Katalánsko: Veľká hrozba pre EÚ. Drsné slová z Moskvy. A strašné zistenie pre Západ, pokiaľ ide o Rusko

4. 10. 2017 6:02

Napätie medzi Katalánskom a španielskou vládou nepoľavuje. Rusko ako jedna z mála krajín vyjadruje snahám Kataláncov podporu.

Katalánsko: Veľká hrozba pre EÚ. Drsné slová z Moskvy. A strašné zistenie pre Západ, pokiaľ ide o Rusko
Foto: TASR
Popis: Žena s katalánskou vlajkou kráča po ulici pokrytej hlasovacími lístkami z referenda počas generálneho štrajku v Barcelone
reklama

Zatiaľ čo západné médiá aj politici strania skôr španielskej vláde, z Ruska prichádza hlasná podpora Kataláncov. Kremeľ a ním ovládané médiá porovnávajú situáciu s referendom na Kryme.

Slobodná Európa: Ruské médiá v akcii

Kremeľ podľa webu Rádia Slobodná Európa vyčíta Bruselu, že okamžite neodsúdil zásah španielskej polície, a niektoré ruské médiá špekulujú nad tým, či „Brusel nenariadil vláde v Madride presadzovať represívne opatrenia“. „Referendum vo Veľkej Británii bolo pre EÚ poriadnou fackou a Brusel sa teraz snaží zabrániť každému ďalšiemu ľudovému hlasovaniu. Európski byrokrati preklínajú už len samotné slovo referendum,“ napísal politický komentátor denníka Izvestia Aleksei Martynov s odkazom na Orwella.

Fotogaléria: - Referendum v Katalánsku

Zásah polície počas referenda v Katalánsku.
Polícia zasahuje proti stúpencom referenda pred vo...
Polícia zasahuje proti stúpencom referenda pred vo...
Polícia zasahuje proti stúpencom referenda pred vo...
Polícia zasahuje proti stúpencom referenda pred vo...
Ošetrovanie muža zraneného po policajnom zásahu pr...

Zákonodarca Andrei Klimov potom obvinil Západ z pokrytectva. „Zatiaľ čo teraz európski vodcovia o násilí v Španielsku prevažne mlčia, pred tromi rokmi nahlas vyzývali Kyjev, aby nezasahoval proti demonštrantom na Majdane,“ uviedol Klimov. „V Katalánsku polícia mlátila mierumilovných protestujúcich, ktorí nijako neprovokovali. Pozorovatelia OBSE to však ignorujú. To je demokracia!“ čudoval sa podľa Rádia Slobodná Európa na Twitteri ďalší ruský zákonodarca Alexey Pushkov.

 

 

Zdroj: Twitter/Alexey Pushkov

The Washington Post: Rusko vyhralo

Podľa komentátorky Terezy Spencerovej bolo použitie sily jasnou chybou španielskej vlády. „Nech už bude ďalší vývoj akýkoľvek, Madrid prehral a Katalánsko od krvavej nedele 1. októbra nie je španielske. Rajoyova vláda na tomto území stratila v očiach značnej časti obyvateľov legitimitu. A možno rovno aj v Baskicku a ďalších oblastiach, ktoré nadvládu Madridu vnímajú podobne,“ uviedla Spencerová v utorkovom internetovom vydaní periodika Literární noviny.

Úplne jasno v tom má ako obvykle „liberálny“ americký denník The Washington Post, ktorý za všetkým vidí Putina. Titulok editoriálu znie: Katalánsko usporiadalo referendum. Rusko vyhralo. A redakcia v ňom píše o podpore katalánskych „nacionalistických síl“ zo strany Ruska. „Moskva očividne vníma katalánske hnutie ako nástroj na oslabenie demokratického Západu,“ uvádza vplyvný americký denník v pondelkovom článku so zjavným odkazom na fakt, že ak by sa Katalánsko skutočne odtrhlo, zostalo by mimo Európskej únie.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…