Kandidát na post šéfa eurokomisie chce znížiť voličský vek na 16 rokov: Mladí ľudia vedia, čo chcú

8. 5. 2019 10:30

Kandidát európskych socialistov na post predsedu budúcej Európskej komisie (EK) Frans Timmermans sa v utorok večer vyslovil za zníženie veku prvovoličov v Európskej únii z 18 na 16 rokov, uviedla tlačová agentúra DPA.

Kandidát na post šéfa eurokomisie chce znížiť voličský vek na 16 rokov: Mladí ľudia vedia, čo chcú
Foto: TASR
Popis: Frans Timmermans
reklama

Jeho hlavný rival pre túto funkciu, nemecký europoslanec a volebný líder Európskej ľudovej strany (EPP) v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) Manfred Weber by nechal o tejto téme rozhodnúť členské krajiny EÚ.

"Mladí ľudia vedia, čo chcú," týmito slovami obhajoval Timmermans svoj návrh na zníženie voličského veku počas predvolebnej televíznej diskusie, ktorú v utorok v Kolíne pripravil nemecký televízny kanál ARD.

Súperom kandidáta Strany európskych socialistov (PES) bol Manfred Weber. Ich diskusie sa týkali "pálčivých" tém ako sú terorizmus a klimatické zmeny, ale aj väčšia účasť mladej generácie na politickom živote Európy.

Väčšina doterajších európskych predvolebných prieskumov verejnej mienky dáva EPP najväčšie šance na víťazstvo v eurovoľbách, ktoré sa v členských krajinách uskutočnia v dňoch 23. až 26. mája.

Európski ľudovci by mali opäť získať najviac kresiel v zákonodarnom zbore EÚ, hoci menej ako sa im to podarilo pred piatimi rokmi.

Weber na otázku, či aj on podporuje zníženie minimálneho voličského veku, povedal, že rozhodnutie o tejto otázke treba ponechať na vlády jednotlivých členských štátov a nie na európske inštitúcie v Bruseli.

Zároveň však dodal, že v každom prípade ide o tému, ktorá by mala byť predmetom verejných diskusií.

V roku 2019 je podľa prieskumov na objednávku EP oprávnených voliť okolo 373 miliónov občanov EÚ (okrem Británie), z toho je podľa odhadov 33,4 milióna prvovoličov vo veku 18 rokov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Trnka sa dnes postaví pred disciplinárku generálnej prokuratúry

7:50 VIDEO Trnka sa dnes postaví pred disciplinárku generálnej prokuratúry

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa v utorok (2. 6.) postaví pred disciplinárnu komisiu G…