Katastrofa? Veľmi zlé správy pre Angelu Merkelovú

11.8.2018 19:00

Český europoslanec Jan Zahradil zverejnil pred pár dňami na Facebooku prieskum, ktorý ukazuje, že popularita nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ďalej klesá. To isté platí o sociálnej demokracii, ktorá s CDU/CSU vstúpila do veľkej koalície. Zato Alternatíva pre Nemecko silnie. České médiá by si to vraj mali začať všímať. Zvlášť tie, čo Merkelovej fandia. Inak sa vraj jedného dňa dočkajú veľkého prekvapenia.

Katastrofa? Veľmi zlé správy pre Angelu Merkelovú
Foto: TASR
Popis: Nemecká kancelárka a líderka CDU Angela Merkelová (vľavo) a šéf CSU Horst Seehofer

Prieskum z konca júla ukázal, že CDU/CSU Angely Merkelovej by teraz volilo asi 30 percent voličov. Je na tom teda podobne ako český premiér Andrej Babiš so svojím hnutím ANO. Lenže zatiaľ čo pre Babiša predstavuje približne 30 percent zrejme maximum politickej sily, Merkelová sa ešte pred rokom blížila k 40 percentám voličskej podpory.

Preferencie stráca aj nemecká sociálna demokracia. Momentálne sa pohybuje na 17 percentách. Keby sa CDU/CSU a SPD znovu spojili do koalície, už by nedosiahli väčšinu v parlamente. Podľa Zahradila by mohla pomôcť ešte koalícia so Zelenými, ktorí majú 12 percent, ale to nemení nič na tom, že podpora CDU/CSU klesla.

Zato Alternatíva pre Nemecko (AfD) silnie. Dnes by ju volilo 17 percent voličov. Krajne ľavicovú Die Linke by volilo asi 11 percent ľudí. Liberáli z FDP by sa teraz mohli tešiť na približne deväť percent hlasov.

„Čerstvý prieskum z Nemecka. Vlani v tomto čase mala CDU/CSU tesne pod 40, SPD tesne pod 25 a AfD okolo 10. Teraz by už veľkú koalíciu nezostavili. Asi by sa niečo pozliepalo so Zelenými, ale tektonický posun nemeckej politiky pokračuje. Naše merkelofilné médiá/analytici/komentátori by si to konečne mali začať všímať, inak na to jedného dňa budú pozerať s otvorenými ústami,“ napísal Zahradil.

Zdroj: Facebook / Jan Zahradil

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …