Kauza Ficov účet na Belize, Orbán v delikátnej situácii, Miklošove postrehy a prestrelka medzi Banášovou a Vášáryovou. Aj taký bol týždeň očami Petra Schutza

23. 10. 2015 11:07

Zúfalému volaniu Slovinska sa dalo predísť, na ceste k ovládnutiu slovenskej energetiky spravili finančníci významný krok a pakt Merkelovej s Erdoganom možno považovať za precenený. Aj toto sú niektoré udalosti týždňa očami Petra Shutza. Okrem toho si posvietil aj na Fica, Jobbik a Orbánovu dilemu a verejné financie.

Kauza Ficov účet na Belize, Orbán v delikátnej situácii, Miklošove postrehy a prestrelka medzi Banášovou a Vášáryovou. Aj taký bol týždeň očami Petra Schutza
Foto: SITA
Popis: Premiér Robert Fico

Prvou udalosťou týždňa podľa Schutza boli nájazdy na Slovinsko, kam odklonili migrantov v počte päťtisíc na deň maďarské ploty. Tomu sa však dalo predísť. Ako upozorňuje Schutz vo svojom obsiahlom komentári v denníku Sme, stalo by sa tak, keby si Európska komisia dovidela „aspoň milimeter pred svoj nos“. Podľa neho hrozia scény ako z Balkánu v 90. rokoch, a to preto, že Nemecko s Rakúskom brzdia prílev, no v Grécku je pravidelný výsadok 8 000 migrantov za deň. Slovinsko, do ktorého prúdi rekordný počet migrantov, poprosilo o pomoc Európsku úniu.

Oligarchovia prepojení na štát

Ďalšou udalosťou je dohoda Enelu s českou skupinou Energetický a priemyselný holding (EPH) o predaji časti svojho podielu v hlavnej slovenskej elektrárenskej firme Slovenské elektrárne. Holding EPH je pod kontrolou Daniela Křetínského a slovenského finančného žraloka z J&T Patrika Tkáča. Ako píše Schutz, na ceste k ovládnutiu celej slovenskej energetiky urobili Křetínsky s Tkáčom významný krok, a to zmluvou o prevode 30 percent akcií Enelu. „Vlastnícka štruktúra firmy, ktorou sú oligarchovia prepojení na štát, skutočnosť, že EPH nie je nijakým renomovaným hráčom v sektore a ohromná preinvestovanosť zakladajú do budúcnosti bezpečnostné riziko síce menšie, ako keby do SE vstúpili rovno Rusi, ale stále značné,“ upozorňuje komentátor.

Hysterický Smer, úplatok pre Szávaya

Precenenou udalosťou je podľa Schutza nemecká kancelárka Angela Merkelová v Turecku. S nadhľadom sa totiž Schutz pozerá na pakt, ktorý uzavrela s Erdoganom. „Niežeby bol márny, ale vykladať ho ak zásadný zlom v utečeneckej kríze, je prestrelené,“ myslí si komentátor. Podľa neho totiž žiadne istoty neexistujú, možno stále len dookola opakovať, ako treba chrániť vonkajšie hranice Schengenu. Merkelová Turecku sľúbila urýchlenie vstupu do únie a miliardy eur ako pomoc EÚ, ak Turecko vezme späť utečencov prichádzajúcich do Európy.

Neudalosť týždňa sa točí okolo Istvána Szávaya, podpredsedu maďarskej ultrapravicovej strany Jobbik. Ten si totiž otvoril v Dunajskej Strede kanceláriu, čím pobúril našu politickú obec. Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa vyhrážal, že keď nezatvorí kanceláriu dobrovoľne, príjme sa zákon, ktorý to uľahčí. Podľa Schutza je však strana Smer v tomto prípade hysterická. Podľa neho rozhodnutie zakázať kanceláriu zákonom stavia maďarského premiéra Viktora Orbána do delikátnej situácie. „V  dostihoch o ovládnutie pravého krídla maďarského elektorátu totiž stavil na vlastnú radikalizáciu a v rámci politiky ´o čom Jobbik len rozpráva, my robíme´, nemôže len tak odsúdiť aktivity na Felvidéku,“ myslí si komentátor. Na druhej strane si však určite nechce maďarský premiér pohnevať toho nášho, s ktorým sú v otázke utečeneckej krízy takmer zajedno. Obidvaja totiž tvrdošijne odmietajú kvóty. V tejto situácia však bude podľa Schutza víťazom predsa len Szávay, ktorý vraj vezme úplatok a kanceláriu premenuje na klubovňu.

Explicitná indícia a Ficov Gašpar

Tento týždeň sa neúspešne konal pokus o odvolanie ministra školstva Juraja Draxlera. To je podľa Schutza správny krok. Zároveň si myslí, že ak išlo o pokus o tunelovanie, to najlepšie, čo mohlo verejnosť stretnúť, je parlamentná publicita. Zamýšľa sa aj nad najprv strateným a pred odvolávaním zázračne nájdeným takmer pol miliónom eur. Vrátenie peňazí do Metodicko-pedagogického centra, z ktorého peniaze odišli na fiktívny účet, je podľa neho explicitnou indíciou, že sa kradlo. Poukazuje to podľa neho na to, že komunikačné kanály medzi zlodejmi a politickým vedením Smeru, zrejme fungujú. „Alebo si niekto myslí, že majiteľov falošného účtu mohlo motivovať k vráteniu 400-tisíc eur aj čosi iné ako intervencia zhora?“ pýta sa Schutz.

Ďalšou zaujímavosťou tohto týždňa bola opäť nekonečná naťahovačka premiéra Roberta Fica a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča. Druhý menovaný totiž obvinil prvého z toho, že má so svojou manželkou účty na Belize. To však Fico rázne spochybnil a operoval aj potvrdením, že on veru žiadne účty v tejto exotickej krajine nemá. Toto vyhlásil aj policajný prezident Tibor Gašpar. Ako uviedol komentátor, toto bol poriadny šok na Gašparovom brífingu. „Keď Gašpar pristúpil k mikrofónu, všetci sme si mysleli, že Fica zadržali po prílete z Bruselu a práve ho vezú na výsluch na Pribinovu,“ opisuje nepravdepodobnú situáciu Schutz. Okrem toho Ficovi prospel aj prieskum agentúry MVK o dôveryhodnosti politikov. A ten hovorí jasne. Premiér je najdôveryhodnejší politik, ale Matovič, ktorý ho obvinil z toho, že si v Belize drží na účtoch astronomickú sumu, je, naopak, najnedôveryhodnejší.

Strašidelné heslo

Vo svojom komentári Schutz kritizuje aj to, že komory, aliancie a zväzy sa nechali vtiahnuť do smeráckych predvolebných aktivít, namiesto toho, aby si takého niečo vyprosili. Týka sa to Memoranda o spolupráci medzi stranou Smer a Slovenskou potravinárskou a poľnohospodárskou komorou, Slovenskou alianciou moderného obchodu a Zväzom obchodu a cestovného ruchu. Signatári sa zaviazali, že nebudú zneužívať DPH vo svoj prospech a zabezpečia duálne zobrazovanie cien. Okrem toho majú umožniť monitoring vo svojich predajniach. A k tomu sa podujala aj Jednota dôchodcov, ďalší účastník memoranda. „Treba úprimne priznať, že lepšiu podporu pre kampaň Smeru, ktorej druhým chodom je zníženie DPH, by nevymyslel ani David Axelrod,“ okomentoval Schutz.  

Na paškál si zobral aj novučičké heslo Smeru na predvolebných bilbordoch. K heslu Robíme pre ľudí sa totiž pridalo aj ďalšie – Chránime Slovnesko. Je snáď každému jasné, že pred utečencami. Toto heslo je teda podľa Schutza zákernejšie práve v tom, že adresuje utečeneckú krízu a straší pred neexistujúcim nebezpečenstvom. Pred tým nás však už nebude chrániť exšéf parlamentu Pavol Paška, ktorého Smer odstavil z volebnej kandidátky.

Nežné médiá

A nakoniec mediálne okienko očami Petra Schutza. Podľa Ivana Mikloša, exministra financií, na Slovensku neexistuje opozícia, a to preto, lebo len dvaja poslanci nepodporili DPH a len štyria odmietli utečeneckú politiku. Podľa Mikloša sú však aj médiá veľmi nežné. Vraj preto, že dovolili vytvoriť Ficovi a terajšiemu ministrovi financií Petrovi Kažimírovi mýtus o udržateľnosti verejných financií. Podľa Schutza je však jeden z postrehov falošný a druhý nedopovedaný.

„Ak neexistuje opozícia, nie je jedným z dôvodov aj dezercia kedysi jej dvoch najviditeľnejších a najschopnejších predstaviteľov, ktorí sa v polčase volebnej periódy, takpovediac, stiahli do ilegality, resp. do azylu na Ukrajinu?“ pýta sa Schutz. A čo sa týka médií, možno naozaj všetky „zožrali“ Ficovi a Kažimírovi konsolidáciu verejných financií, no nie všetci o nich píšu.

A na záver si komentátor všimol aj názor Adely Banášovej, ktorá vo svojom komentári pre Hospodárske noviny spochybnila výroky Magdy Vášáryovej o utečencoch. Politička to prirovnala k tomu, že keby pri brehu pristáli psy, všetci by ich chceli na rozdiel od utečencov. Banášová napísala, že keby boli tí psi nebezpeční, tak by sa ľudia chovali radikálnejšie. A čo na to Schuzt? „Ako obvykle, na Slovensku, pravdu nemá ani jedna. A dokonca nie je ani v strede. Je inde.“


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…