Každý týždeň chcú niečo iné, píše o organizátoroch protestov komentátor. Galko prekvapivo v mnohom súhlasí. A Fico si k tomu pripravil "vtipné" video

24.4.2018 10:25

Protesty Za slušné Slovensko trvajú aj po páde dvoch Robertov, Fica a Kaliňáka. Zásadná obmena vlády však nestačila a demonštrácie neutíšilo ani rozhodnutie nového premiéra Petra Pellegriniho odvolať ku koncu mája policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcie.

Každý týždeň chcú niečo iné, píše o organizátoroch protestov komentátor. Galko prekvapivo v mnohom súhlasí. A Fico si k tomu pripravil "vtipné" video
Foto: TASR
Popis: Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave 15. apríla 2018.
Komentátor Dag Daniš v komentári pripomína, že demonštrovať za predčasné voľby v uliciach je síce právo ľudí garantované ústavou, ale to neznamená, že ľudia môžu hovoriť do toho, kto bude stáť na čele ministerstva. Toto rozhodnutie je podľa komentátora výsadou tých, ktorým ľudia zverili politickú zodpovednosť. 
 
Podľa Daga Daniša protesty proti vláde zabrali, keďže veľkou mierou prispeli k tomu, aby zo svojich stoličiek odišli expremiér Fico a exminister vnútra Kaliňák. 
 
Komentátor dodáva, že demonštrácie stratili silu, keď organizátori po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom zrušili protest naplánovaný týždeň pred Veľkou nocou a prestali po obmene vlády žiadať predčasné voľby. 

Nezabudnime aj na prezidenta Kisku

Danišovho textu sa chytil poslanec Ľubomír Galko (SaS), ktorý na svojom oficiálnom facebookovom profile píše, že komentátor to síce o protestoch napísal tvrdšie, ale má podľa neho vo viacerých veciach pravdu. Galko teda čiastočne súhlasí s kritikou, ale na druhej strane pochválil strojcov protestov aj prezidenta Andreja Kisku. 
 
„Organizátori (a nezabudnime aj na prezidenta Kisku, aj on si veľmi dobre zastal svoje miesto) za pomoci ľudí na námestiach odviedli skvelú prácu a treba to oceniť. ‚Dali dole‘ Fica, Kaliňáka, Gašpara, poodhaľovala sa kopa špinavostí, lebo ľudia začali rozprávať,“ píše Galko na sociálnej sieti. 
 
Podľa poslanca za SaS má už dnes zmysel protestovať len s požiadavkou predčasných volieb. Galko si myslí, že nemá zmysel protestovať proti tomu, aby sa stal novým ministrom vnútra niekto, koho vyberie Smer-SD. 
 
„Problém je, že smeráci slušného a čestného človeka medzi sebou nemajú. A žiadny taký, mimo ich štruktúr, sa im ‚draftovať‘ nikdy nedá. Smer je prehnitý odhora dole. Nakomplet,“ píše Galko. Dodáva, že sa vraj stačí pozrieť na to, ako sa po vstupe do vlády začalo podnikateľsky dariť niektorým členom Smeru. 
 
„My starší s lepšou pamäťou si totiž pamätáme, ako (Kažimír) prišiel ako drobný živnostníček do politiky. To isté Žiga. Realitný maklér Glváč. A ďalší a ďalší. Všetkým sa začalo zázračne dariť v podnikaní (alebo ich rodinným príslušníkom) až po vstupe do politiky. Smer je proste hnilý a nereformovateľný,“ dodáva poslanec v statuse. 
 
Galko ďalej píše, že zo zmienených dôvodov majú zmysel jedine protesty s požiadavkou predčasných volieb. „V nich treba Smer poraziť a postaviť vládu zo strán bez Smeru. Na ministerstvo vnútra potom treba dať odvážneho človeka, ktorý nebude nikomu visieť na šnúrke a bude mať guráž vystavať nanovo komplet celú políciu,“ dodáva v závere. 
 
Nová polícia je podľa Galka kľúčová a nová polícia za súčasnej vládnej garnitúry vraj nikdy nebude.

Ficov odkaz protestujúcim

Bývalý premiér Robert Fico, ktorý sa teraz venuje funkcii predsedu Smeru, si o protestoch myslí svoje a ich organizátorom odkázal, že na post ministra vnútra vyberie kandidáta jeho strana tak, ako to bolo dohodnuté po voľbách v koaličnej zmluve pri delení rezortov. 
 
Iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá stojí za organizáciou protestov, totiž žiada, aby ministrom vnútra nebol človek, ktorého vyberie Smer. 
 
„Takéto stanovisko je nepochopením, ba priam popretím zásad demokracie, ktorú na Slovensku máme. Jednoducho, občianski aktivisti nemôžu nominovať a vyberať ministra vnútra,“ vyhlásil vo videu Fico. Viac o Ficovom odkaze organizátorom protestov sme písali TU
 
Expremiér dodal, že ak by stanovisko organizátorov prehnal, tak by sa dalo povedať, že „možno v budúcnosti budú ministra spravodlivosti vyberať odsúdení alebo ministra životného prostredia medvede“. Fico uzavrel krátky videoodkaz konštatovaním, že Slovensko je parlamentná demokracia a rozhodujúce sú parlamentné voľby, ktoré vyhral pred dvomi rokmi Smer a podľa koaličnej zmluvy mu prináleží výber ministra vnútra. 

Nešťastné požiadavky

Niektoré požiadavky organizátorov protestov Za slušné Slovensko na zmeny v polícii označil prednedávnom za nešťastné exminister vnútra Vladimír Palko v rozhovore pre PL. Podľa Palka požiadavky vykazovali známky ľavicového anarchizmu. „Napríklad sa v nich požadovalo, aby polícia nebola pod rezortom vnútra,“ povedal Palko a položil si otázku, kam by mala polícia patriť. 
 
„Treba rozlišovať, čo sa myslí pod tým ‚odpolitizovaním‘ polície. Zneužívať políciu na politické účely sa nesmie, to je jasné, s takýmto ‚odpolitizovaním‘ každý súhlasí. Každý predsa súhlasí s tým, že sa nesmie stať, aby polícia niečo kryla a tak slúžila niektorým politikom. Nemôžeme tiež súhlasiť s tým, aby sa polícia zameriavala naopak na iných politikov z opozície, to je všetko v poriadku, ale nemožno žiadať, aby sa polícia riadila nejakým spôsobom sama,“ dodal exminister pre PL.
 
Najväčší paradox protestov a požiadaviek týkajúcich sa polície je podľa Palka v tom, že „požiadavky, ktoré vznikli v hnutí Za slušné Slovensko, sa zhodujú so zámermi vlády na zmenu zákona o Policajnom zbore a o štátnej službe príslušníkov PZ“. Túto zmenu zákona Palko v rozhovore kritizuje a tvrdí, že zavádza prvky akejsi policajnej samosprávy a oberá ministra vnútra o možnosť vybrať policajného prezidenta.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.