Karel Gott: Kto emigroval, nebol národu nič platný

16.7.2019 6:00

Karel Gott v nedeľu oslávil osemdesiatiny. Medzi médiá, ktoré s ním hovorili, patril aj Český rozhlas Radiožurnál. A v rozhovore sa spevák vyjadril aj k tomu, čo mu niektorí vyčítajú, že bol tvárou normalizačného popu. „Ja som mal to životné šťastie, že som sa prehupol cez takú zvláštnu oponu, pod ktorou niektorí museli počúvať,“ povedal spevák. A na adresu tých, ktorí emigrovali, vyhlásil: „Keď odídu do zahraničia, tak nám nie sú nič platní.“

Karel Gott: Kto emigroval, nebol národu nič platný
Foto: ReproFoto YouTube
Popis: Spevák Karel Gott

Gott v rozhovore pre ČT tvrdil, že sa vždy držal svojho repertoára a nestál s protestsongami na barikádach. Na druhej strane podľa svojich vlastných slov tiež nikdy nespieval angažované piesne, ktoré nechcel sám spievať. Nedal sa vraj prinútiť k niečomu, o čo nestál.

„Všetko tak, ako som cítil, a hlavne úprimne. A hlavne, premýšľať trochu o veciach, s ktorou piesňou v ktorom čase kam prísť,“ prezradil.

Túto tému potom rozvinul v rozhovore pre ČRo Radiožurnál. Moderátora okrem iného zaujímalo, aký mal Karel Gott ako spevák a hviezda šoubiznisu pocit zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov: „Cítili ste nejakú ideologickú deku, akože je to tu také divné, sivé?“

„Ja som mal to životné šťastie, že som sa prehupol cez takú zvláštnu oponu, pod ktorou museli niektorí počúvať alebo ani nie tak počúvať ako uvedomovať si, čo nesmú,“ odvetil jubilant.

„Keď v tom niekto vedel chodiť, tak nekričal protestsongy, keď viem, že teraz by som za to dostal zákaz a nesmel by som ísť na javisko. Takže môj protest by asi nebol nič platný a tiež by nedopadol, nedoznel by, keby ma nepustili na javisko, aby som ten protest predviedol,“ pokračoval držiteľ mnohých Zlatých slávikov.

A dodal pár viet o tých, ktorí emigrovali:

„Takže som to pokladal za zbytočné stať sa protest spevákom a autorom. Aj keď povedzme niektorí odišli, pesničkári, ktorí mali v tom texte akúsi výpoveď k situácii a, protestujúc, aj keď básnicky, tak predsa len natvrdo, tak tí, samozrejme, museli počítať s tým, že budú mať problémy. Ale keď odídu do zahraničia, tak nám nie sú nič platní.

Nehnevajte sa na mňa, že to hovorím, kto im je naklonený, tak ma musí rovnako pochopiť, že čo je mi platné, keď je básnik v inej krajine. To nejde, ten patrí tu k tejto krajine, týmto jazykom musí spievať ďalej a jeho poslanie je tu, pretože tu sa narodil, tu žil a tu pociťuje tie situácie, vníma ich a odovzdáva ďalej nejaký svoj pocit.“

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

To tu ešte nebolo. SNS je prekvapená postojom Smeru – SD

10:22 To tu ešte nebolo. SNS je prekvapená postojom Smeru – SD

Most-Híd trvá na premyslenej a obsiahlej reforme nemocníc, do Ústavy SR ju však nechce. SNS opakuje,…