Kažimír má reálne šance na prestížny flek v Bruseli

26.1.2017 14:38

Ak sa naplnia predvolebné prieskumy v Holandsku, tamojší minister financií Jeroen Dijsselbloem by mohol prísť hneď o dve funkcie. Okrem ministerského kresla je v stávke aj jeho post predsedu Euroskupiny, teda neformálneho zoskupenia ministrov financií štátov eurozóny. V Bruseli sa už začína šepkať, kto by ho vo funkcii mohol nahradiť.

Kažimír má reálne šance na prestížny flek v Bruseli
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto

V Holandsku budú 15. marca parlamentné voľby a v prieskumoch verejnej mienky vedie populistická Strana slobody (PVV) Geerta Wildersa. Je pravdepodobné, že súčasná koalícia Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) Marka Rutteho a Strany práce, ktorej členom je aj minister financií, sa nezopakuje.

V tom prípade by Dijsselbloem nepokračoval v ministerskej funkcii a otázne je, či by zostal v pozícii šéfa Euroskupiny. "Ambíciou Dijsselbloema je udržať sa na oboch postoch. Prvý z nich závisí od výsledku volieb v Holandsku. Mandát šéfa Euroskupiny mu vyprší v januári 2018 a rád by na poste zostal do konca funkčného obdobia," uviedol pre magazín Politico hovorca Euroskupiny Michel Reijns.

Je ale obvyklé, že funkciu predsedu Euroskupiny zastáva úradujúci minister, preto sa začína v kuloároch špekulovať o možných nástupcoch holandského ministra. Najčastejšie sa spomína meno španielskeho ministra financií Luisa De Guindosa. Ten je však blízky konzervatívnemu premiérovi Marianovi Rayojovi a socialisti sa sťažujú, že všetky vedúce funkcie v európskych inštitúciách má pod kontrolou pravica.

Hovorí sa o štvorici možných socialistických kandidátov z Francúzska, Malty, Talianska a Slovenska. Francúzsko na jar čakajú voľby a je otázne, či tamojší minister financií Michel Sapin obháji ministerské kreslo. To isté platí aj pre Maltu, kde budú voľby o rok. Talianskeho ministra zas diskvalifikuje fakt, že Taliani už riadia diplomaciu EÚ (Federica Mogheriniová), Európsky parlament (Antonio Tajani) aj Európsku centrálnu banku (Mario Draghi).

Z tohto dôvodu má reálnu šancu stať sa lídrom Euroskupiny slovenský minister financií Peter Kažimír, domnieva sa Politico. Ten na začiatku januára na sociálnej sieti uviedol, že Dijsselbloem by mal zostať do funkcii až do konca funkčného obdobia, nezávisle od výsledku volieb v Holandsku.

Štáty Euroskupiny (19) si volia predsedu na 2,5-ročné funkčné obdobie. Holandský minister Jeroen Dijsselbloem post zastáva už druhýkrát a mandát mu vyprší v januári 2018.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…