Kažimír: Grécko je z najhoršieho vonku a je na nich, aby dokázali, že všetko to úsilie nebolo márne

22.6.2018 20:00

Ministri financií eurozóny (Euroskupina) v noci zo štvrtka na piatok na zasadnutí v Luxemburgu ukončili komplikovaný, takmer desaťročný príbeh záchranných balíkov pre Grécko. Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) skonštatoval, že pre Euroskupinu sa tým končí jedna etapa pomoci krajinám, ktoré sa ocitli v núdzi.

Kažimír: Grécko je z najhoršieho vonku a je na nich, aby dokázali, že všetko to úsilie nebolo márne
Foto: sita
Popis: Minister financií Peter Kažimír

Ministri financií 19 krajín eurozóny podľa agentúry AP po dlhých rokovaniach dospeli k "ťažkému kompromisu", čo je dosť prekvapivé, lebo výsledok sa podľa náznakov z posledných dni zdal ľahko dosiahnuteľný. Ministri uzavreli dohodu medzi Gréckom a jeho medzinárodnými veriteľmi, ktorá 20. augusta krajine umožní bezpečne ukončiť tretí, čiže posledný záchranný program a znovu čeliť finančným trhom.

"Grécky dlh je odteraz trvalo udržateľný," povedal predseda Euroskupiny Mário Centeno po skončení rokovaní.

Grécka vláda vďaka medzinárodnej pomoci sprevádzanej nevyhnutnými štrukturálnymi a inštitucionálnymi reformami, na ktoré tlačili medzinárodní veritelia, dokázala otočiť negatívny trend a pridala sa k Portugalsku, Írsku, Cypru a Španielsku, ktoré rovnako úspešne vystúpili z programov finančnej záchrany.

"Končí sa jedna dlhá etapa pomoci krajinám, ktoré sa v období krízy dostali do existenčných problémov pre svoju fiškálnu a finančnú nezodpovednosť," skonštatoval Kažimír po skončení rokovaní Euroskupiny v Luxemburgu.

Ministri financií na svojom zasadnutí rozhodli, že piata a zároveň posledná tranža tretieho gréckeho programu vo výške 15 miliárd eur bude použitá na obsluhu dlhu a zároveň vytvorí Aténam istú finančnú rezervu.

Súčasťou ukončenia záchranného programu pre Grécko je aj dohoda na opatreniach, ktoré pomáhajú Grékom udržať verejný dlh na udržateľnej úrovni – vrátane odsunutia splatnosti pôžičiek, ktoré začnú Gréci splácať až v roku 2033 namiesto roku 2023.

"Grécko je z najhoršieho vonku a je na nich, aby dokázali, že všetko to úsilie nebolo márne," opísal situáciu Kažimír.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…