Kamoš, Ivo, Obočiarovci, RF... Kto je kto v Kočnerových motákoch?

17.1.2019 14:20

Nedávno médiami obehla informácia, že Marian Kočner, ktorý v súčasnosti sedí za kauzu zmenky, sa z väzenia snažil ovplyvňovať svedkov pomocou motákov. Teraz vyplávali na povrch informácie, akým spôsobom volal Kočner o pomoc.

Kamoš, Ivo, Obočiarovci, RF... Kto je kto v Kočnerových motákoch?
Foto: TASR
Popis: Na snímke obvinený Marian Kočner v budove Špecializovaného trestného senátu v Banskej Bystrici vo štvrtok 20. decembra 2018.

„Chcem vedieť, prečo zlyhal Mamojka! RF to mal vybaviť,“ bolo napríklad napísané v motákoch, ktoré prostredníctvom svojho obhajcu Andreja Šabíka posielal Petrovi Tóthovi. Ten bol s uväzneným podnikateľom vo veľmi dobrom vzťahu. Kočner motáky posielal od júna, odkedy ho uväznili. Informáciu poskytol Denník N.

V uvedenom motáku sa Kočner pýta, prečo sudca a bývalý smerák Mojmír Mamojka v polovici septembra nerozhodol v jeho prospech, ale ponechal ho vo väzbe. Samotný sudca sa do svojej funkcie dostal iba krátko pred rozhodnutím v prípade. V tom čase uviedol, že by sa voči Kočnerovi necítil zaujatý, lebo ho pozná. „Poznám ho, stretol som sa s ním hádam pred dvadsiatimi rokmi, keď išlo o Markízu a keď som bol v licenčnej rade,“ uviedol.

Po prevalení informácie, že Kočner chcel, aby sa vyjadril v jeho prospech, uviedol, že zrejme uvažoval, že má s predsedom Smeru dobré vzťahy, keď ho navrhol do funkcie ústavného sudcu. A z toho teda vydedukoval, že by mohol rozhodnúť v jeho prospech. „Nič také sa nestalo, s bývalým premiérom som nebol v žiadnom kontakte, nikto ma neatakoval. V tejto veci navyše rozhodoval senát, nie samosudca. Na prepustenie z väzby neboli žiadne argumenty. Keby bola väzba nezákonná, tak sa za nič nezakrývam, ale žiadne takéto argumenty neboli,“ povedal.

Ivo, Obočiarovci, kamoš

V motákoch sa spomínalo aj to, že zrejme bude potrebovať pomoc ‚Iva‘, čo by mal byť Ivan Kmotrík, alebo 'Obočiarovcov', čo by mala byť narážka na výrazné obočie, a zrejme myslel generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Okrem nich mal o pomoc žiadať aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ktorého nazýval ‚kamoš‘, v motákoch píše aj o ‚kamošovom Dušanovi‘, čo by mal byť špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Bödöra chcela polícia vypočúvať v súvislosti s dvojnásobnou vraždou, pričom prokurátor vydal príkaz na jeho zadržanie. Nitriansky podnikateľ sa však na polícii prihlásil sám, čím policajtov prekvapil, riešilo sa, či sa o príkaze na zadržanie dozvedel od svojich ľudí na polícii.

„Už si mi zostal len  ty, brath a Marek,“ napísal ešte Kočner Petrovi Tóthovi, pričom Marek by mal byť jeho obhajca Marek Para.

Výpoveď Tótha

Po prevalení informácií o objednávateľke vraždy a jej komplicoch Kočnera opustil aj Peter Tóth, ktorý mal na polícii vypovedať ako utajený svedok ešte začiatkom októbra. Vyšetrovatelia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 27. septembra zatkli pri domovej razii strelca Tomáša Szabóa, vodiča Miroslava Marčeka a sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa. Následne deň na to zatkli aj objednávateľku vraždy Alenu Zsuzsovú.

Tóth vo výpovedi mal priznať, že pre Kočnera sledoval novinárov počas niekoľkých mesiacov, pričom za to dostával mesačne odmenu 1000 eur. Následne vypovedal druhýkrát koncom novembra, keď spomenul aj ďalšie skutočnosti. „Kočnerova najbližšia rodina Tóthovi po celý čas, čo bol Kočner vo väzbe, verila a nechala si uňho schovať viaceré písomnosti. Tóth mal napríklad aj Kočnerov mobil. Toto všetko, vrátane jeho motákov z väzby, odovzdal polícii, ktorá to teraz analyzuje,“ píše sa v článku.

Tóth v súčasnosti nie je vo veci obvinený ako spolupáchateľ, pretože spolupracuje s políciou. Prednedávnom žiadal súd o predbežné opatrenie, aby o ňom Denník N nemohol v danej súvislosti informovať, no dostal zamietavé stanovisko.

Komunikácia so Šufliarskym

Kočnera v súčasnosti vypočúvajú aj v prípade fyzickej likvidácie prvého námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho. S touto osobou som nemal nikdy blízky vzťah, rodinný, priateľský, nepriateľský, majetkový a finančný," povedal na stredajšom brífingu Šufliarsky. Mariana Kočnera a ďalšie osoby vypočujú na návrh Šufliarskeho. Nevie, kto by ho chcel zlikvidovať, približne pol roka nad tým rozmýšľa. Či bude vypočutá aj Alena Zsuzsová, obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Šufliarsky nechcel špecifikovať. Neodpovedal ani na to, či osoby navrhnuté na vypočutie sú momentálne vo väzbe.

Šufliarsky v tejto súvislosti už dva razy kontaktoval vyšetrovateľa. Raz nahliadol do spisu a oboznámil sa s ním. Zistil som informácie, na základe ktorých som včera podal písomný návrh na vykonanie výsluchov viacerých osôb, ktoré môžu objasniť modus operandi a spôsob môjho plánovaného usmrtenia," pokračoval Šufliarsky. Nikdy som nekonal v prospech tejto osoby v žiadnej trestnej veci," zdôraznil prvý námestník generálneho prokurátora.

Všetky trestné veci, vrátane vecí novinárov Adama Valčeka, Moniky Tódovej a nebohého novinára Jána Kuciaka boli "vybavené v neprospech tejto osoby". Podľa Šufliarskeho práve výsledky jeho práce, ktoré smerovali k väzobnému stíhaniu Mariana Kočnera, mohli byť motívom na jeho odstránenie.

Likvidácia námestníka

Šufliarsky sa stretol s Marianom Kočnerom na prokuratúre maximálne dvakrát, vždy v kancelárii vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku bez toho, aby predtým vedel, kto bude na stretnutí prítomný. V trestnom konaní vidím svet čierno-bielo. Buď je niekto trestne stíhaný, alebo nie," zdôraznil prvý námestník.

Čo sa týka možného motívu objednávky fyzickej likvidácie, Šufliarsky uviedol: Zaoberám sa tým od momentu, ako som sa o tom dozvedel od novinárov. Tí, ktorí ma mali informovať, ma neinformovali, informovali ste vy. Mám dva scenáre, jeden horší ako druhý," povedal. Marian Kočner nie je vylúčený z okruhu osôb, ktoré môžu byť za objednávkou likvidácie. Šufliarsky a jeho rodina je naďalej pod policajnou ochranou.
Marian Kočner sa v súčasnosti nachádza v sprísnenej kolúznej väzbe v Banskej Bystrici. Dva razy Špecializovaný trestný súd koncom minulého roka a aj odvolací Najvyšší súd SR zamietol jeho žiadosť o prepustenie na slobodu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Telefonoval Fico s Vadalom? Nepoznám ho. Ide len o odpútanie pozornosti od daňových podvodov Kisku, reaguje expremiér cez hovorcu

19:00 Telefonoval Fico s Vadalom? Nepoznám ho. Ide len o odpútanie pozornosti od daňových podvodov Kisku, reaguje expremiér cez hovorcu

Predseda strany Smer-SD a expremiér Robert Fico odmietol, že by sa poznal s talianskym podnikateľom …