Karla Gotta ubili migranti, žartuje ľudovec Bělobrádek. A padlo: Štátny smútok aj pre Evu a Vaška?

3. 10. 2019 9:27

Český predseda vlády Andrej Babiš už avizoval úmysel nechať v utorok zosnulého speváka Karla Gotta pochovať so všetkými poctami v Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha. Nie všetci s tým však súhlasia. Normalizačnú minulosť vyčítali Gottovi novinári Michal Klíma a Johana Hovorková. Bývalý poradca ministra Němca prirovnal Gotta k dvojici Eva a Vašek. A prejavil sa aj bývalý predseda ľudovcov Bělobrádek. „A tá anticharta... Ale o mŕtvych len dobre. Aj tak nám vláda tají, že ho na príkaz EÚ ubili migranti,“ napísal na Twitteri.

Karla Gotta ubili migranti, žartuje ľudovec Bělobrádek. A padlo: Štátny smútok aj pre Evu a Vaška?
Foto: TASR
Popis: Český spevák Karel Gott

Premiér Andrej Babiš navrhol, aby spevákovi Karlovi Gottovi vystrojili štátny pohreb.

„Navrhnem vláde, aby sa uskutočnil štátny pohreb v katedrále svätého Víta. Myslím, že by si pán Gott zaslúžil, aby sa s ním ľudia mohli takto rozlúčiť,“ povedal Babiš, ako informovala ČT.

Návrh sa stretol s podporou napríklad prezidenta Zemana, ktorého slová tlmočil jeho hovorca Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman plne podporuje návrh vystrojiť majstrovi Karlovi Gottovi štátny pohreb v katedrále a vyhlásiť v tento deň štátny smútok,“ napísal na Facebooku.

Zdroj: Facebook/Jiří Ovčáček

Našli sa však aj takí, ktorí s myšlienkou štátneho smútku v deň Gottovho pohrebu nesúhlasili. „Karel Gott – nespochybniteľný profesionál, ktorý dal svoj talent plne do služieb normalizačného okupačného režimu. Štátny smútok je absurdný,“ napísal o Gottovom skone aj okolnostiach novinár a mediálny manažér Michal Klíma, tiež člen správnej rady Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky.

 

 

Zdroj: Twitter/Michal Klíma

„Nič proti veľkosti Karla Gotta, ale štátny smútok? Môžeme len dúfať, že keď zomrie niekto z dua Eva a Vašek, nebude už Andrej Babiš premiérom,“ prízvukoval bývalý poradca ministra spravodlivosti Pavla Němca Petr Dimun.

Zdroj: Facebook/Petr Dimun

Do tretice sa k myšlienke štátneho smútku vyjadrila Johana Hovorková, editorka internetového denníka Forum 24 Pavla Šafra. „Štátny smútok za normalizačného speváka. Česko 2019,“ poznamenala.

 

 

Zdroj: Twitter/Johana Hovorková

Týždenník Respekt sa dotkol Gottovej slávy za minulého režimu, a to tvrdením: „Kariéra Karla Gotta bola unikátna, neopakovateľná – a nebola by mysliteľná v žiadnom inom ako v autoritatívnom režime, ktorý si udržuje kontrolu nad kultúrnou prevádzkou.“

 

 

Zdroj: Twitter/Týdeník Respekt

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov pripomenul, že Gottov skon si všimli aj v Ruskej federácii. „Zomrel Karel Gott, český slávik, zlatý hlas sovietskej estrády a hlavný symbol družby národov socialistického tábora,“ preložil tweet novinára Komsomoľskej pravdy Dmitrija Smirnova.

 

 

Zdroj: Twitter/Alexandr Mitrofanov

K jeho tweetu mal nutkanie sa vyjadriť bývalý predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „A tá anticharta... Ale o mŕtvych len dobre. Aj tak nám vláda tají, že ho na príkaz EÚ ubili migranti,“ napísal. „A vy to práve potrebujete ventilovať...“ poznamenal Mitrofanov.

 

 

Zdroj: dtto

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

PRIESKUM Smer pod 20 percent, silní kotlebovci

14:25 PRIESKUM Smer pod 20 percent, silní kotlebovci

AKTUALIZOVANÉ Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v decembri, vyhral by ich Smer-SD so zi…