Kažimír: Ak budem vymenovaný za guvernéra, budem brániť nezávislosť NBS

29. 11. 2018 16:08

Ak bude minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) vymenovaný za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), bude prvý, kto bude brániť nezávislosť tejto inštitúcie. Šéf rezortu financií tak odpovedal na otázku opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS) v rámci tradičnej štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente. Zároveň uistil, že v tomto smere medzi ním a súčasným guvernérom NBS Jozefom Makúchom nebola dohoda

Kažimír: Ak budem vymenovaný za guvernéra, budem brániť nezávislosť NBS
Foto: TASR
Popis: Peter Kažimír

Myšlienka, že prípadný Kažimírov nástup do funkcie guvernéra bude mať vplyv na NBS, je podľa neho úsmevná, pretože centrálna banka je zo zákona nezávislá. "V prípade, že získam dôveru aj od pána prezidenta, potom to budem ja, kto bude prvý, kto bude nezávislosť tejto inštitúcie brániť," podotkol Kažimír s tým, že aj centrálne banky v takých štátoch ako je Fínsko, Švédsko, Česká republika alebo Veľká Británia riadia bývalí ministri, štátni tajomníci či predsedovia vlád.

Kažimír zároveň odpovedal aj na doplňujúcu otázku, či existovala dohoda medzi ním a súčasným guvernérom NBS. Podľa Dostála totiž neboli uvedené žiadne relevantné dôvody, prečo Makúch odstupuje uprostred funkčného obdobia. "Žiadna takáto dohoda neexistovala a ani neexistuje," reagoval Kažimír. Dodal, že nad príčinami rozhodnutia guvernéra špekulovať nebude. Šéf rezortu financií ohlásil svoj záujem kandidovať na post guvernéra NBS v utorok 27. novembra po tom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …