Kauza policajnej razie v rómskej osade: Sudca vyhovel žiadosti obžalovaného Róma

11.9.2019 19:01

Na Okresnom súde Košice I v stredu pokračovalo hlavné pojednávanie s jedným z Rómov obžalovaných z krivej výpovede a krivého obvinenia v kauze policajnej razie z roku 2013 v osade v Moldave na Bodvou.

Kauza policajnej razie v rómskej osade: Sudca vyhovel žiadosti obžalovaného Róma
Foto: TASR
Popis: Archívna snímka z januára 2019 zachytáva jedno z hlavných pojednávaní so zbitými obeťami policajnej razie v Moldave nad Bodvou.

Pojednávanie trvalo krátko, pričom sudca napokon vyhovel žiadosti obžalovaného Leonarda H. a oznámil pribratie do konania prekladateľa do maďarčiny.

Žiadosť o preklad písomností predtým súd zamietol

Preložené písomnosti budú zaslané obžalovanému, ktorý podľa svojich slov neovláda slovenský jazyk. Do konania už bol predtým na žiadosť obhajoby pribratý tlmočník z maďarského jazyka, ktorý v stredu simultánne tlmočil obvinenému.

Žiadosť o preklad písomností predtým súd zamietol, voči čomu obhajoba podala sťažnosť.

Obhajca Dalibor Kuciaň poukázal na rozhodnutie košického krajského súdu z 5. septembra, ktorý zrušil uznesenie o zamietnutí žiadosti o preklad a uložil okresnému súdu, aby znovu konal a rozhodol.

Po oboznámení sa s verdiktom krajského súdu sa aj prokurátor priklonil k potrebe zváženia prvotného prekladu písomností.

"Bez týchto prekladov nie je možné, aby sa obžalovaný, respektíve aj ďalší obžalovaní, ktorí hovoria iba maďarsky, mohli riadne vyjadrovať ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa im kladú za vinu a nemôžu ani navrhovať dôkazy," uviedol pre novinárov Kuciaň.

V prípade sú obžalovaní celkovo šiesti Rómovia

Na súde zároveň žiadal o odročenie pojednávania na neurčito s poukazom, že takto rozhodol iný sudca v rovnakej kauze s ďalšími dvoma obžalovanými, a to vzhľadom na súvisiace konanie na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).

Sudca však odročil pojednávanie na 21. októbra. Na ňom by mal byť ako hlavný svedok vypočutý policajt z kauzy razie, ktorý je v pozícii poškodeného a ktorý sa v stredu na súd bez ospravedlnenia nedostavil.

V prípade sú obžalovaní celkovo šiesti Rómovia z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou, ktorí uviedli, že ich policajti bezdôvodne a brutálne bili.

Pochybiť mal aj dozorujúci prokurátor

Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah z 19. júna 2013 preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu.

Tí vinu odmietajú a celý proces vnímajú ako nespravodlivý. Právny zástupca obžalovaných Roman Kvasnica sa najnovšie listami obrátil na ministra spravodlivosti a generálneho prokurátora.

Poukázal pritom na možné porušenia povinností prokurátora a sudcov a podal podnet na preverenie ich postupov.

"Všetkých šesť trestných konaní sme podrobili analýze a zistili sme porušenia nielen etického kódexu či už sudcov alebo prokurátorov, ale aj všeobecne záväzných predpisov," uviedol pre novinárov Kuciaň.

Dozorujúci prokurátor mal podľa neho napríklad pochybiť v tom, že nezabezpečil už v prípravnom konaní tlmočníka a prekladateľa pre obvinených, ktorí neovládajú slovenský jazyk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…