Kiska: Dúfam, že Slovensko bude mať prezidentku. Nie som Sorosov agent, scientológ či bábka poradcov

    0
    Andrej Kiska (Autor: TASR)
    Pri spätnom pohľade na svoj inauguračný prejav hovorí, že mnoho vecí sa vôbec nepohlo, napríklad v školstve a nová prezidentka – Andrej Kiska dúfa, že Slovensko bude mať prezidentku – môže mnohé veci z prejavu skopírovať.
     
    Zdôraznil svoju úlohu v zahraničnej politike, hoci ho koalícia za ňu kritizovala. „V zahraničnej politike som vždy jasne stál za naším ukotvením v EÚ a NATO, mám výborné osobné aj pracovné vzťahy s našimi susedmi. Silným momentom bolo aj moje vystúpenie v Európskom parlamente a nezvyčajne dlhý potlesk. Na samitoch NATO som vždy reprezentoval postoj vlády. Na cesty som brával veľké podnikateľské delegácie, otváral som dvere všade tam, kde sa dalo.“
     
    Andrej Kiska tiež spomenul, že v zahraničí často musel vysvetľovať kroky našich predstaviteľov, Ficovu kandidatúru na ústavný súd, únos vietnamského podnikateľa. „Predstaviteľ krajiny, v ktorej je väčšina obyvateľov moslimská, sa ma spýtal: Vážne si na Slovensku všetci myslíte, že každý moslim je terorista? Musel som mu vysvetľovať slová nášho premiéra, pričom som sa skutočne hanbil. Rovnako som sa cítil, keď sa ma Theresa Mayová pýtala na jeho slová na oslavách SNP, že Veľká Británia má atómové bomby a bola by ochotná ich použiť.“
     
    Prezident reagoval aj na slová expremiéra, že sa s ním nestretol žiaden významný štátnik. „Stretol som sa opakovane s Barackom Obamom, Donaldom Trumpom, Emmanuelom Macronom, Theresou Mayovou, Angelou Merkelovou, princom Charlesom, pápežom Františkom aj s ďalšími svetovými politikmi. Bol som prvým slovenským prezidentom nielen na oficiálnej návšteve Francúzska, ale aj Nórska. 
     
    Vnútorná politika
     
    Do politiky chcel Andrej Kiska vstúpiť aj preto, lebo chcel vytvoriť zdravú protiváhu vláde. V tom čase bola na Slovensku jednofarebná vláda Roberta Fica a Smer ovládol všetko. „Ak dnes hovoríme, že krajina je v morálnej kríze, neviem si predstaviť, kam by ju dotiahla táto stará partia Smeru,“ tvrdí súčasný prezident. Boj s Ficom sa tak niesol celým jeho obdobím a vyvrcholil minulý rok po vraždách novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej obrovskými protestmi, Ficovou demisiou, ale aj Kiskovým konštatovaním, že nikam neodchádza. 
     
    Z čoho je veľmi sklamaný je fakt, že „hoci vieme pomenovať naše problémy – marginalizované komunity, školstvo, zdravotníctvo, podpora mladých, korupcia a podobne –, poznáme dokonca aj riešenia, nie sme schopní ich uskutočniť“. „Máme tu množstvo skvelých ľudí, ktorí presne vedia, čo by bolo treba urobiť, lenže potom si sadnete s príslušným ministrom alebo premiérom, poviete im, že, dočerta, máme tu pripravené overené riešenia, a oni ich napriek tomu ignorujú. Pri vedomí, že vieme, ako sa dá tejto krajine pomôcť, a aj tak to nerobíme, ma z toho niekedy ide šľak trafiť.“
     
    Andrej Kiska v rozhovore pre Denník N opäť potvrdil, že z politiky neodchádza. „Chcem pomôcť tejto krajine mať novú, slušnú, kompetentnú a spravodlivú vládu. Chcem to spraviť a presne viem, čo idem robiť. Idem do toho.“ Na otázku, či chce byť premiérom, však stále neodpovedal. „Ľudia ma zvolili na päť rokov a mám pred sebou ešte dva a pol mesiaca vo funkcii prezidenta. Čaká ma ešte dôležitý výber ústavných sudcov, idem do Bruselu rokovať so šéfom Európskej komisie a Európskej rady, čakajú ma aj ďalšie prijatia. Ani keď ma budete lámať, nedostanete zo mňa teraz túto odpoveď.“
     
    Prezident SR odpovedal aj na otázku súvisiacu s vydieraním Ficom pri jeho voľbe za ústavného sudcu. „Ficova pomsta ukazuje, čo všetko sa tu môže diať.“ O vydieraní sa rozprával s Danielom Lipšicom a ten navrhoval, aby podal trestné oznámenie. Prezident to odmietol, jediné, čo preňho bolo podstatné, aby sa Fico nestal ústavným sudcom. Ďalšiemu dianiu potom podľa vlastných slov nechcel veriť.
     
    Netušil som, že to dospeje až k tomu, že budú chcieť zavrieť prezidenta po skončení jeho mandátu na sedem až dvanásť rokov. Čosi také sa mi nezdalo ani v najhoršom sne. Vtedy som už začal konať. Dovtedy to bola v podstate len politická hra, ktorá nakoniec prekročila hranice prijateľného.“ O vydieraní má vraj dôkazy, ktoré predloží vyšetrovateľovi. Nahrávky to nie sú, zdôraznil. 
     
    V politike si vyčíta, že málo hovoril o školstve a Rómoch. Tieto veci sa vôbec nepohli a vníma to aj ako svoju chybu. „Ide o nepopulárne veci; bežní politici, ktorí premýšľajú v horizonte jedného volebného obdobia, o nich hovoriť nebudú. Mal som to robiť ja – a častejšie.“
    Reagoval aj na názory, že za všetkým treba hľadať Kiskových poradcov.
     
    “Keď niektorí politici nevedia, ako na vás zaútočiť, vytiahnu veci typu Sorosov agent, scientológ či bábka poradcov. Vedia totiž, že sa to ťažko vysvetľuje. Ako niekomu dokážete, že nie ste scientológ? Ako to obhájite? Veď to sa nedá. S humorom dodám, že keď už, najväčší vplyv na mňa má moja manželka. Ona so mnou manipuluje najviac.“
     
     
     
    - Reklama -