Kiska: Alibizmu a vyhovárania sa už bolo dosť. Saková stratila moju dôveru, začínam ju považovať za prekážku vyšetrovania

6.8.2018 15:00

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta SR Andreja Kisku. Slovenská hlava štátu to uviedla po pondelkovom stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Ministerka sa podľa Kisku správa, ako keby bola pravou rukou bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

Kiska: Alibizmu a vyhovárania sa už bolo dosť. Saková stratila moju dôveru, začínam ju považovať za prekážku vyšetrovania
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

"Jej aktuálne stanoviská k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie," povedal o Sakovej prezident. Pripomenul, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť ukázať ľuďom, že nová vláda je ochotná zmeniť štýl vládnutia. Aj pri pondelkovom stretnutí s premiérom zopakoval, že ak chce vrátiť dôveru ľudí v štát, ministerstvo vnútra je kľúčové. V súvoslosti s prípadom únosu Vietnamca prezident rázne pripomenul, že alibizmu a vyhovárania sa na nemecké úrady už bolo dosť.

Kiska ide na pondelkové stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaroslavom Čižnárom s jedinou požiadavkou: "Budem ako hlava štátu žiadať presvedčivé opatrenia a signály, že orgány činné v trestnom konaní prípad vyšetrujú s plnou vážnosťou a s takým nasadením, aké si podozrenia zo zneužitia štátnej moci pri medzinárodnom únose vyžadujú," vyhlásil.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Saková tesne pred Kiskovým vyhlásením oznámila, že šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR Petra Krajčiroviča do vyšetrenia okolností únosu vietnamského podnikateľa postavila mimo službu. Zároveň avizovala, že zbaví mlčanlivosti všetkých príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …