Kaliňák reaguje: Minischengen v rámci EÚ? Je to nebezpečné. Naša hranica je najstráženejšia

19. 11. 2015 23:10

Podľa holandskej vlády by mala vzniknúť malá schengenská zóna, akýsi minischengen. V rámci neho by boli zavedené kontroly na hraniciach západoeurópskych štátov. Hoci by to vraj mohlo pomôcť pri návale migrantov, so Slovenskom sa v minischengene neráta. Čo na to ministerstvo vnútra?

Kaliňák reaguje: Minischengen v rámci EÚ? Je to nebezpečné. Naša hranica je najstráženejšia
Foto: SITA
Popis: Hraničný priechod v Jarovciach

O myšlienke malého schengenského priestoru sa má skutočne diskutovať. Holandsko vraj túto tému načrtlo v diskusiách s Nemeckom a inými partnerskými krajinami. Európska komisia poprela, že by jej niekto takýto oficiálny návrh predložil. Náš rezort vnútra popiera existenciu takého bodu na zajtrajšom programe Rady ministrov vnútra a spravodlivosti.

Hranicu strážia lepšie ako ostatné krajiny

Slovensko tvrdí, že ako krajina, ktorá je súčasťou Schengenu, sa správa vzorne. V potenciálnom návrhu nevidí nič pozitívne. „Myslíme si, že tento návrh je nebezpečný, keďže by smeroval k jednému zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci EÚ,“ poslalo nám svoje stanovisko ministerstvo.

Rezort vnútra zároveň pripomína, že Slovensko ako jedna z mála krajín dodržiava schnegenské pravidlá skutočne precízne. Okrem toho svoju vonkajšiu hranicu EÚ podľa ministerstva dôsledne stráži. „Patrí k najstráženejším v EÚ,“ zdôrazňuje rezort.

De Maizeira to nenadchlo

Hovorkyňa Európskej komisie podčiarkla, že  o prípadných opatreniach na kontrolu hraníc budú v piatok diskutovať ministri vnútra krajín EÚ. Podľa agentúry Reuters, ktorá informáciu o možnom vytvorení minischengenu priniesla, by to bolo v rozpore s garanciami, ktoré zaručujú slobodu cestovania medzi členskými krajinami EÚ.

Táto predstava nenadchla ani nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maizeiera, ktorý pripustil, že tému otvoril v rozhovore s ním holandský náprotivok Bert Koenders.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…