Kardinál Duka prehovoril na pútnickom mieste o sile materinskej lásky. Spomenul aj časy, keď Európa čelila nájazdom moslimov

20. 9. 2017 20:36

Kardinál Dominik Duka predniesol kázeň na pútnickom mariánskom mieste Panny Márie Utešiteľky zarmútených v meste Kevelaer v Nemecku. Hovoril o láske k Bohu, o láske matky k dieťaťu a o tom, ako táto láska dokáže postaviť človeka na nohy. Spomenul pritom aj roky, keď sa Európa bránila nájazdom moslimských armád.

Kardinál Duka prehovoril na pútnickom mieste o sile materinskej lásky. Spomenul aj časy, keď Európa čelila nájazdom moslimov
Foto: Facebook, Dominik Duka
Popis: Kardinál Dominik Duka
reklama

„Mariánsky kult nielenže oslovuje svojou jedinečnosťou, ale sám upevňuje ľudskú dôstojnosť a jedinečnosť človeka, teda ženy, muža aj dieťaťa. Prečo chápeme tieto slová o materinskej láske? Táto otázka má len jednu odpoveď: porozumieť a pochopiť túto lásku krásneho milovania sme sa učili v materskom lone pod srdcom našej matky, v jej náručí ako bezmocné deti, ale pritom šťastní v bezpečí lásky, ktorá je nepremožiteľná. To je tiež prvý dôvod, prečo zhruba 800 000 pútnikov, mužov, žien aj detí, tu prichádza každý rok, na toto miesto k Panne Márii Utešiteľke zarmútených,“ povedal kardinál Duka veriacim.

Božia Matka sa podľa pána kardinála zjavuje v časoch hrôz a ľudského utrpenia, aby ľuďom poskytla nádej. Aby im ukázala, že sila tkvie v rodine a v láske k Bohu. Panna Mária ľuďom ukazuje cestu z utrpenia, ale nielen to.

„Mariánsky kult neprináša len emócie a citové naplnenie, ale stavia ohrozeného človeka na nohy, dáva odvahu nerezignovať a nevzdávať sa, aj keď reálny pohľad budí dojem stratených zápasov. Panna Mária nás povoláva v dejinách na heroické zápasy: 1456 pri Belehrade, 1571 pri Lepante, 1683 pri Viedni,“ spomenul kardinál roky, v ktorých Európa čelila útokom moslimských vojsk.

Mariánsky kult je silný a aj v súčasnosti nám ukazuje cestu k Bohu. Mali by sme sa ho preto držať aj dnes.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…