Kažimír má cestu do NBS otvorenú

27. 11. 2018 13:00

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch v marci budúceho roka skončí vo svojej funkcii. Vzdanie sa svojho postu oznámil v utorok Bankovej rade NBS.

Kažimír má cestu do NBS otvorenú
Foto: TASR
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír
reklama

Makúch Bankovú radu NBS o odstúpení informoval s tým, že svoju funkciu bude vykonávať do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

V septembri Makúch na stretnutí s novinármi vo Vysokých Tatrách pripustil, že sa zamýšľa nad tým, či by ešte súčasný parlament nemal voliť nového guvernéra. Obával sa totiž o stabilitu politického prostredia v budúcnosti. "Aby sa NBS nedostala do politických sporov, uvažujem, či nie je lepšie pre centrálnu banku, aby tam bol stabilný guvernér. To si musím ešte ujasniť. Je to moja osobná zodpovednosť voči NBS," uviedol Makúch. Mal totiž pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu, čo môže podľa neho viesť k politickej nestabilite a predčasným voľbám. "Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické," povedal vtedy Makúch.

Médiá o guvernérovom skoršom odstúpení špekulovali už niekoľko mesiacov s tým, že by ho mohol nahradiť súčasný minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Ten však bližšie tieto informácie komentovať nechcel a viackrát ich označil za mediálne špekulácie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kacvinská: Väzni sú pre koronavírus v obavách a majú úzkosti. Nie kvôli sebe. Kvôli svojim blízkym

10:43 Kacvinská: Väzni sú pre koronavírus v obavách a majú úzkosti. Nie kvôli sebe. Kvôli svojim blízkym

Slovenskí väzni paradoxne nemajú strach o svoj život, ale majú obavy a cítia neistotu z prípadných n…