Kandidátka Strany zelených po voľbách v USA: Prepočítajte hlasy v troch štátoch. Je tu nová nádej pre Hillary?

24. 11. 2016 8:15

Prezidentská kandidátka americkej Strany zelených Jill Steinová v stredu vyzvala na prepočítanie hlasov voličov v troch amerických štátoch, pretože existujú obavy z právoplatnosti zvolenia Donalda Trumpa za šéfa Bieleho domu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Kandidátka Strany zelených po voľbách v USA: Prepočítajte hlasy v troch štátoch. Je tu nová nádej pre Hillary?
Foto: TASR
Popis: Hillary Clintonová po oficiálnom prijatí nominácie Demokratickej strany na prezidentku USA.
reklama

"Po spoločensky rozvratnej a bolestnej predvolebnej kampani, keď sa cudzí agenti nabúravali od straníckych databáz, súkromných e-mailových účtov a databáz voličov v určitých štátoch, si mnohí Američania kladú otázku, či sú výsledky našich volieb hodnoverné," uviedla Steinová.

"Preto treba nečakané výsledky volieb a hlásené nezrovnalosti vyšetriť ešte pred oficiálnym osvedčením prezidentských volieb 2016. Zaslúžime si voľby, ktorým môžeme dôverovať," dodala Steinová.

Magazín New York a televízia CNN už skôr informovali, že skupina počítačových odborníkov vyzvala na prepočítanie hlasov v troch štátov - Wisconsin, Michigan a Pennsylvánia - kde vyhral Trump. Experti ako dôvod uviedli, že tam mohlo dôjsť k manipuláciám pri sčítavaní hlasov alebo k počítačovému útoku na elektronický hlasovací systém.

Počítačoví odborníci porovnali výsledky hlasovania v obvodoch, kde sa hlasy voličov sčítavali elektronicky, s výsledkami v obvodoch, kde rozhodnutie voličov snímali z papierového hlasovacieho lístka skenermi. Porovnaním zistili, že tam, kde sa hlasy sčítavali elektronicky, získala demokratická kandidátka Hillary Clintonová o sedem percent menej hlasov.

Vedci priznali, že dôkazy pre svoje podozrenie nemajú. Poukázali však na podozrivú zhodu udalostí, a preto žiadajú nezávislé prepočítanie hlasov. Podľa nich sa tak zaistí, že voliči budú môcť výsledku prezidentských volieb dôverovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

21:55 Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou…