Kamenický: Rozpočet je napätý, musíme naďalej bojovať s daňovými únikmi

17. 12. 2019 15:02

Daňové príjmy štátu k novembru tohto roka boli splnené na 99,3 %, výpadok oproti plánu je okrem iného spôsobený zrušením mimoriadneho odvodu obchodných reťazcov a výpadok zaznamenalo Ministerstvo financií (MF) SR aj v oblasti spotrebných daní. Darilo sa, naopak, zvýšiť výber dane z pridanej hodnoty a vyšší je oproti plánu aj výber dane z príjmu fyzických osôb. "V budúcom roku musíme pre zabezpečenie splnenia rozpočtu naďalej bojovať s daňovými únikmi," povedal v utorok minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Kamenický: Rozpočet je napätý, musíme naďalej bojovať s daňovými únikmi
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanec NR SR Ladislav Kamenický po skončení rokovania predsedníctva strany SMER - sociálna demokracia 30. apríla 2019 v Bratislave.
reklama

"Vzhľadom na to, že projekt odvodu obchodných reťazcov nebol zrealizovaný vo výške asi 112 miliónov eur, tak výber je v podstate na úrovni toho, čo bolo rozpočtované," povedal minister. V súčasnosti je podľa neho výpadok vo výbere daní na úrovni okolo 80 miliónov eur.

Vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) sa podľa Kamenického podarilo vybrať oproti plánu asi o 100 miliónov eur viac, o 51 miliónov navyše oproti plánu vybral štát aj na dani z príjmu fyzických osôb. Výpadok okolo 47 miliónov eur na výbere spotrebných daní zdôvodnil minister nižším poklesom tempa hospodárskeho rastu slovenskej ekonomiky.

Podľa Kamenického je rozpočet na budúci rok napätý, a preto treba naďalej pokračovať v boji s daňovými únikmi. Jedným z nástrojov, ktorý by mal prispieť k lepšiemu výberu daní, je projekt eKasa Finančnej správy (FS) SR.

Podľa prezidentky FS Lenky Wittenbergerovej eviduje ešte FS okolo 30.000 registračných pokladníc, ktoré nie sú on-line pripojené na finančnú správu, napriek tomu, že podnikateľom na splnenie tejto povinnosti zostávajú už iba dva týždne. Wittenbergerová však pripomenula, že môže ísť aj o sezónnych podnikateľov, ktorí registračnú pokladnicu v súčasnosti nevyužívajú.

FS plánuje od začiatku budúceho roka intenzívne kontroly na používanie eKasy. Pokuty, ktoré podnikatelia môžu dostať, sa pohybujú od 333 eur až po 20.000 eur alebo odobratie živnostenského oprávnenia.

Na informácie Kamenického o takmer 100 % výbere daní oproti plánu zareagoval opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO). Ide podľa neho o potvrdenie zlyhania hospodárenia vlády na strane výdavkov.

Odhadovaný dosah spomalenia ekonomiky bude podľa Hegera na konci roka okolo 46 miliónov eur, no podľa niektorých analytikov bude  deficit štátneho rozpočtu približne 1,2 miliardy eur. "Toto je vizitka hospodárenia," dodal Heger.

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády

Kamenický upozornil, že niektoré rezorty nevyužívajú peniaze hospodárne. Ako príklad uviedol zdravotníctvo, ktoré ministerstvo financií podporilo počas tohto roka sumou 180 miliónov eur.

Podľa ministra sa musí zdravotníctvo zaoberať úsporami, nakoľko dostáva v pomere k hrubému domácemu produktu približne rovnaké množstvo financií ako v susedných krajinách Vyšehradskéj štvorky.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

21:10 Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak b…