Kauza Chášukdží: Nemecko spochybňuje vývoz zbraní do Saudskej Arábii

21. 10. 2018 13:10

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyslovil pochybnosti o predaji zbraní Saudskej Arábii po tom, čo kráľovstvo oficiálne pripustilo, že na jeho konzuláte v tureckom Istanbule bol zabitý spisovateľ Džamál Chášukdží.

Kauza Chášukdží: Nemecko spochybňuje vývoz zbraní do Saudskej Arábii
Foto: Václav Fiala
Popis: Angela Merkelová na veľkoplošnej obrazovke na predvolebnom stretnutí v Passau
reklama

Šéf nemeckej diplomacie v sobotu večer v nemeckom verejnoprávnom vysielači ARD povedal, že "kým budú tieto vyšetrovania pokračovať, kým sa nedozvieme, čo sa tam (na saudskoarabskom konzuláte) stalo, niet dôvodu na pozitívne rozhodovania ohľadom vývozu zbraní do Saudskej Arábie".

Maas krátko predtým vydal spoločné vyhlásenie so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou. V ňom obaja politici zdôraznili, že podozriví sa musia zodpovedať za svoje činy. 

Dodali, že od Saudskej Arábie očakávajú - pokiaľ ide o novinárovu smrť - transparentnosť. "Dostupné správy o tom, čo sa stalo na (saudskoarabskom) konzuláte v Istanbule, sú nedostatočné," uviedli nemeckí politici na margo smrti prispievateľa amerického denníka Washington Post.

Saudská Arábia je jedným z najväčších nákupcov zbraní z Nemecka. Na otázku, či by nemecké firmy mali odmietnuť účasť na podnikateľskej konferencii, ktorá sa má budúci týždeň konať v Saudskej Arábii, Heiko Maas povedal, že on osobne "by sa v tejto chvíli nezúčastnil na nijakom podujatí v Rijáde", saudskoarabskom hlavnom meste.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…