Katastrofa. Akoby ste vydru hodili do splaškov. Zahynie alebo sa presťahuje, hovorí o situácii na Slovensku riaditeľ aliancie podnikateľov

14. 6. 2017 10:00

Nadbytočná administratívna záťaž, byrokratické bariéry, deformácie pracovného trhu, nedostatok pracovnej sily a mnohé ďalšie. To sú prekážky, ktorým musia čeliť slovenskí podnikatelia. Podnikateľské prostredie sa u nás pritom podľa nich z roka na roka dokonca zhoršuje. O problémoch, s ktorými sa musia podnikatelia vysporadúvať, sa rozhovoril výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský.

Katastrofa. Akoby ste vydru hodili do splaškov. Zahynie alebo sa presťahuje, hovorí o situácii na Slovensku riaditeľ aliancie podnikateľov
Foto: df
Popis: Peter Kremský, výkonný riaditeľ PAS
reklama

Podľa Kremského podnikavosť nie je práve typická vlastnosť Slováka. V porovnaní napríklad s takými Turkami, ktorí podľa jeho slov, keď sú niekde traja, tak si otvoria vedľa seba rovno štyri kebabárne, máme my, Slováci čo doháňať. A keď sa už aj nájdu takí, ktorí chcú podnikať, vláda im hádže pod nohy pomyselné polená v podobe rôznych administratívnych prekážok či nadbytočnej byrokracie. 

Podnikateľské prostredie na Slovensku podľa prieskumov PAS vníma väčšina slovenských podnikateľov ako „zhoršujúce sa“. To je podľa Kremského alarmujúce, pričom podotýka, že rozvinuté krajiny sa snažia toto prostredie zlepšovať, zatiaľ čo u nás situácia vyzerá presne opačne. „Za prvý štvrťrok 2017 vidia podnikatelia vývoj podnikateľského prostredia opäť negatívne. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, sa aktuálne zošmykol na 50,7 bodu, o 1,81 % menej ako naposledy,“ uvádza PAS.

Pozn.: Čím vyšší stĺpec nad nulovou osou, tým vyššia spokojnosť podnikateľov s vývojom podnikateľského prostredia v danom štvrťroku a naopak Zdroj: www.alianciapas.sk

Najnegatívnejšie spomedzi všetkých položiek spomínaného indexu hodnotili respondenti vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Na tie upozorňuje aj Kremský. Podľa jeho slov sme ako krajina jedna z najhorších na svete, čo sa týka efektívnosti legislatívy pri urovnávaní sporov, čo je pre podnikateľov smerodajné. Vysvetľuje totiž, že i keď podnikateľ môže mať všetko super – nápad, produkt, firmu, službu, ale ak mu za to niekto nezaplatí faktúru a on to nemôže právne vymôcť, tak celé podnikanie ide dolu vodou. „Toto je katastrofa pre podnikateľské prostredie,“ prízvukuje. „To je akoby ste vydru hodili do splaškov. Tá vydra zahynie alebo prípadne, ak je šikovnejšia, presťahuje sa,“ zhrnul naše podnikateľské prostredie.

Zdroj: www.alianciapas.sk

Podnikateľov straší korupcia aj výpalníci

Medziročne sa Slovensko prepadlo aj v rebríčku vnímania korupcie. Nakoniec, aj preto sa premiér Robert Fico pustil do takého urputného boja proti nej. Práve na tú sa podnikatelia podľa Kremského sťažujú najviac, ruku v ruke s klientelizmom a uplatňovaním rovnosti pred zákonom. „Veľkým problémom, ktorý z toho vyplýva, je, že keď podnikatelia vidia, že konkurencia niečo môže, zatiaľ čo oni nemôžu, je to deštruktívne pre ich morálku,“ opisuje.

Prekážok, ktorým musia slovenskí podnikatelia čeliť, je však omnoho viac. Od finančného zaťaženia zamestnávania a podnikania cez nefungujúcu justíciu, prebytočnú byrokraciu, dokonca až po výpalníctvo. Aj keď sa môže zdať, že výpalníctvo bolo záležitosťou skôr minulých dekád, Kremský upozorňuje, že v posledných rokoch mu musia podnikatelia čeliť opäť čoraz častejšie.

Problémom je aj to, že štát chce radiť podnikateľom, ako majú podnikať, myslí si riaditeľ aliancie. Podnikatelia to pritom sami veľmi dobre vedia, lebo mnohí sa sami vo svojich odboroch vzdelávajú a absolvujú rôzne kurzy a školenia.

Výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský (vpravo) na konferencii strany SaS Autor: df

Dankov 13. plat je populizmus

Riaditeľ aliancie sa vyjadril aj k téme 13. platov, ktoré chce povinne zo zákona zaviesť predseda národnej rady Andrej Danko. Za podnikateľskú alianciu Kremský uviedol, že tento krok je z ich strany vnímaný iba ako politický populizmus. Uviedol zároveň, že firmy budú zrejme túto povinnosť v prípade jej zavedenia i tak rôznymi spôsobmi obchádzať. Ako príklad zaznela možnosť, že firmy znížia mesačný plat svojich zamestnancov a z toho, čo týmto znížením za rok ušetria, budú následne vyplácať 13. platy.

„Ak by štát zaviedol povinné trináste platy oslobodené od daní a odvodov, viac ako tretina firiem by zabrzdila bežné zvyšovanie miezd a premietla by ho do celoročných odmien. Časť podnikateľov by mzdy dokonca znížila, aby si vytvorila zdroje na povinné trináste platy," uvádza aliancia. Na základe prieskumu medzi podnikateľmi zverejnila na svojej stránke aj nasledovný graf.

Zdroj: www.alianciapas.sk

Kremský tiež prízvukoval, že štát sa takto podľa neho stará do vecí, do ktorým nemá. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska už teraz vypláca trinásty plat alebo ročné odmeny vyše 70 percent firiem. Ak by však boli povinné, stratili by motivačnú schopnosť a zvádzali by k špekuláciám, myslí si aliancia.

Podnikateľská aliancia je presvedčená, že zlepšeniu podnikateľského prostredia by pomohlo prestať trápiť podnikateľov zbytočnosťami, ktoré nakoniec aj tak nerobia, alebo sa len tvária, že to robia, objasňuje Kremský. Takýmto počínaním totiž podľa neho smerujeme tam, kde sme boli za socializmu – My sa tvárime, že robíme a vláda sa tvári, že platí. „Štát urobil z podnikateľov-ťažných koní ekonomiky iba dojné kravy," odkázal.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

9:15 FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková zamietla sťažnosti sudcov voči uzneseni…