Kauza Skripaľ: Rusko žiada Britániu o informácie z vyšetrovania

29. 3. 2018 17:00

Ruské úrady sa obrátia na Britániu so žiadosťou o poskytnutie informácií súvisiacich s vyšetrovaním vo veci pokusu o vraždu občianky Ruskej federácie Julije Skripaľovej.

Kauza Skripaľ: Rusko žiada Britániu o informácie z vyšetrovania
Foto: Facebook, Russian Flag
Popis: Ruská vlajka
reklama

Agentúra TASS spresnila, že Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF) sa s touto žiadosťou obrátil na ruskú prokuratúru, ktorá následne osloví britskú stranu.

Hovorkyňa SK RF Svetlana Petrenková vysvetlila, že ruská strana sa vo svojej žiadosti obracia na britských kolegov, aby urobili rad procesných krokov s cieľom ustanoviť okolnosti, ktoré viedli k spáchaniu trestného činu, a poskytli kópie materiálov z vyšetrovania, ako aj výsledky obhliadky miesta, kde bola Skipaľová nájdená. Žiadajú tiež o výsledky jej lekárskych prehliadok a vykonaných testov.

SK RF vo svojom vyhlásení opäť zopakoval pripravenosť na ďalšiu spoluprácu s britskými úradmi pri vyšetrovaní kauzy Julije Skripaľovej.

Rusko účasť odmieta

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury. Podľa Británie išlo o útok neznámych páchateľov, pri ktorom s vysokou pravdepodobnosťou použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Rusko účasť na prípade odmieta a z útoku podozrieva britské tajné služby, ktoré ho mali podľa vyjadrenia Kremľa vykonať so zámerom rozpútať protiruskú hystériu.

V reakcii na kauzu Skripaľ Británia, USA a viac ako 20 západných spojencov medzičasom rozhodli o vyhostení ruských diplomatov. Rusko varovalo, že ide o nepriateľský krok, ktorý nezostane bez odpovede.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …