Kauza Skripaľ vyhrotila rokovanie rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní

6.4.2018 19:00

Členovia Výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sú v otázke zriadenia dvojstranného britsko-ruského mechanizmu pre vyšetrenie incidentu v Salisbury rozpoltení. Podľa veľvyslanca SR v Holandsku Romana Bužeka to potvrdila veľmi napätá a vyhrotená atmosféra stredajšieho rokovania.

Kauza Skripaľ vyhrotila rokovanie rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní
Foto: TASR
Popis: Sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v holandskom Haagu.

Členovia Výkonnej rady OPCW sa zišli v stredu na mimoriadnom zasadnutí zvolanom na žiadosť Ruska. Jediným bodom programu bol návrh Moskvy na zriadenie dvojstranného britsko-ruského mechanizmu pre vyšetrenie incidentu v Salisbury. 

"Atmosféra rokovania bola veľmi napätá a vyhrotená", uviedol v piatok Bužek na Facebooku. Podľa neho to potvrdil aj fakt, že na zasadnutí sa nepodarilo schváliť ani formálnu záverečnú správu.

Ruský návrh na nové, spoločné vyšetrovanie útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju hlasovaním neprešiel. V jeho prospech hlasovalo šesť členov Výkonnej rady OPCW, 15 krajín vrátane Slovenska bolo proti a 17 sa zdržalo hlasovania.

O mimoriadne zasadnutie Výkonnej rady OPCW požiadalo Rusko v súvislosti s obvineniami Británie, že za útokom na exšpióna stojí práve Moskva. Tá tieto obvinenia odmieta a žiada Londýn o ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Fico: Gorilie mláďa Beblavý, Sulík, pokrytec Kiska. To oni by mali chodiť po kanáloch. So Smerom – SD to nemá nič spoločné

16:58 VIDEO Fico: Gorilie mláďa Beblavý, Sulík, pokrytec Kiska. To oni by mali chodiť po kanáloch. So Smerom – SD to nemá nič spoločné

Gorila, o ktorej sa hovorí v nahrávke medzi Kočnerom a Trnkom, je obludná kauza druhej Dzurindovej v…