Katastrofálny výsledok doterajších županov, prehru ľudákov, prvú ženu na čele kraja i prekvapenia na východe priniesli voľby do VÚC

    0
    Sobota 4. novembra bola na Slovenku v znamení župných volieb (Autor: Facebook, Richard Sulik)
     
    Juraj Droba
    novozvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja 
    Nedeľné ráno po voľbách do VÚC, ktoré boli tento rok prvýkrát jednokolové, využili na reakciu pre médiá všetci oslovení predsedovia. Predbežné výsledky hlasovania, ktoré uverejnil štatistický úrad a písali sme o nich TU, prisúdili v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) víťazstvo opozičnému kandidátovi Jurajovi Drobovi (SaS). Ten reagoval vo vysielaní TA3 ako prvý. 
     
    Droba sa na úvod poďakoval všetkým, ktorí prišli hlasovať a prispeli tak k pomerne slušnej účasti na voľbách do VÚC. Podľa Drobu pomohla k jeho víťazstvu aj vyššia účasť voličov. „Rozhodla veľká mobilizácia, účasť a podpora iných kandidátov. Bolo to o tom, komu sa podarilo zmobilizovať viac voličov ako ostatným,“ zhrnul novozvolený predseda BSK. 
     
    Jozef Viskupič
    novozvolený predseda Trnavského samosprávneho kraja
    Trnavský samosprávny kraj (TTSK) bude najbližších päť rokov riadiť ďalší z kandidátov opozície, Jozef Viskupič (OĽaNO). Rovnako ako Droba aj novozvolený trnavský župan poďakoval za hlasy voličov aj účasť na hlasovaní a svoje víťazstvo pripísal „alternatívnej kampani“, ktorú ponúkol pred voľbami pod heslom: Spolu tvoríme kraj. „Chcel by som sa stať županom, ktorý spája, a nie rozdeľuje,“ povedal Viskupič v mimoriadnom vysielaní televízie TA3. 
     
    V Trnavskej župe žije významná časť občanov maďarskej národnosti, ale podľa Viskupiča krajská politická agenda nemá národnostný charakter a jej úlohou je, aby slúžila všetkým obyvateľom samosprávneho kraja. Viskupič priznal, že sú v kraji veci, ktoré bude nutné riešiť prioritne. K nim zaradil napríklad riešenie dopravnej situácie v Senici a Hlohovci či rekonštrukciu Divadla Jána Palárika. Poslanec hnutia OĽaNO uviedol, že na poste šéfa Trnavského kraja chce „urobiť z neviditeľného úradu úrad, ktorý je na strane občanov“. 
     
    Viskupič je jedným z dvoch poslancov hnutia OĽaNO, ktorým sa podarilo získať dôveru ľudí a zasadnú na stoličky županov. V národnej rade svoje pôsobenie ukončí a na jeho miesto príde náhradníčka. 
     
    Milan Majerský 
    novozvolený predseda Prešovského samosprávneho kraja
    Nový prešovský župan Milan Majerský, ktorý je v súčasnosti primátorom mesta Levoča, sa svojej primátorskej stoličky, samozrejme, vzdá, keďže tieto dve funkcie nemôže vykonávať súčasne. Na otázku, či je jeho víťazstvo v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) znakom, že KDH, ktoré vypadlo z parlamentu, vstáva z popola, Majerský odpovedal športovou terminológiou, keď povedal: „Tak určitee.“ Slovné spojenie, ktoré hokejisti používajú pri rozhovoroch, na Slovensku zľudovelo počas šampionátu z roku 2011, keď ho v slogane využilo Fun Rádio.
     
    Majerský po vtipnom úvode uviedol, že je pripravený spolupracovať so všetkými poslancami, ktorí boli zvolení do krajského zastupiteľstva v PSK a z tejto spolupráce nevylúčil ani krajských zastupiteľov Smeru-SD. Primátor Levoče, ktorý sa ujme riadenia Prešovskej župy, chce počas päťročného funkčného obdobia lepšie cesty a viac práce v regióne, aby ľudia nemuseli za robotou odchádzať do iných regiónov alebo do zahrančia a mohli ostať s rodinami. 
     
    Milan Belica 
    znovuzvolený predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja 
    Kandidát podporovaný vládnou koalíciou je jedným z dvoch županov, ktorí si udržali po voľbách do VÚC svoju funkciu. Belica priznal, že nečakal až také veľké prekvapenia, aké hlasovanie nakoniec prinieslo. 
     
    Belica predsedá Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK) už 16 rokov a na TA3 sa pochválil, že za ten čas sa mu podarilo znížiť nezamestnanosť v regióne. Teraz bude vládnuť ďalších päť rokov a podľa vlastných slov očakáva, že sa v Nitrianskej župe zdvihne platová úroveň aj vďaka príchodu investície v podobe automobilky Jaguar. 
     
    O menšinovej otázke maďarskej národnosti Belica povedal, že „nemá zmysel vyvolávať ducha rozporov v rámci kraja“. Podľa staronového predsedu NSK je prioritné zastaviť odchod mladých ľudí z kraja a zveľaďovať duálne vzdelávanie. Základ sú však financie. „Kľúčové je dobré hospodárenie. Bez peňazí žiadne sľuby plniť nemôžete,“ povedal Belica. 
     
     
    Erika Jurinová
    novozvolená predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja 
    Veľkú zmenu zažil po týchto župných voľbách Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), kde sa na čelo župy postaví Erika Jurinová (OĽaNO). Opozičná poslankyňa národnej rady je spolu s Jozefom Viskupičom ďalšou z hnutia OĽaNO, ktorá bude v parlamente potrebovať náhradu. Podobne ako kolegu aj ju nahradí žena. „Možno aj to je znakom, že sa v našej spoločnosti niečo mení,“ povedala Jurinová na margo pribúdania žien v politike. 
     
    V súvislosti so ženou na čele župy sa Jurinovej podarilo úsmevné prerieknutie, keď povedala, že „tento výsledok ukázal, že ženou sa môže stať aj županka“. V sekunde sa však zháčila a ospravedlnila svoj omyl únavou z povolebnej noci. „Ako prelom beriem aj to, že prvýkrát v histórii Slovenska je župankou žena,“ opravila sa novozvolená šéfka Žilinskej župy s úsmevom. 
     
    Jurinová ocenila, že jej dosluhujúci predseda ŽSK Juraj Blanár ponúkol spoluprácu, keď už bolo jasné, že ho na čele župy nahradí. „Beriem to ako dobrý štart. Terajší pán župan urobil, čo vedel, čo mohol a sme pripravení priniesť nové myšlienky, nové riešenia a som presvedčená, že keď uvidí, že chcem, aby sa Žilinský kraj rozvíjal, tak sa k nám pridá,“ uviedla. 
     
    Jaroslav Baška 
    znovuzvolený predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja 
    Jaroslav Baška (Smer-SD) je jedným z dvoch županov, ktorí si svoje miesto udržali a ako jediný je členom koaličnej strany. Milan Belica síce mal podporu vládnej trojkoalície, ale nie je členom strany. Baška je však smerák a podľa neho môže kraj vo voľbách vďačiť za vyššiu účasť práve práci jeho tímu. 
     
    Na otázku, aké budú mať katastrofálne výsledky koalície vo voľbách do VÚC následky na celoslovenskú politiku strany, Baška odpovedal len veľmi vágne. „Je predčasné robiť závery,“ uviedol. Staronový župan dodal, že budú z týchto, pre Smer neúspešných, volieb vyvodené stranícke dôsledky. 
     
    „Žiadna politika do krajského zastupiteľstva nepatrí,“ myslí si Baška v súvislosti so zložením krajského zastupiteľstva, v ktorom bude musieť spolupracovať aj s novozvolenými poslancami opozície a nezávislými kandidátmi. 
     
    Ján Lunter 
    novozvolený predseda Banskobystrického samosprávneho kraja 
    Pravdepodobne najsledovanejší bol v týchto voľbách do VÚC Banskobystrický kraj (BBSK), kde sa kandidáti hromadne vzdávali účasti v prospech Jána Luntera, aby nezvíťazil doterajší predseda BBSK Marian Kotleba. To sa nakoniec aj stalo a Lunter s podporou vládnej koalície aj opozície nakoniec zvíťazil. 
     
    Podľa Luntera sa ukázalo, že „väčšina ľudí na Slovensku odmieta politiku bývalého predsedu BBSK“. Úspešný podnikateľ, ktorý bude predsedať Banskobystrickej župe, chce rozvíjať región a zastaviť odchod ľudí. „Program nebude len o udržiavaní ciest, ako ja hovorím, kúriť a svietiť,“ povedal Lunter. 
     
    Pomáhať chce však nielen mladým, ale aj seniorom a sociálne slabým rodinám. „Kto z nás má odvahu odovzdať sa sociálnemu systému v takomto stave?“ položil si rečnícku otázku Lunter. Riešiť chce aj problematiku vylúčených rómskych komunít a za vzor si berie Spišský Hrhov, kde sa starostovi darí dlhodobo a bez problémov zamestnáva tamojších Rómov. „Skutočný záujem je to najdôležitejšie, čo náš kraj potrebuje,“ myslí si Lunter. 
     
    Rastislav Trnka 
    novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja
    Vzhľadom na predvolebné prieskumy neočakávaný výsledok zavládol nielen v Prešovskom, ale aj v Košickom samosprávnom kraji (KESK), kde zvíťazil kandidát Rastislav Trnka s podporou opozičných zoskupení a kresťanských demokratov (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca). 
     
    Podľa Trnku bolo rozhodujúcich viacero faktorov a na prieskumy, ktoré mu nedávali veľké šance na víťazstvo, vraj počas kampane nedbal. „Chodil som každý jeden deň medzi ľudí. Prezentoval som svoj program. Robili sme kampaň door to door, teda od dverí k dverám,“ povedal o svojom volebnom úspechu. 
     
    Voliči podľa Trnku zanechali jasný odkaz, že „odmietajú korupciu a rodinkárstvo“. V spolupráci s hlavným mestom východu to nebude mať Trnka ľahké. Na čele Košíc je totiž ešte stále Richard Raši, ktorý bol jeho hlavným volebným súperom a počas kampane sa Trnka nevyhol ani veľmi tvrdým slovným útokom na adresu košického primátora. 
     
    Vyjadrenia všetkých novozvolených predsedov VÚC si môžete pozrieť v archíve TA3
     
    - Reklama -