Kiska? Predvolebná spolupráca je len jeho želaním, zamýšľa sa politický analytik

18. 6. 2019 0:00

ROZHOVOR Necháva si svojou stredovou definíciou otvorený priestor pre oslovenie širšieho voličstva, hodnotí novú stranu Andreja Kisku po jeho prvom oficiálnom straníckom mediálnom vystúpení politický analytik Ján Baránek. Je reálna taká možná koaličná zostava, ako si ju predstavuje dnes už exprezident?

Kiska? Predvolebná spolupráca je len jeho želaním, zamýšľa sa politický analytik
Foto: TASR
Popis: Vizuál novej politickej strany A. Kisku Za ľudí

Čo by ste si pomysleli o akejkoľvek strane, ktorá by mala v programe zdravotníctvo, dôraz na regióny, kvalitné školstvo, rýchlejšie a kvalitné súdnictvo a životné prostredie? Aká by bola takáto strana, jej profil?

Toto by mali mať v programe všetky strany bez ohľadu na to, či sú ľavicové, pravicové, konzervatívne, liberálne. Podľa týchto kritérií sa nedá identifikovať, aká je tá strana. Sú to veci akútne a nutné.

 
Dôraz na tieto témy dnes oznámil Andrej Kiska. Dá sa podľa nich povedať, aká bude jeho strana Za ľudí? 
 
Bude to mierne konzervatívna strana, ale to nebude jej hlavnou témou. Pôjde o  stranu nových ľudí, mladších, začínajúcich politikov.
 

Anketa

Myslíte si, že Kiskova strana Za ľudí bude úspešná?

16%
84%
hlasovalo: 6188 ľudí
 
On sám ju definuje ako stranu pre všetkých, stredovú. Je to dobrý základ, keď s ostatnými opozičnými stranami bojuje do veľkej miery o podobného voliča? Tá úplná nevyprofilovanosť?
 
Necháva si širší, otvorenejší priestor. Stredová strana je v zásade nijaká. Poznáme stredové strany, ide o menej vyhranené strany, do istej miery politický alibizmus, aby mohli zbierať voličov širšieho politického spektra. Nedá sa voči tomu namietať, podobné strany, samozrejme, existujú aj vo svete.
 
Ale Kiska to spravil určite z pragmatických dôvodov, lebo v tom kresťanskom a konzervatívnom spektre máme dosť strán, takže išiel touto cestou a má to logiku, pretože takto môže osloviť najširší elektorát.
 
 
Ako na vás dnes pôsobil spolu s jeho tímom?
 
Bolo ich tam opticky veľa. Asi chceli ukázať, že ich je dosť. Čo sa týka prejavov, boli to štandardné veci. Kiska oznámil hlavné tézy, tie boli v poriadku.
 
 
Kiska definoval, aká koalícia by mala byť alternatívou Smeru a dnešnej vládnej zostavy: jeho strana, SaS, KDH, OĽaNO, Progresívne Slovensko a Spolu. Je reálna?
 
Určite je, otázne je, koľko by vydržala. Ale nespomenul Sme rodina, čo som si všimol.
 
 
Na snímke A. Kiska Zdroj: TASR
 
 
Nespomenul však ani SMK. Pritom Pál Csáky sa na podobnú ponuku spoliehal... 
 
Ak by získali 76 poslancov, tak reálna je akákoľvek zostava. Iná vec je, či by vydržali štyri roky. To som trošku skeptický. Samozrejme, aj SMK v tej zostave chýbalo. Ale pri nich nie je isté, či sa dostanú do parlamentu. Pri nich by som to Kiskovo nespomenutie nebral ako zámer, keďže stále sú v prieskumoch pod päť percent.
 
 
Je možné, že by sa vedeli tieto strany dohodnúť na lídrovi? Kto by ním mal byť?
 
Na to ja nedôjdem. (Spoločný) Postup pred voľbami je možno skôr Kiskovým želaním. Myslím si, že medzi nimi nastane konkurenčný boj, tým pádom je irelevantné baviť sa, kto bude lídrom niečoho, čo možno nebude. Pred voľbami dnes nevidím možnú šancu na spoločný postup.
 
Vidíme, že odkedy Kiska oznámil zámer založiť svoju stranu, tak je pre opozíciu konkurentom a opozícia sa už tak správala. Takže ani nevidím signál na nejakú predvolebnú spoluprácu.
 
 
Bude mať dostatok osobností, aby naplnil ten zámer štandardnej strany s regionálnymi štruktúrami? Exprezident hovoril o podpore 30-tisíc ľudí.
 
Uvidíme. Na budovanie štruktúr je ešte nejaký čas, ale ide o to, ako budú tieto osobnosti výrazné. Osobnosti sa, samozrejme, formujú, vždy vyrastú nové, ale ten čas je dosť krátky. Lepšie by pre neho v tomto smere bolo, keby mal dva roky do volieb.
 
 
Kto je jeho primárna konkurencia?
 
Primárna konkurencia sú tie strany, ktoré spomínal ako možných koaličných partnerov.
 
 
Nebude podozrenie z nevyjasneného financovania jeho prezidentskej kampane stáť novú stranu preferencie? Alebo jej môže vyšetrovanie nejako, napríklad mediálne, pomôcť?
 
Pomôcť určite nie. Evidentne nie je v tomto prípade len obeťou, čo aj v minulosti priznal, že niečo doplácal. Typickou obeťou nie je a konkurencia aj tieto nástroje v budúcnosti využije.
 
Ale som presvedčený, že keby to išlo na úroveň ďalších policajných prehliadok, tak by to konkurencii nepomohlo a tam by sa potom mohol začať vnímať ako obeť, lebo všeobecne tu vládne také povedomie, že on síce niečo urobil, ale nebolo to takého kalibru, ako je korupcia na Slovensku.
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Za viceguvernéra ho nevymenujem, rozhodla Čaputová o Hudákovi. Tu sú dôvody

16:51 Za viceguvernéra ho nevymenujem, rozhodla Čaputová o Hudákovi. Tu sú dôvody

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla nevymenovať do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slove…