Kanada schválila zákon o obetiach skorumpovaných zahraničných vlád. Rusi hrozia tvrdou odvetou

5. 10. 2017 9:39

Kanadský parlament schválil v noci nadnes "zákon o obetiach skorumpovaných zahraničných vlád", neoficiálne známy ako Magnitského zákon (Sergej Magnitskij bol ruský protikorupčný právnik, ktorý v roku 2009 zomrel v ruskej vyšetrovacej väzbe). Moskva pohrozila odvetnými opatreniami.

Kanada schválila zákon o obetiach skorumpovaných zahraničných vlád. Rusi hrozia tvrdou odvetou
Foto: TASR
Popis: Kanadský premiér Justin Trudeau
reklama

Zákon musí ešte podpísať generálna guvernérka Kanady, bývalá astronautka Julie Payetteová. Procedúra môže trvať zvyčajne dva týždne.

Zákon umožňuje kanadskej vláde najmä zmrazenie majetku a zákaz vydávania víz predstaviteľom Ruska a iných krajín, v ktorých podľa nej dochádza k porušovaniu ľudských práv.

Moskva podnikne odvetné opatrenia

Podľa agentúry TASS hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová varovala, že Moskva podnikne odvetné opatrenia.

"Opäť varujeme, že po zvyšovaní tlaku na nás a vychádzajúc zo zásady reciprocity budeme symetricky pridávať na (čierne) zoznamy nové mená kanadských hodnostárov, ktorým sa zakazuje vstup do Ruska," uviedla Zacharovová.

"Návrh zákona bol z veľkej časti odkopírovaný z 'protivného' amerického Magnitského zákona a bude mať za následok ďalšie zhatenie rusko-kanadských vzťahov, keďže sa priamo zameriava na uvalenie sankcií na ruských občanov," dodala hovorkyňa ruského rezortu diplomacie.

Vzťahy medzi Kanadou a Ruskom sa zhoršili v roku 2014 po tom, čo Rusko anektovalo ukrajinský Krym a vypukol ozbrojený konflikt v Donbase.

Spojené štáty prijali Magnitského zákon v roku 2012. Tento zákon uvaľuje sankcie voči osobám údajne sa podieľajúcim na smrti a väznení ruského právnika.

Magnitskij bol právnikom a účtovníkom finančníckej firmy Hermitage Capital. Predstaviteľov ruského ministerstva vnútra obviňoval, že oklamali ruský štát o viac ako 200 miliónov dolárov. 

Následne Magnitského zatkli a vo veku 37 rokov vo väzení zomrel. Jeho rodina tvrdila, že s ním vo väzení zle zaobchádzali. Prípad sa stal symbolom korupcie v Rusku a silne poškodil americko-ruské vzťahy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…