Katalánski aktivisti znovu blokujú cesty na hraniciach Španielska s Francúzskom

11. 11. 2019 16:33

Katalánski proseparatistickí aktivisti v pondelok zablokovali dopravu na diaľnici spájajúcej Španielsko a Francúzsko, aby takto znovu protestovali proti odsúdeniu deviatich svojich vodcov na dlhoročné tresty väzenia.

Katalánski aktivisti znovu blokujú cesty na hraniciach Španielska s Francúzskom
Foto: TASR
Popis: Santiago Abascal (druhý vľavo), líder krajne pravicovej strany Vox, sa pozerá na stúpencov po predčasných parlamentných voľbách 10. novembra 2019 v Madride.

Ako informovala agentúra AFP, demonštranti prerušili premávku na diaľnici AP7 v lokalite La Jonquera, ležiacej neďaleko hraníc s Francúzskom a v blízkosti mesta Girona (po španielsky Gerona) v Katalánsku ležiacom na východe Španielska.

K ich protestu došlo deň po predčasných voľbách do španielskeho parlamentu, z ktorých síce vládnuci socialisti premiéra Pedra Sáncheza vyšli ako víťazi, ale oslabení.

Svoje pozície si však výrazne posilnila krajne pravicová strana Vox, ktorá sa umiestnila na treťom mieste - zrejme aj vďaka svojmu tvrdému odporu proti separatizmu a proti štiepeniu Španielska.

AFP spresnila, že cestu neďaleko hraníc Španielska s Francúzskom prehradili katalánski separatisti desiatkami áut, zatiaľ čo ďalších asi 300 ľudí tam budovalo barikády. Niekoľko demonštrantov začalo stavať aj improvizované pódium.

Správa ciest v Katalánsku podľa AFP potvrdila, že diaľnica AP7 je v oblasti La Jonquera zablokovaná v oboch smeroch.

Protestnú akciu zorganizovalo nové, ako píše AFO "záhadné", hnutie Demokratické cunami, na ktorého výzvu jeho sympatizanti v októbri zablokovali aj prístupy na barcelonské letisko.

Táto akcia, ktorá bola zvolaná na protest proti rozsudku nad vodcami boja za nezávislosť Katalánska, prerástla do fyzických potýčok medzi demonštrantmi a políciou.

Na margo najnovšej akcie hnutie Demokratické cunami vo svojom vyhlásení zverejnenom prostredníctvom šifrovanej telekomunikačnej služby Telegram uviedlo, že "táto mobilizácia je výzvou pre medzinárodné spoločenstvo, aby prinútilo španielsky štát pochopiť, že jedinou možnou cestou je sadnúť si a rokovať" o požiadavkách Katalánska.

Táto radikálna separatistická skupina tiež vyzvala svojich podporovateľov, aby prišli do La Jonquery a zapojili sa do blokády diaľnice.

Po tom, ako španielsky najvyšší súd 14. októbra odsúdil deväť katalánskych politikov a aktivistov na dlhoročné tresty väzenia za ich úlohu v neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska na jeseň roku 2017, sa v tomto regióne konalo už mnoho zhromaždení a protestných pochodov, ktoré sa neraz skončili násilnosťami.

Okrem toho demonštranti v uplynulých dňoch a týždňoch opakovane blokovali aj cesty a železničné trate, ktoré spájajú Španielsko s Francúzskom.


      

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…