Kauza Novičok: Studená vojna, píšu britské médiá

8. 9. 2018 7:00

Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z otravy Novičokom ruských spravodajcov. V médiách sa objavili ich mená aj fotografie. Svet reaguje s rozhorčením. Mnohí tvrdia, že ide o návrat do čias studenej vojny.

Kauza Novičok: Studená vojna, píšu britské médiá
Foto: Hans Štembera
Popis: Vlajka Ruska

Americký denník The Washington Post vydal k aktuálnemu vývoju redakčný komentár, v ktorom obviňuje Rusko z toho, že „útočí na národy, ktoré presadzujú právny štát“. „Zdá sa, že ten, kto vražedný útok Novičokom proti Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére nariadil, chcel Veľkú Britániu ponížiť. Vrahovia zrejme nebudú vydaní do rúk Britov. Celý prípad pripomína vraždu bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka v roku 2006. Aj vtedy Rusko svoju vinu poprelo,“ píše vplyvný americký denník.

Terčom kritiky sa v redakčnom editoriáli stáva aj Vladimir Putin. „Ruský prezident pravidelne vyhlasuje, že chce z Ruska opäť urobiť veľkú krajinu, ktorá vzbudzuje úctu. Ale podobné vražedné akcie sú len fackou národom, ktoré sú založené na demokracii, právnych normách a dodržiavaní medzinárodného práva. Rusko opäť len ponižuje ostatných a opakuje tak to, čo robil Sovietsky zväz v časoch komunizmu.“

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Podľa denníka The Washington Post by mala Veľká Británia na otravu Novičokom reagovať tvrdo a nekompromisne. „Už len preto, že po vražde Litvinenka Rusko urobilo zase to isté,“ myslí si americký denník s tým, že podobné aktivity ruských spravodajských služieb vracajú svet do obdobia studenej vojny. Obdobný názor zastáva aj komentátor britského denníka The Times Ben Macintyre, ktorý sa o studenej vojne zmieňuje priamo v titulku svojho textu.

Macintyre pripomína, že Veľká Británia na otravu Novičokom reagovala vyhostením 23 ruských špiónov. „Ale v našej krajine zostávajú stovky ďalších ruských agentov, ktorí majú diplomatickú akreditáciu. Sú to vlastne spiace bunky, ktoré sa maskujú za bežných občanov. Britskí spravodajcovia tvrdia, že vo Veľkej Británii sa dnes zdržiava viac ruských špiónov než v období studenej vojny. Metódy ruských spravodajcov zostávajú rovnaké ako pred rokom 1989,“ tvrdí komentátor.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

20:02 Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

Januárová schôdza Národnej rady (NR) SR trvala len jeden deň, poslanci ju ukončili štátnou hymnou SR…