Karibik, lakovanie nechtov a lenivosť? Takto sa poslankyňa Petrík obula do známej smeráčky

11.3.2017 13:00

ROZHOVOR Jasličkový zákon je už dlhšie obdobie pod paľbou a kritikou verejnosti, poslancov a dokonca aj prezidenta Andreja Kisku. Tlak sa ukazuje ako úspešný, minister práce totiž prisľúbil zmierniť podmienky na umiestňovanie detí do týchto zariadení. Jednou z najaktívnejších bojovníčok za rodičov a deti je opozičná poslankyňa Simona Petrík, ktorá si nevydýchla a aj napriek prísľubom podáva podnet na Ústavný súd SR. Rodičia podľa nej totiž nemajú nič isté. Pre PL poslankyňa priznala, že je šokovaná nedostatkom empatie od smeráčky Jany Vaľovej pre jej výroky na adresu matiek aj napriek tomu, že je zo sociálnej strany. A prečo oslovila ministra zdravotníctva Tomáša Druckera?

Karibik, lakovanie nechtov a lenivosť? Takto sa poslankyňa Petrík obula do známej smeráčky
Foto: Reprofoto/Facebook:Simona Petrík
Popis: Simona Petrík

O novom jasličkovom zákone sa hovorí ako o diskriminačnom pre rodičov. Rovnaký názor má aj prezident Andrej Kiska. Minister práce sľúbil zmiernenie podmienok na umiestňovanie detí do týchto zariadení. Vy ste to označili za víťazstvo, ale aj tak ste si nevydýchli, prečo?

Pretože minister sľúbil zmenu len jednej nespravodlivej časti zákona, ale zostávajú ešte ďalšie tri. Nevydýchla som si, lebo rodičia zatiaľ nemajú nič isté.

V boji proti pôvodnému zneniu jasličkového zákona ste spojili svoje sily s Alianciou súkromných škôlok a jaslí. Po prísľube ministra práce, že urobí zmeny v aktuálnom návrhu novely, sa prevádzkovatelia súkromných jaslí vyjadrili, že nepodajú podnet na ústavný súd a chcú ísť cestou rokovaní. Vy na podnete trváte aj naďalej, prečo?

Trvám na podaní jasličkového zákona na prešetrenie ústavným súdom. Výhodou je, že ak minister Richter ustanovenie zmení, ústavný súd konanie v tejto veci automaticky zastaví. Ide o určitú poistku pre rodičov. S Alianciou naďalej spolupracujeme. Ako poslankyňa mám poslanie v prvom rade hájiť záujmy rodičov. Aliancia zase veľmi dobre obhajuje súkromných zriaďovateľov a naša spolupráca je tak prirodzená a funguje veľmi dobre. 

Na čo by mal podľa vás zákon prizerať, aby bol v poriadku? A prečo je dôležité prijať jasličkový zákon v takej podobe, ako navrhujete?

Problémom je nevzdelávanie aj dvojročných detí v jasliach. Môžu byť umiestnené do materských škôl, kde sú vzdelávané, no aj do jaslí, kde vzdelávané byť nemusia. Pre zariadenia, ktoré sa starajú o rovnaké deti, platia zo zákona tiež iné podmienky na vybavenie, čo je nespravodlivé. Zostáva tiež potreba zmeniť ustanovenie, ktoré bráni deťom, ktorým zle vychádzajú roky, plynule pokračovať v pobyte v škôlke podľa školských rokov, čím dochádza k nerovnakému zaobchádzaniu s deťmi narodenými v rôznom období v roku.

Počas rokovaní a vetovaní jasličkového zákona ste patrili medzi jednu z najaktívnejších poslankýň. Vyzývali ste na podpisovanie petície, dokonca ste zverejnili e-mailové kontakty poslancov, ktorí hlasovali za novelu. Jeden z e-mailov prišiel omylom aj vám. Aký ste mali pocit, keď ste si ho čítali?

Ministerskí úradníci a samotný minister často nedomyslia dôsledky na občanov, v tomto prípade rodičov. To sa môže stať, ale potom je ich psou povinnosťou tento omyl v dlhom procese schvaľovania zákona zmeniť. Neustále ma prekvapovala hluchota ministerstva práce na normálne argumenty rodičov, veď o nedostatkoch jasličkového zákona sa písalo niekoľko mesiacov všade. Zákon aj tak schválili a teraz ho aj hneď idú novelizovať. Niekto by asi mal zvážiť svoje ďalšie politické pôsobenie po tomto zlyhaní.

Prečítala som si napríklad príbeh mamičky s malým dieťaťom, ktorá sa lieči na rakovinu a potrebuje často chodiť na kontroly a na rehabilitácie. Potrebovala by na pár dní v týždni využiť služby jaslí, veď nebude bábätko ťahať po doktoroch. A štát jej to zrazu zakáže, lebo nepracuje a nepripravuje sa na povolanie? Hlas rodičov sa asi neskoro dostal k poslankyni za Smer Vaľovej, primátorke Humenného, ktorá sa viackrát veľmi nepekne vyjadrila na adresu matiek - pozor, nie oboch rodičov - ale práve matiek, ako keby len ony jediné mali zodpovednosť za dieťa. Podľa nej sú lenivé a miesto vyvaľovania v Karibiku a lakovania nechtov sa majú starať o dieťa. Takýto absolútny nedostatok empatie voči rôznym životným situáciám mladých rodín ma od poslankyne sociálnej strany šokoval.

Zriaďovatelia súkromných jaslí pre deti do troch rokov budú fungovať v rámci prechodného obdobia podľa dnešných pravidiel. Pre nové zariadenia, ktoré ešte len vznikajú, platia už od 1. marca sprísnené podmienky, takže by aj počas najbližších mesiacov, kým nezačne platiť veľká novela, mali prijímať len deti pracujúcich a študujúcich rodičov. Nie je táto situácia diskriminačná pre novovznikajúce zariadenia?

Myslím si, že v takejto právnej neistote aj tak žiadne nové zariadenia vznikať nebudú. Práve naopak, mnohé súkromné centrá, ktoré sa starali o deti od dvoch do šesť rokov, už avizovali, že od septembra budú brať len deti od troch rokov a jasle neotvoria.

Pred niekoľkými týždňami ste sa rozhodli otvoriť si poslaneckú kanceláriu v rodnom meste v Liptovskom Mikuláši. Koľko stretnutí s občanmi ste zatiaľ absolvovali, aké reakcie ste zaznamenali a aké témy ľudí najviac trápili?

Aby som to upresnila, kanceláriu som neotvorila, len sedím v kaviarni a čakám, či sa niekto príde porozprávať. Považujem za zbytočné míňať štátne prostriedky na slabo využívanú miestnosť. V kaviarni ja prichádzam medzi ľudí, nemusia chodiť oni za mnou. V Mikuláši som často, preto je úplne prirodzené, že sa práci budem venovať aj tam. Zatiaľ som mala len jedno stretnutie, prišili sa so mnou rozprávať aktivisti z Liptova o problémoch a kauzách, ktoré sa týkajú mesta. Približne o týždeň plánujem oznámiť na svojej facebookovej stránke ďalšie kolo a touto cestou srdečne občanov pozývam. 

V novembri minulého roka ste s poslaneckými kolegami Miroslavom Beblavým, Katarínou Macháčkovou a Zuzanou Zimenovou rozbehli iniciatívu V mojom mene. Prezentovali ste, že prostredníctvom nej chcete robiť konkrétne veci, ktoré táto krajina potrebuje. Aké to sú? A ako sa vám v ich presadzovaní darí?

Je v nej ešte Viera Dubačová a dúfam, že čoskoro bude aj Oto Žarnay a mnohí ďalší. Zatiaľ sa nám napríklad podarilo kúpiť z príspevkov našich sympatizantov lôžka pre rodičov na detských oddeleniach v Trstenej a v Bardejove. Oddelenia totiž musia mať len 25 % lôžok pre rodičov, ak je oddelenie plnšie, rodič spí aj týždeň pri dieťatku na stoličke. Síce som s týmto problémom oslovila aj ministra Druckera už minulý rok a pokračujem v tom, ale nemôžeme čakať so založenými rukami. Miro Beblavý s Pavlom Nechalom zas chodia po Slovensku a robia prednášky pre živnostníkov. Zároveň máme pravidelné výjazdy do rôznych slovenských miest a stretávame sa s aktívnymi občanmi, kde hľadáme naše hodnotové prieniky a pýtame sa, s čím potrebujú pomôcť. Veľakrát sa stretávam s tým, že v mestách sa začínajú vytvárať rôzne občianske združenia a iniciatívy, ktorým už veľmi prekáža, čo sa v ich meste (ne)deje a je ich čoraz viac počuť. Tejto občianskej aktivizácii sa veľmi teším, a snažíme sa im s kolegami dať čo najväčšiu podporu a spolupracovať s nimi. 

V súvislosti s iniciatívou ste ohlásili poradňu pre občanov, kde sa môžu pýtať na otázky, ktoré ich každodenne trápia - Na vašej strane. S čím sa na vás ľudia obracajú najčastejšie?

Poradili sme viacerým občanom v našej poradni s adresou www.navasejstrane.sk, napríklad ja som odpovedala na špecifickú otázku týkajúcu sa dôchodkov. Miro Beblavý zasa dáva rady, ako sa brániť pred nekalým postupom bánk pri znižovaní úrokov na hypotéke. Katka Macháčková kvalifikovanie radí v právnych veciach a napríklad náš sympatizant Martin Vician, ktorý má účtovnícku firmu, odpovedá na problémy spojené so mzdami a odvodmi. Občania sa tiež cez nás môžu pýtať otázky priamo členov vlády. Páči sa mi, že ľudia sa pýtajú veľmi konkrétne veci, s ktorými sa stretli pri rokovaní s úradmi a s nedostatkami v zákonoch. Viacerí ľudia chceli vedieť, prečo vláda nepredĺži poberanie rodičovského príspevku, keď sa ich dieťa z kapacitných dôvodov nedostane do jaslí. Keby vláda chcela, má tu výborný zdroj informácií o problémoch bežných ľudí.

V rámci OZ V mojom mene ste urobili zbierku, za ktorú ste zakúpili osem rozkladacích ležadiel pre rodičov, aby mohli ostávať pri svojich deťoch v noci v nemocnici, lebo nemocničné lôžka na to nie sú vybavené. Do ktorých nemocníc ste už lôžka rozdali a podľa čoho ich vyberáte?

Bola to zbierka medzi sympatizantmi V mojom mene na našom vianočnom posedení. Myšlienka sa chytila a chcú sa zapojiť ďalší ľudia, preto už v týchto dňoch budeme mať schválenú verejnú zbierku. Verím, že za dva roky bude takto po probléme.

Bardejovskú nemocnicu som oslovila priamo, lebo na sociálnej sieti sa šírila smutná skúsenosť mamičky, ktorá musela spať na stoličke a pritom mala sama ťažké zdravotné problémy. Jej synček však spontánne prestával dýchať a nemohla od neho odísť do inej miestnosti. V Bardejove pomoc prijali, majú tam úžasnú pani primárku a lekárov, ktorí sa snažia oddelenie stále vylepšovať napriek situácii v zdravotníctve. Priamo som oslovila aj nemocnicu v Trstenej, kde sa rodí najviac detí na Slovensku.

Chcete v tejto aktivite pokračovať? Ak áno, máte už vybraté ďalšie oddelenia, kde lôžka chcete dať?

Ďalej plánujeme darovať do košickej Detskej fakultnej nemocnice, už sme dohodnutí na odovzdaní 10 lôžok. Oslovila som ich sama, lebo viacerí rodičia mi napísali, že oddelenie býva plné a spali v kresle. Budeme radi, ak sa nám rodičia alebo detské oddelenia ozvú priamo. Darcovia čoskoro nájdu informácie o zbierke na webe www.navasejstrane.sk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…