Kauza kontroverznej kompy pokračuje. V januári bude nový tender

27.12.2016 19:20

Verejné obstarávanie na nového prevádzkovateľa kompy cez Dunaj vypíše Vodohospodárska výstavba v januári 2017. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v rozhovore pre TASR tiež avizoval, že podmienky pre prevádzkovateľa sa zmenia. Skrátiť by sa mal napríklad čas, počas ktorého bude kompu prevádzkovať súkromník.

Kauza kontroverznej kompy pokračuje. V januári bude nový tender
Foto: SITA
Popis: László Sólymos, podpredseda strany Most-Híd

Fungovanie kompy na trase Vojka-Kyselica na vodnom diele Gabčíkovo v súčasnosti zabezpečuje firma Ponton City. "Uzavreli sme so spoločnosťou dodatok, že keď sa vypíše nové verejné obstarávanie a vzíde z neho nový prevádzkovateľ, tak zmluva zanikne," priblížil Sólymos.

Súčasnú zmluvu uzavrel štátny podnik Vodohospodárska výstavba 26. júna 2015. Sólymosov predchodca Peter Žiga (Smer-SD) čelil pre ňu v parlamente pokusu o odvolanie. Opoziční poslanci okrem iného upozorňovali, že je uzavretá na 15 rokov bez reálnej možnosti skoršieho ukončenia. Podľa Sólymosa spoločnosť za jej predčasné ukončenie nedostane nič.

Opoziční poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová a Igor Matovič ešte v lete vyzvali ministra, aby prevádzku kompy prehodnotil a zabezpečil, aby bola hospodárnejšia. Sólymos potvrdili, že podmienky pre prevádzkovateľa sa zmenia, konkrétnosti chce predstaviť v januári. Podľa jeho slov sa tiež posudzuje možnosť sprevádzkovania tunelov pod Dunajom, prípadná stavba mosta mu, naopak, príde nereálna.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

0:00 Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

Kanadský premiér Trudeau má problém. Magazín Time vyhrabal starú fotografiu, kde je prezlečený a hla…