minulý týždeň. Je teda nepochybné, že prezident Kiska je obyčajný daňový podvodník,“ píše sa v úvode listu.

„Neoprávnene si uplatnil nadmerný odpočet 146 307 eur (teda túto sumu chcel od štátu) a ešte si neoprávnene znížil aj vlastnú daňovú povinnosť o 9 227 eur (túto sumu mal zaplatiť štátu),“ píše sa v ňom na adresu najvyššieho ústavného činiteľa.

Na základe toho, že daňový úrad sa nestotožnil s účtovaním firmy KTAG a odpočtom DPH, „KTAG okamžite uhradilo DPH v sume 9227 eur, ako aj penále 15 543 eur“.

Pri 20 % DPH išlo o tovary a služby v celkovej sume okolo 770 000 eur. „A to hovoríme o tovaroch a službách vyfakturovaných len v mesiaci apríl 2014,“ upresnil anonym.

„V období od januára do marca 2014 teda vrátane oficiálnej prezidentskej kampane bol A. Kiska nielen spolumajiteľom, ale aj konateľom spol. KTAG a jej spolumajiteľom je doteraz. Nech sa nevyhovára na nejakého konateľa, ktorý je tam od mája 2014,“ dodal anonym, pričom vyjadril presvedčenie, že Kiska zneužíval svoju firmu a krátil dane v súvislosti s prezidentskou kampaňou aj v roku 2013.

Minulý týždeň dostali redakcie mail s informáciami, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Firma si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur v súvislosti s financovaním Kiskovej volebnej kampane.

Kiska si predvolal ministra financií Kažimíra, aby sa ho spýtal, ako takéto dokumenty môžu uniknúť. Zdôraznil, že vzhľadom na opakované prípady zneužitia údajov o daňovníkoch je nevyhnutné ich dôsledne prešetriť. Viac sme o tom písali TU. Policajný prezident Tibor Gašpar nevylúčil, že za únikom informácií na Kisku a Danka sú aj policajti. Viac TU.

„Ak nenastane nejaká výnimočná situácia, napríklad, že by znova kandidoval Robert Fico alebo staré známe tváre ako Pavol Hrušovský, tak Andrej Kiska s prezidentovaním skončil,“ odhaduje publicista Juraj Hrabko. „Ak niekto urobí podraz alebo spácha priestupok raz, spácha ho aj inokedy a spáchal ho, povedzme, aj v minulosti,“ zhodnotil analytik Milan Žitný v rozhovore pre PL.sk. Viac TU a TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Matovič: Fico načierno financoval kampaň Smeru – SD. A Beblavý? Ten hrubo a nemorálne klame...

15:45 VIDEO Matovič: Fico načierno financoval kampaň Smeru – SD. A Beblavý? Ten hrubo a nemorálne klame...

Predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico sa priznal, že načierno financoval kampaň svojej politickej…