Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

15. 7. 2019 16:51

Opozičná strana SaS tvrdí, že trestné stíhanie asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) Filipa Rybaniča bolo protizákonné a zorganizované. Strana obviňuje políciu pod vedením vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a žiada policajného prezidenta Milana Lučanského a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adriána Szabóa, aby konali. Inšpekcia reaguje s tým, že nie je príslušná, odkazuje na prokuratúru.

Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu
Foto: TASR
Popis: Filip Rybanič asistent poslanca Jozefa Rajtára

„Súd jednoznačne hovorí o prechmatoch a podvodnom konaní zo strany polície, ktorá konala na pokyny vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka,“ uviedol Rajtár.

Ten dodal, že existuje podozrenie, že banka dopredu vedela, ktorí policajti NAKA prípad dostanú, a pripomína, že prípad pôvodne dozoroval prokurátor Bystrík Palovič ml.

Ten mal mať podľa SaS prepojenie na Ladislava Bašternáka, ktorý bol právoplatne odsúdený za krátenie dane. Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR reaguje s tým, že sa „nemá odkiaľ dozvedieť skutočnosti zistené sudcom, ak mu ich súd sám neoznámi“.

Dodáva, že nezákonné skutočnosti, ktoré sudca uviedol v rozsudku, sa týkajú procesného postupu. Ten má podľa Trestného poriadku dozorovať prokurátor, ktorý by bol vo veci príslušný, nie inšpekcia.

Prezídium Policajného zboru (PZ) na výzvu SaS reaguje tak, že počas celého prípravného konania bolo podaných množstvo opravných prostriedkov, "v ktorých bolo rozhodnuté o správnosti postupu polície a nebol vyvodený záver, že vyšetrovateľ PZ postupoval nezákonne".

To podľa policajtov konštatovala aj Generálna prokuratúra SR vo svojom rozhodnutí. Polícia dodáva, že spôsob a taktika vykonávania vyšetrovacích úkonov závisí aj od dôkaznej situácie.

"V tomto prípade vyšetrovateľ PZ považoval za potrebné s cieľom zistenia skutkového stavu vykonať úkony v čase a takým spôsobom, ako aj vykonal," spresňuje polícia.

Krajský súd v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Rybaniča na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou.

Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky, ako biznis poradca, preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka.

Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách. Konkrétne, že exministrovi prišli na účet od spoločnosti B.A. Haus tri platby vo výške 140.000, 50.000 a 70.000 eur. Táto spoločnosť patrila predtým Bašternákovi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…